https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_af640fea091edb4db1969c09e_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti Türkiyə Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Ankara şəhərindəki Heydər Əliyev Parkında Ulu Öndərin abidəsini ziyarət edib.
Spiker Sahibə Qafarova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin parkda ucaldılan abidəsi önünə güllər düzərək xatirəsini ehtiramla yad edib.
Qeyd edək ki, Ankaradakı Heydər Əliyev Parkı 2004-cü ildə salınıb. 2012-ci ildə parkda əsaslı yenidənqurma işləri aparılıb və bu park Türkiyə paytaxtının ən gözəl istirahət məkanlarından birinə çevrilib.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Goes to Great Leader Heydar Aliyev Monument in Ankara Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Goes to Great Leader Heydar Aliyev Monument in Ankara
The parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have gone to the statute of the Great Leader Heydar Aliyev in Ankara as part of their current official visit to the Republic of Türkiye.
Speaker Sahiba Gafarova put flowers at the monument to the National Leader Heydar Aliyev, installed in the park, and paid tribute to his memory.
It should be mentioned that the Heydar Aliyev Park in Ankara was built in 2004 and, renovated fundamentally in 2012, has become one of the most beautiful leisure and recreation spots in the capital city of Türkiye.