https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8a1a267a38b77ca3e69c5b80f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 23-də İtaliya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Luka Di Cianfrançesko ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla İtaliya arasında əlaqələrin mövcud vəziyyətindən məmnunluq ifadə olunub. Bildirilib ki, enerji və iqtisadi sahədə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələri digər sahələrdə də münasibətləri daha da genişləndirməyə imkan verir.
Söhbət zamanı, parlamentlər arasında əlaqələrin daha da inkişafının vacibliyi qeyd olunub. Vurğulanıb ki, parlamentlərarası əlaqələr oxşar dəyərlərə malik olan xalqlarımızın bir-birini daha yaxından tanımasına, bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsinə xidmət edir. Qarşılıqlı təmasların gücləndirilməsində dostluq qruplarının mühüm rola malik olduğu qeyd edilib. Tərəflər qanunverici orqanların beynəlxalq platformalarda da əməkdaşlıq məsələlərini nəzərdən keçiriblər. İki ölkə arasında strateji əlaqələrə uyğun olaraq, parlamentlər arasında əlaqələndirmə və qarşılıqlı dəstəyin daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün İtaliyaya rəsmi səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə müsbət töhfə verdiyini bildirib. O, İtaliya parlamentinin üzvlərinin bu il ölkəmizdə keçirilən prezident və parlament seçkilərini müşahidə etdiyini, həmçinin COP29 çərçivəsində keçirilən Parlament görüşündə iştirak etdiklərini xatırladıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycan 30 illik işğala, bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünün olmasına baxmayaraq, suveren, müstəqil, demokratik, inkişaf edən ölkədir. Buna baxmayaraq, spiker Sahibə Qafarova bəzi Qərb ölkələrinin Azərbaycana qarşı yalan, böhtan kampaniyası apardığını, xüsusilə, COP29 ərəfəsində bu cür kampaniyaların daha da genişləndiyini bildirib. O cümlədən, bəzi milli parlamentlərdə və beynəlxalq parlament təşkilatlarında ölkəmizlə bağlı qərəzli qərarların qəbul edilməsinin yolverilməz olduğu, bu addımın həmin təşkilatların özlərinin nüfuzuna xələl gətirdiyi vurğulanıb. Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, sərhədlərin toxunulmazlığı, ərazi bütövlüyü, suverenlik məsələlərinə münasibətdə ikili standartlar qəbulolunmazdır.
O, həmçinin, regionda mövcud olan vəziyyət, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri barədə də diplomata məlumat verib. Spiker bir sıra Qərb ölkələrinin regionda sabitliyi pozmaq cəhdlərini tənqid edib.
İtaliyanın ölkəmizdəki səfiri Luka Di Cianfrançesko COP29-un uğurla keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. O, İtaliya Baş nazirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin bu mühüm qlobal tədbirdə iştirak etdiyini söyləyib.
Diplomat ölkəsi ilə Azərbaycan arasında çoxşaxəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, səfirlik olaraq, bu əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verməyə çalışdıqlarını qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8a1a267a38b77ca3e69c5b80f_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 23-го декабря встретилась с послом Итальянской Республики в Азербайджане Лукой Ди Джанфранческо.
На встрече было засвидетельствовано удовлетворение текущим состоянием отношений между Азербайджаном и Италией. Отмечалось, что существующие связи в энергетической и экономической сферах создают возможности для дальнейшего расширения сотрудничества и в других областях.
Была подчёркнута необходимость дальнейшего развития связей между парламентами. Межпарламентские отношения способствуют более тесному знакомству наших народов, обладающих схожими ценностями, и укреплению этих связей. Группы дружбы играют важную роль в укреплении взаимных контактов, заметили собеседники. Они также обсудили вопросы сотрудничества законодательных органов на международных платформах. Говорилось и о важности усиления координации и взаимной поддержки между парламентами в соответствии со стратегическими отношениями между двумя странами.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова с удовлетворением упомянула свой официальный визит в Италию, отметив, что встречные визиты вносят положительный вклад в дальнейшее расширение отношений. Она напомнила, что члены парламента Италии наблюдали за президентскими и парламентскими выборами, проведёнными в нашей стране в этом году, а также приняли участие в Парламентской Встрече на полях COP29.
По словам спикера Милли Меджлиса, несмотря на 30-летнюю оккупацию и наличие более миллиона беженцев и вынужденных переселенцев, Азербайджан остаётся суверенным, независимым, демократическим и развивающимся государством. Тем не менее, подчеркнула спикер Сагиба Гафарова, ряд стран Запада ведёт кампанию лжи и клеветы против Азербайджана, причём особенно эти кампании активизировались накануне COP29. Принятие предвзятых решений в некоторых национальных парламентах и международных парламентских организациях в отношении нашей страны недопустимо, поскольку такие действия наносят ущерб репутации самих этих организаций. По словам Сагибы Гафаровой, неприемлемы двойные стандарты в отношении вопросов неприкосновенности границ, территориальной целостности и суверенитета.
Она также проинформировала дипломата о текущей ситуации в регионе и о восстановительных работах, идущих в Карабахе и Восточном Зангезуре. Спикер подвергла критике попытки ряда западных стран дестабилизировать обстановку в регионе.
Посол Италии в нашей стране Лука Ди Джанфранческо передал свои поздравления с успешным проведением COP29. Он отметил участие в этом важном глобальном мероприятии делегации под руководством премьер-министра Италии.
Итальянский дипломат затронул существующие многогранные связи сотрудничества между его страной и Азербайджаном, добавив, что посольство прилагает усилия для дальнейшего развития этих связей.