https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6fbe6409f012f8cf4d9c98fa7_o.jpg
2023-cü il dekabrın 11-də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi qərarı verildiyi gündən ölkəmizə qarşı informasiya əməliyyatları kəskin hal aldı.
Kampaniyanın getdikcə əlaqələndirilmiş formada aparılaraq kütləviləşməsi səbəbindən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri xanım Sahibə Qafarovanın tapşırığı ilə Milli Məclisin Xarici müdaxilələrə və hibrid təhdidlərə qarşı komissiyası öz səlahiyyətləri çərçivəsində araşdırmalara başladı.
Araşdırmaların nəticəsi olaraq, oktyabrın 21-də “COP29-a qarşı hibrid təhdidlər” mövzusunda Milli Məclisin deputatlarının, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin, beyin mərkəzləri təmsilçilərinin, hibrid təhdidlər və kibertəhlükəsizlik üzrə ekspertlərin iştirakı ilə ictimai müzakirə keçirildi və məsələ ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Qısa müddət sonra isə həmin müzakirənin yekunları və açıq mənbələrdən əldə edilən məlumatların təhlili əsasında 2024-cü ilin noyabrında Azərbaycan və ingilis dillərində “COP29-a qarşı hibrid hücumlar: Cəmiyyətimiz hibrid təhdidlərin qurbanı olmamalıdır!” adlı xüsusi hesabat hazırlandı.
Burada Azərbaycana qarşı istifadə olunan hibrid təhdidlərin dezinformasiya, habelə hüquq və müharibə terminlərinin kombinasiyasından yaranmış “Lawfare” növləri barədə söz açılır, onların haradan və kimlər vasitəsilə təşkil olunduğu sübuta yetirilir. Həmçinin bəzi ölkələrin bu hibrid hücumları təşkil edərkən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən yayınmaq məqsədilə istifadə etdikləri mexanizmlər göstərilir.
Hesabatda hibrid hücum alətləri kimi istifadə olunan parlamentlər və müəyyən dövlətlərin maliyyə və siyasi dəstəyi əsasında konkret sifarişlər yerinə yetirən bir sıra beynəlxalq insan hüquqları təşkilatları barədə də söz açılır.
Eyni zamanda, onların maliyyələşmə mexanizmləri və idarəçiliyindəki şəxslərin tərəfsiz olmadıqları, müəyyən qrupları, habelə Ermənistanın və dünya erməniliyinin maraqlarını təmsil etdikləri müəyyən edilir. Bununla yanaşı, bir sıra parlamentarilərin, iri media qurumlarının qeyd edilən “insan hüquqları” təşkilatları və erməni lobbisi ilə koordinasiya edilmiş fəaliyyətinə nəzər salınır, kampaniyaların aparılma forması ilə bağlı nümunələr göstərilir.
Hesabatda ölkəmizə qarşı ənənəvi düşmənçilik edən və anti-COP29 kampaniyasında fəal iştirak edən erməni lobbi təşkilatlarının, zəngin diaspor ermənilərinin və Ermənistan Respublikası rəsmilərinin fəaliyyətlərinə də geniş yer ayrılır.
Yekunda son aylarda COP29-a qarşı istifadə olunan sosial media kampaniyaları, həştəqlər təhlil edilir və ümumilikdə dünya mediasının tədbirə marağı ilə bağlı statistik rəqəmlər təqdim olunur.
Beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlandırılması baxımından, qeyd olunan xüsusi hesabatın dost və tərəfdaş ölkələrin parlamentlərinə göndərilməsi də nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6fbe6409f012f8cf4d9c98fa7_o.jpg
Following Azerbaijan's selection as the host country for the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) on December 11, 2023, information operations targeting our country have been intensified.
The scale and coordination of the campaign prompted Mrs. Sahiba Gafarova, Speaker of the Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan, to direct the Commission against Foreign Interference and Hybrid Threats to launch investigations within its mandate.
In light of the findings, a public debate titled "Hybrid threats against COP29" took place on October 21, 2024. The event provided a platform for a dynamic exchange of ideas among Members of Parliament, civil society representatives, think tank experts, and specialists in hybrid threats and cybersecurity.
Following the event, a special bilingual report in Azerbaijani and English, titled “Hybrid attacks against COP29: Our society must not fall victim to hybrid threats!” was prepared in November 2024, based on those discussions and open-source intelligence.
The report offers a detailed analysis of the two main types of hybrid threats –disinformation and lawfare – actively employed against Azerbaijan, and identifies the sources and actors behind these actions. It also highlights the mechanisms employed by certain countries to bypass widely accepted norms and principles of international law in perpetrating hybrid attacks.
Additionally, the present report sheds light on several parliaments and international human rights organizations that pursue specific agendas as tools of hybrid attacks, with the financial and political support of certain states.
Furthermore, the report unveils the funding mechanisms and identifies the individuals in leadership positions within these networks, who lack impartiality and often align with specific groups, serving the interests of the Republic of Armenia and the global Armenian community.
Additionally, it explores the coordinated efforts among several lawmakers, major media outlets, certain "human rights" organizations, and the Armenian lobby, providing examples of the methods employed in conducting such campaigns.
The report also provides insights into the activities of those who have traditionally engaged in hostility toward Azerbaijan and actively participated in anti-COP29 campaigns. These include Armenian lobby organizations, wealthy members of the Armenian diaspora, and officials of the Republic of Armenia.
In conclusion, the report analyzes the social media campaigns and hashtags directed against COP29 in recent months, while also presenting statistics on the global media's coverage and interest in the event.
From the standpoint of raising international awareness, the aforementioned special report is also planned to be distributed to the parliaments of friendly and partner countries.