https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_fb3804fee3953668c2cb49ba1_o.jpg
Ankarada Azərbaycan-Türkiyə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri ilə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Azərbaycanla dostluq qrupunun üzvləri arasında görüş olub
Xəbər verdiyimiz kimi, spiker Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə Milli Məclisin nümayəndə heyəti Türkiyəyə rəsmi səfər edib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan-Türkiyə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Azərbaycanla dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüblər.
Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım Azərbaycan nümayəndə heyətini salamlayaraq, dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin bütün sahələrdə uğurlu inkişafının məmnunluq doğurduğunu bildirib. O, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın yenidən bu vəzifəyə seçildikdən sonra ilk rəsmi səfərini Türkiyəyə etdiyini xatırladaraq, bildirib ki, ölkələrimiz arasına mövcud olan bu gözəl ənənə parlament müstəvisində də davam etdirilir. Şamil Ayrım Milli Məclisin sədrinin bu səfərinin də münasibətlərimizin daha da inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri, Azərbaycan-Türkiyə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Əhliman Əmiraslanov da ölkələrimiz arasında münasibətlərin Prezident İlham Əliyevin ifadə etdiyi kimi, dünyada oxşarı olmadığını, əlaqələrimizin Ulu Öndər Heydər Əliyevin "Bir millət, iki dövlət" kəlamına söykəndiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan və Türkiyə bütün sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrinə malikdirlər və münasibətlərimiz günbəgün daha da möhkəmlənir.
Söhbət zamanı parlamentlərimizin də iki qardaş və dost ölkələrimiz arasında əlaqələrin dərinləşməsinə özünəməxsus töhfələr verdiyi, həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurlu əməkdaşlığın mövcud olduğu xüsusi vurğulanıb. Tərəflər dostluq qrupları arasında təmasların qanunverici orqanlarımızın daha sıx əməkdaşlığına töhfə verdiyini söyləyiblər, qarşılıqlı səfərlərin, mütəmadi təmasların əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlər səsləndiriblər.
Görüşdə çıxış edən Türkiyə ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri Eldar Quliyev, Musa Quliyev, Elşən Musayev, Ağalar Vəliyev, Heydər Əsədov, Elnarə Akimova, Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri Orhan Erdem, Derya Ayaydın, Veysal Tipioğlu, Cüneyt Yüksel, Uğur Bayraktutan, Yusuf Beyazit, Vedat Bilgin, Cantürk Alagöz, Ahmet Erbaş qardaş və dost ölkələrimiz arasında münasibətlərin hazırki yüksək səviyyəsindən, parlamentlərarası münasibətlərin daha da dərinləşməsindən danışıblar, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında fikirlərini ifadə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_fb3804fee3953668c2cb49ba1_o.jpg
В Анкаре проведена встреча членов рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Турция и членов группы дружбы с Азербайджаном Великого Национального Собрания Турции
Как уже сообщалось, возглавляемая спикером Сагибой Гафаровой делегация Милли Меджлиса находится в Турции с официальным визитом.
В рамках визита члены рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Турция провели встречу с членами группы дружбы с Азербайджаном Великого Национального Собрания Турции.
Глава межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Шамиль Айрым отметил, приветствуя азербайджанскую делегацию, что отрадно успешное развитие отношений между нашими дружественными и братскими странами во всех сферах. Он напомнил, что спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, переизбранная на этот пост, нанесла свой первый официальный визит в Турцию, что является прекрасной традицией, существующей между нашими странами и поддерживаемой также и на уровне парламентов. Шамиль Айрым выразил уверенность в том, что текущий визит спикера Милли Меджлиса тоже внесёт свой вклад в дальнейшее развитие наших отношений.
Председатель Комитета здравоохранения Милли Меджлиса и руководитель рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Турция Ахлиман Амирасланов отметил на встрече, что отношения между нашими странами, как выразился президент Ильхам Алиев, не имеют аналогов в мире, и основываются на высказывании Общенационального лидера Гейдара Алиева: «Один народ, два государства». Он подчеркнул, что сегодня Азербайджан и Турция обладают успешными партнерскими отношениями во всех сферах, а узы между нами с каждым днём становятся еще крепче.
В ходе беседы было особо отмечено, что парламенты двух братских и дружественных стран вносят уникальный вклад в углубление связей между Азербайджаном и Турцией, и идёт плодотворное сотрудничество, как на двусторонней основе, так и в рамках международных парламентских организаций. Контакты между группами дружбы способствуют более тесному взаимодействию законодательных органов; важны взаимные визиты и регулярное взаимодействие, говорили собеседники.
Во встрече принимали участие члены рабочей группы по межпарламентским связям с Турцией Эльдар Гулиев, Муса Гулиев, Эльшан Мусаев, Агалар Велиев, Гейдар Асадов и Эльнара Акимова, и члены группы межпарламентской дружбы Турция-Азербайджан Орхан Эрдем, Дерья Айайдын, Вейсал Типиоглу, Джунейт Юксель, Угур Байрактутан, Юсуф Бейазит, Ведат Бильгин, Джантюрк Алагёз и Ахмет Эрбаш. Они обсудили нынешний высокий уровень отношений между нашими братскими и дружественными странами, углубление межпарламентских связей и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.