https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_3fa7469df706e9c7fd8a67b7e_o.jpg
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov dünyada mövcud olan dillər arasında ərəb dilinin özünəməxsus yeri olduğunu bildirib. Ərəb dili özünün tarixiliyi, söz ehtiyatının genişliyi cəhətdən dünyanın ən zəngin dillərindən hesab edilir. Məhz buna görə də 1973-cü ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assembleyasında ərəb dili qurumun rəsmi dili elan edilib. 2010-cu ildən etibarən 18 dekabr tarixi Beynəlxalq Ərəb Dili Günü kimi qeyd edilir.
Şahin Pənahov BDU-nun Azərbaycanda ərəbşünaslıq məktəbinin əsas mərkəzi olduğunu diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, 1922-ci ildə yaradılan Şərqşünaslıq fakültəsində ərəb dili tədris olunmağa başlayıb, minlərlə yüksəkixtisaslı kadr yetişdirilib. Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ərəb ölkələri ilə əlaqələrin daha da gücləndiyini qeyd edən prorektor belə tədbirlərin tələbələrin ərəb dilinə marağını artırdığını bildirib.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli isə bildirib ki, ərəb dili bəşəriyyətin ən qədim dillərindən biridir. Bu dil İslamın dilidir və dünyada geniş yayılıb. Keçmişdə azərbaycanlı tarixçilər, şairlər ərəb dilində əsərlər yazaraq, onun zənginləşməsinə öz töhfələrini veriblər. Səfir hazırda da Azərbaycanda ərəb dilinə böyük diqqət olduğunu deyib. O bildirib ki, Azərbaycanda 10-a yaxın məktəbdə və 6 nüfuzlu universitetdə, o cümlədən BDU-da ərəb dili tədris olunur.
Küveyt Dövlətinin ölkəmizdəki səfiri Məhəmməd Feysəl Əl-Muteyri ərəb dilinin keçmişlə indiki dövrü birləşdirdiyini, xalqlar, mədəniyyətlər arasında körpü rolunu oynadığını bildirib və tədbirin təşkilinə görə təşəkkür edib.
Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan, Ərəb filologiyası kafedrasının müdiri Vüqar Qaradağlı, professor Aida Qasımova çıxışlarında Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə əlaqələrinin inkişafına fakültənin mühüm töhfə verdiyini qeyd ediblər.
Tədbirdə “Şərqşünaslıq fakültəsinin tarixi” və “Şərqşünaslıq fakültəsində ərəb dilinin tədrisinin dünəni və bu günü” mövzusunda videoçarxlar nümayiş olunub. Fakültənin tələbələri ərəb dilində şeirlər, musiqilər, səhnəciklər ifa ediblər.

В БГУ отметили Международный день арабского языка
В Бакинском государственном университете (БГУ) отметили Международный день арабского языка. Выступивший на церемонии проректор БГУ Шахин Панахов отметил, что арабский язык занимает особое место среди языков мира, и считается одним из самых богатых языков по своей историчности и широте словарного запаса. Именно поэтому в 1973 году на Генеральной Ассамблее ООН арабский язык объявлен официальным языком организации. С 2010 года день 18 декабря отмечается как Международный день арабского языка. Шахин Панахов отметил, что БГУ является главным центром школы арабистики в Азербайджане. Оратор сказал, что на факультете востоковедения, созданном в 1922 году, преподается арабский язык, подготовлены тысячи высококвалифицированных кадров. Отметив, что после обретения Азербайджаном независимости связи с арабскими странами укрепились, проректор подчеркнул, что подобные мероприятия повышают интерес студентов к арабскому языку.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Саудовская Аравия Иссам бин Салех аль-Кутейли заявил, что арабский язык является одним из древнейших языков человечества. Этот язык является языком ислама и широко распространен в мире. В прошлом азербайджанские историки и поэты способствовали его обогащению, написав произведения на арабском языке. Посол сообщил, что в Азербайджане арабскому языку уделяется большое внимание. По его словам, арабский язык преподается примерно в 10 школах и 6 университетах Азербайджана, в том числе в БГУ.
Посол Кувейта Мухаммед Фейсал аль-Мутейри заявил, что арабский язык связывает прошлое с настоящим и играет роль моста между народами и культурами.
Затем выступили декан факультета востоковедения Айдан Хандан, заведующий кафедрой арабской филологии Вугара Гарадаглы, профессор Аида Гасымова.
На мероприятии показаны видеоролики «История факультета востоковедения» и «Вчерашний и сегодняшний день преподавания арабского языка на факультете востоковедения».