https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0fdaca3b167ebf8a6b582161d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmidi, Küveyt Dövlətinin səfiri Məhəmməd Feysəl Əl-Muteyri və Qətər Dövlətinin müvəqqəti işlər vəkili Hamad Xalaf Al-Hemaidi ilə görüşüb.
Rektor səfirləri Azərbaycanın ilk və ən böyük ali təhsil müəssisəsi olan BDU-da görməkdən məmnunluğunu bildirib, ölkəmizin ərəb dövlətləri ilə uğurlu əməkdaşlıq, dostluq münasibətlərinə malik olduğunu qeyd edib.
O bildirib ki, ərəb ölkələri ilə əlaqələrin təməli Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub, hazırda bu siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla inkişaf etdirilir. Azərbaycan və ərəb dövlətləri beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərir. Ərəb ölkələri həmçinin Azərbaycanın haqq savaşında daim mənəvi və siyasi dəstək veriblər. Rektor Azərbaycanla ərəb ölkələrinin elm, təhsil sahəsindəki əməkdaşlığının ikitərəfli əlaqələrə böyük töhfə verdiyini vurğulayıb.
Rektor Şərqşünaslıq fakültəsinin BDU-nun ən qədim fakültələrindən olduğunu diqqətə çatdırıb, fakültədə ərəb dilinin tədrisi, bu sahədə qazanılan uğurlar barədə məlumat verib. Rektor BDU-nun digər sahələr üzrə də əməkdaşlığa açıq olduğunu bildirib, ərəb ölkələrinin universitetləri ilə memorandumların imzalanması, ikili diplom proqramlarının hazırlanmasının əhəmiyyətindən söhbət açıb. Rektor Şərqşünaslıq fakültəsində Ərəb dili və mədəniyyəti mərkəzinin açılması fikrini irəli sürərək, belə bir mərkəzin ərəb dilinin öyrənilməsi sahəsində böyük əhəmiyyət daşıyacağını qeyd edib.
Səfirlər Şərqşünaslıq fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ərəb Dili Gününün qeyd olunmasını olduqca təqdirəlayiq hadisə kimi qiymətləndirib, BDU ilə əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0fdaca3b167ebf8a6b582161d_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с послом Египта Хишамом Мухаммедом Нагы Абдель Хамиди, послом Кувейта Мухаммедом Фейсалом аль-Мутейри и временным поверенным в делах Катара Хамадом Халафом аль-Хемаиди.
Ректор отметил, что нашу страну с арабскими государствами связывают успешное сотрудничество и дружеские отношения. Он сказал, что фундамент отношений с арабскими странами был заложен великим лидером Гейдаром Алиевым, и в настоящее время эту политику успешно развивает Президент Ильхам Алиев.
Азербайджан и арабские государства оказывают друг другу взаимную поддержку в рамках международных организаций. Арабские страны всегда оказывали моральную и политическую поддержку в войне Азербайджана за справедливость. Ректор подчеркнул, что сотрудничество между Азербайджаном и арабскими странами в области науки и образования внесло большой вклад в двусторонние отношения.
Ректор проинформировал о преподавании арабского языка на факультете востоковедения и об успехах, достигнутых в этой области. Он рассказал о важности подписания меморандумов с вузами арабских стран и подготовки программ двойного диплома. Ректор выдвинул идею открытия на факультете центра арабского языка и культуры, отметив, что такой центр будет иметь большое значение в изучении арабского языка.
Послы высоко оценили празднование Международного дня арабского языка, организованного факультетом, и выразили готовность к сотрудничеству с БГУ.