https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_f720e39da0b1ee4a091eff361_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev BDU və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) birgə təşkilatçılığı ilə “Biotibbi və ekoloji problemlərin həlli üçün qabaqcıl materiallar” mövzusunda Beynəlxalq konfransda iştirak edən Türkiyə, Qazaxıstan və Bolqarıstan nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Türkiyənin Ege Universiteti, Yıldız Texniki Universiteti, Sivas Cümhuriyyət Universiteti, Koç Universiteti, Yaşar Universiteti, Bolqarıstanın Stefan Angelof adına Mikrobiologiya İnstitutu, Qazaxıstanın Almatı Texnoloji Universitetinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev bildirib ki, əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq elm və təhsil təşkilatları, dünyanın nüfuzlu universitetləri və elmi qurumları ilə əlaqələrin genişləndirilməsi BDU-nun inkişaf strategiyasının prioritet istiqamətlərindəndir. BDU ICESCO ilə əlaqələrə xüsusi önəm verir, ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvilərdə əməkdaşlığı uğurla davam etdirir. BDU-da Azərbaycanda ICESCO-nun ilk ixtisaslaşdırılmış Biotibbi materiallar kafedrasının yaradılması elmin bu vacib sahəsi üzrə beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına xidmət edir. Rektor ICESCO ilə elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində də əməkdaşlığı dərinləşdirmək istiqamətində yeni imkanlar üzərində çalışır.
Görüşdə universitetlər arasında birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılması, ortaq qrant layihələrinin hazırlanması, adları qeyd olunan universitetlərin akademik heyətinin BDU-da magistratura pilləsində dərslərin aparılmasına cəlb olunması, biotibbi materiallar, kimya və biologiya sahələri üzrə magistr pilləsi üçün ikili diplom proqramlarının yaradılması ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_f720e39da0b1ee4a091eff361_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с делегацией Турции, Казахстана и Болгарии, участвующей в международной конференции «Передовые материалы для решения биомедицинских и экологических проблем», организованной совместно БГУ и Всемирной исламской организацией по образованию, науке и культуре (ИСЕСКО).
Во встрече приняли участие представители Эгейского университета Турции, Йылдызского технического университета, Государственного университета Сивас, Университета Коч, Университета Яшар (все Турция), Института микробиологии им. Стефана Ангелофа Болгарии, Алматинского технологического университета Казахстана.
Ректор Эльчин Бабаев сообщил, что развитие сотрудничества, расширение связей с международными научными и образовательными организациями, престижными университетами и научными учреждениями мира входят в число приоритетных направлений БГУ. Вуз придает особое значение связам с ИСЕСКО и успешно продолжает сотрудничество. Создание первой в Азербайджане кафедры биомедицинских материалов ИСЕСКО в БГУ служит развитию международного сотрудничества. Вуз работает над новыми возможностями для углубления интеграции с ИСЕСКО в области науки, образования и культуры.
На встрече обсуждались совместные научно-исследовательские работы между вузами, подготовка совместных грантовых проектов, привлечение профессорско-преподавательского состава вузов к проведению занятий в БГУ, создание программ двойных дипломов.