https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_00eeaa47e90fef534f1ca4e55_o.jpg
Azərbaycanda biznesə daim innovativ və əlçatan maliyyə həlləri təqdim edən AccessBank-ın Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Bizdən Biznesə” startap müsabiqəsinin qalibləri elan olundu.
24 oktyabr tarixində elan olunan müsabiqəyə 1 ay ərzində 500-dən artıq müraciət daxil olundu. Münsiflər heyəti tərəfindən daxil olunan layihələr arasında müəyyən olunan innovasiya və kreativlik, davamlılıq və gəlirlilik meyarlarına cavab verən 20 layihə seçildi. İkinci mərhələdə isə 7 layihə seçilərək finala keçid aldı.
Münsiflər heyətinin qərarına görə, I yerin sahibi “Climasel” soyutma panelləri istehsalı layihəsinin müəllifi Xəyalə Miriyeva, II yerin sahibi kənd təsərrüfatı və qida tullantılarının bioloji emaldan keçirərək alternativ heyvan mənşəli protein və yağ əlavələrinin istehsalı layihəsinin müəllifi Rafiq Mirzəyev və sonuncu III yerin sahibi isə arı mumlu örtüklərin istehsalı layihəsinin müəllifi Fidan Əlisoy elan olundu.
“Bizdən Biznesə” müsabiqəsinin uğurla başa çatması bizim üçün əhəmiyyətli hadisədir. Biz ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verməkdən və sahibkarların biznes ideyalarını reallaşdırmalarına dəstək verməkdən qürur duyuruq. AccessBank hər zaman bizneslərin inkişafına aktiv dəstək verir. Əminik ki, bu cür təşəbbüslər bizneslər üçün yeni imkanlar açır və bunu nəzərə alaraq, startap müsabiqəsini ənənəyə çevirərək hər il keçirməyi düşünürük”, - bunu AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiklauri deyib.
“Bizdən Biznesə” layihəsinin şərtlərinə görə I yerin sahibinə biznes planın həyata keçirilməsi üçün AccessBank tərəfindən 25 000 AZN, II yerin sahibinə 20 000 AZN, III yerin sahibinə isə 15 000 AZN dəyərində mükafat təqdim edildi. Qaliblər mükafatı yalnız nağdsız hesablaşma formasında istifadə edə bilərlər və bir il ərazidə AccessBank vasitəsilə ölkə daxili aparılan bütün bank əməliyyatları komissiya ödənişlərindən azad edilir.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_00eeaa47e90fef534f1ca4e55_o.jpg
AccessBank announces the successful completion of the "Bizdən Biznesə" startup competition, organized in partnership with the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA).
Following the announcement of the competition on October 24, more than 500 applications were received over the course of a month. The jury selected 20 projects that met the criteria of innovation, creativity, sustainability, and profitability. Seven projects advanced to the final stage.
The winners, as decided by the jury, are: Khayala Mirieva, who took first place with her "Climasel" cooling panels project; Rafik Mirzayev, awarded second place for his project on converting agricultural and food waste into alternative animal-based proteins and fats; and Fidan Alisoy, who claimed third place with her beeswax coatings project.
"The conclusion of the “Bizdən Biznesə” competition is an important milestone for us. We are proud to contribute to the country’s economic development and to support entrepreneurs in bringing their business ideas to life. AccessBank has always been committed to fostering business growth, and we are confident that initiatives like this open up new opportunities for startups. Given the success of this competition, we plan to make it an annual tradition," said Davit Tsiklauri, Chairman of the Management Board of AccessBank.
As part of the competition, the winners received financial prizes to help implement their business plans: 25,000 AZN for first place, 20,000 AZN for second, and 15,000 AZN for third. The prizes can only be used in non-cash transactions, and the winners will also be exempt from fees for all domestic banking transactions through AccessBank for one year.