https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_67f9781f8770e757718aa6b5a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nümayəndə heyəti Özbəkistanın Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetində olub.
Səfər zamanı BDU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov, sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev, Tədrisin təşkili və idarə olunması Mərkəzinin direktoru Elçin Məmmədov və BDU rektorunun maliyyə və inzibati məsələlər üzrə müşaviri Mirzə Mirzəyev Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Firuza İkramxanova və digər məsul şəxslərlə görüşüblər.
Nümayəndə heyəti BDU-nun beynəlxalq əlaqələrində türkdilli dövlətlərin ali məktəbləri ilə münasibətlərin önəmli yer tutduğunu, son illər Özbəkistanın nüfuzlu elm və təhsil müəssisələri ilə sıx əlaqələrin yaradıldığını və inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, BDU ilə Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universiteti arasında iki il əvvəl imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsi qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Görüşdə iki ali təhsil müəssisəsi arasında beynəlmiləlləşmə proseslərinin sürətləndirilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının təşkili, eləcə də ikili diplom proqramlarının inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_67f9781f8770e757718aa6b5a_o.jpg
Делегация Бакинского государственного университета (БГУ) посетила Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами Узбекистана.
В ходе визита проректоры Гусейн Мамедов и Алиш Агамирзаев, директор Центра организации и управления образованием Эльчин Мамедов и советник ректора Мирза Мирзаев встретились с проректором Ташкентского государственного педагогического университета Фирузой Икрамхановой и другими официальными лицами.
Делегация отметила, что связи с вузами тюркоязычных стран занимают важное место в международных связях БГУ, а в последние годы налажены связи с научными и образовательными учреждениями Узбекистана. Было отмечено, что соглашение о сотрудничестве, подписанное между БГУ и Ташкентским государственным педагогическим университетом, имеет особое значение в развитии взаимоотношений.
На встрече обсуждались вопросы ускорения интернационализации между двумя вузами, организации обмена преподавателями и студентами, а также развития программ двойных дипломов.