https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8a1a267a38b77ca3e69c5b80f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 23-də İtaliya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Luka Di Cianfrançesko ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla İtaliya arasında əlaqələrin mövcud vəziyyətindən məmnunluq ifadə olunub. Bildirilib ki, enerji və iqtisadi sahədə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələri digər sahələrdə də münasibətləri daha da genişləndirməyə imkan verir.
Söhbət zamanı, parlamentlər arasında əlaqələrin daha da inkişafının vacibliyi qeyd olunub. Vurğulanıb ki, parlamentlərarası əlaqələr oxşar dəyərlərə malik olan xalqlarımızın bir-birini daha yaxından tanımasına, bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsinə xidmət edir. Qarşılıqlı təmasların gücləndirilməsində dostluq qruplarının mühüm rola malik olduğu qeyd edilib. Tərəflər qanunverici orqanların beynəlxalq platformalarda da əməkdaşlıq məsələlərini nəzərdən keçiriblər. İki ölkə arasında strateji əlaqələrə uyğun olaraq, parlamentlər arasında əlaqələndirmə və qarşılıqlı dəstəyin daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün İtaliyaya rəsmi səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə müsbət töhfə verdiyini bildirib. O, İtaliya parlamentinin üzvlərinin bu il ölkəmizdə keçirilən prezident və parlament seçkilərini müşahidə etdiyini, həmçinin COP29 çərçivəsində keçirilən Parlament görüşündə iştirak etdiklərini xatırladıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycan 30 illik işğala, bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünün olmasına baxmayaraq, suveren, müstəqil, demokratik, inkişaf edən ölkədir. Buna baxmayaraq, spiker Sahibə Qafarova bəzi Qərb ölkələrinin Azərbaycana qarşı yalan, böhtan kampaniyası apardığını, xüsusilə, COP29 ərəfəsində bu cür kampaniyaların daha da genişləndiyini bildirib. O cümlədən, bəzi milli parlamentlərdə və beynəlxalq parlament təşkilatlarında ölkəmizlə bağlı qərəzli qərarların qəbul edilməsinin yolverilməz olduğu, bu addımın həmin təşkilatların özlərinin nüfuzuna xələl gətirdiyi vurğulanıb. Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, sərhədlərin toxunulmazlığı, ərazi bütövlüyü, suverenlik məsələlərinə münasibətdə ikili standartlar qəbulolunmazdır.
O, həmçinin, regionda mövcud olan vəziyyət, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri barədə də diplomata məlumat verib. Spiker bir sıra Qərb ölkələrinin regionda sabitliyi pozmaq cəhdlərini tənqid edib.
İtaliyanın ölkəmizdəki səfiri Luka Di Cianfrançesko COP29-un uğurla keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. O, İtaliya Baş nazirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin bu mühüm qlobal tədbirdə iştirak etdiyini söyləyib.
Diplomat ölkəsi ilə Azərbaycan arasında çoxşaxəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, səfirlik olaraq, bu əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verməyə çalışdıqlarını qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8a1a267a38b77ca3e69c5b80f_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with the Ambassador of the Italian Republic to Azerbaijan Luca Di Gianfranscesco on 23 December.
They expressed satisfaction with the current state of the Azerbaijani-Italian relations. It was said that the existing energy and economic ties generated ample opportunities to broaden co-operation in other areas as well.
The necessity of a continued development of the relations between the parliaments was underscored. The inter-parliamentary relations provide for a closer acquaintance of our nations which hold up similar values, and promote stronger ties. The friendship groups play an important part in the strengthening of the contacts, too. The conversation also covered issues related to the legislatures’ co-operation upon international platforms, and talked about the importance of bolstering co-ordination and mutual support of the parliaments in line with the strategic relations of the two countries.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova fondly recalled her official visit to Italy, saying that reciprocal visits contributed positively to the on-going expansion of the ties. She recalled also Italian MPs’ having monitored the presidential and parliamentary elections in our country this year and having taken part in the Parliamentary Meeting on the COP29 margins.
According to the Speaker of the Milli Majlis, Azerbaijan remains a sovereign, independent, democratic and developing state despite the 30-year-long occupation and the presence of more than a million refugees and IDP. Still, Speaker Sahiba Gafarova pointed out, a number of Western countries wage a campaign of lies and slander against Azerbaijan; those campaigns had become especially energetic on the eve of the COP29. The adoption of biased resolutions in some national parliaments and international parliamentary organisations concerning our country is unacceptable as such acts harm the reputation of these organisations themselves. According to Sahiba Gafarova, double standards regarding the inviolability of borders, territorial integrity and sovereignty are unacceptable.
She proceeded to inform the diplomat about the current situation in the region and the restoration work afoot in Garabagh and East Zangazur. The Speaker criticised several Western countries’ attempts at destabilising the situation in the region.
The Ambassador of Italy to our country Luca Di Gianfranscesco conveyed his congratulations on the successful hosting of the COP29. He mentioned the attendance of this globally important event of a delegation led by PM of Italy.
The Italian diplomat broached the existing multifaceted co-operation ties between his country and Azerbaijan, adding that the Embassy was making efforts to ensure the continued progress of those ties.
There was also an exchange of opinions about other matters of interest to both sides at the meeting.