https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_ff3012b9fd38013c27e2a3061_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nümayəndə heyəti Özbəkistanın Səmərqənd Dövlət Universitetində olub.
Səfər zamanı BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev, elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov, Tədrisin təşkili və idarə olunması Mərkəzinin direktoru Elçin Məmmədov və BDU rektorunun maliyyə və inzibati məsələlər üzrə müşaviri Mirzə Mirzəyev Səmərqənd Dövlət Universitetinin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hakim Xuşvaktov, Beynəlxalq layihələr departamentinin direktoru Muxtar Nəsirov və digər məsul şəxslərlə görüşüblər.
Görüş zamanı qeyd olunub ki, son bir neçə ildə BDU Özbəkistanın ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrini daha da gücləndirib. BDU Özbəkistan universitetləri ilə əməkdaşlıq müqavilələri imzalayıb, tələbə və müəllim mübadiləsi proqramları həyata keçirib. Birgə layihə və elmi tədqiqatlar regionun elmi potensialının gücləndirilməsi və təhsilin keyfiyyətinin artırılmasına xidmət edir.
Görüş zamanı iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlıq imkanları, xüsusilə beynəlmiləlləşmə proseslərinin sürətləndirilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının təşkili, eləcə də ikili diplom proqramlarının inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Делегация БГУ посетила Самаркандский государственный университет
Делегация БГУ посетила Самаркандский государственный университет Делегация БГУ посетила Самаркандский государственный университет
Делегация Бакинского государственного университета (БГУ) посетила Самаркандский государственный университет Узбекистана.
В ходе визита проректоры БГУ Алиш Агамирзаев и Гусейн Мамедов, директор Центра организации и управления образованием Эльчин Мамедов и советник ректора БГУ Мирза Мирзаев встретились с проректором Самаркандского государственного университета Хакимом Хушвактовым, директором департамента международных проектов Мухтаром Насировым и другими официальными лицами.
На встрече отмечено, что БГУ еще больше укрепил связи сотрудничества с вузами Узбекистана. БГУ подписал соглашения с узбекскими вузами и осуществляет обмен студентами и преподавателями. Совместные проекты и исследования служат укреплению научного потенциала региона и повышению качества образования.
В ходе встречи обсуждались возможности сотрудничества двух вузов, ускорение интернационализации, организация обмена преподавателями и студентами, а также развитие программ двойных дипломов.