https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_84e805f3e5958be72791c90d5_o.jpg
“Bayram günlərində qidalanma rejimində edilən səhvlər sağlamlıq problemlərinə səbəb olan mühüm mövzudur”.
innews.media xəbər verir ki, bu fikirləri 93 FM dalğasında yayımlanan “Sağlam radio”da Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, qastroenteroloq Emin Məmmədov açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, bu dövrdə ən çox rast gəlinən problemlər həddindən artıq kalori qəbuludur: “Bayram süfrələri çox vaxt yağlı, yüksək kalorili və şəkərlə zəngin yeməklərdən ibarət olur. Bu qidalar qısa müddətdə çəki artımına, insulin müqavimətinin yaranmasına və metabolik pozğunluqlara yol açır. Nəticədə, qaraciyər yağlanması, duzlu qidaların qəbulu isə hipertoniya hallarını artırır”.
Mütəxəssis-eksperti bildirib ki, qida kombinasiyalarının uyğunsuzluğu, eyni zamanda ağır ət yeməkləri ilə karbohidratla zəngin qidaların qəbul edilməsi həzm sistemini yükləyir və narahatlıq yaradır: “Öd daşı xəstəlikləri kəskinləşir, qastrit halları çoxalır. Bayramlarda oturaq həyat tərzi piylənmə riskini artırır və artıq kalorilərin yandırılmasını çətinləşdirir”.
Sonda qastroenteroloq qeyd edib ki, yetərsiz maye qəbulu soyuq aylarda daha çox rast gəlinir: “Bayram günlərində qazlı və şirin içkilər üstünlük təşkil edir ki, bu da bədəndə su balansının pozulmasına səbəb olur. Hava şəraitinə uyğun qidalanma və bayram günlərində balanslı pəhriz sağlam həyat tərzi üçün sadəcə bir qayda deyil, həm də uzunmüddətli sağlamlıq üçün çox önəmlidir”.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_84e805f3e5958be72791c90d5_o.jpg
«Ошибки в режиме питания во время праздничных дней - очень важный фактор, вызывающий проблемы со здоровьем».
Как сообщает innews.media, об этом на радиостанции Sağlam radio, вещаемого на волне 93.0 FM, сказал специалист-эксперт Министерства здравоохранения, гастроэнтеролог Эмин Мамедов
По его словам, наиболее частыми проблемами в этот период является избыточная калорийность рациона: «Праздничный стол часто состоит из жирных, калорийных и богатых сахаром продуктов. Эти продукты в краткосрочной перспективе приводят к увеличению веса, резистентности к инсулину и нарушениям обмена веществ. В результате ожирение печени и употребление соленой пищи увеличивают случаи гипертонии».
Специалист-эксперт Минздрава сообщил, что несовместимость пищевых сочетаний, а также тяжелые мясные блюда и избыточное потребление продуктов, богатых углеводами, нагружают пищеварительную систему и вызывает беспокойство: «Усугубляются желчнокаменные заболевания, увеличивается число случаев гастрита. Малоподвижный образ жизни и недостаточное количество физических нагрузок во время праздников увеличивает риск ожирения и затрудняет сжигание лишних калорий».
В заключение гастроэнтеролог отметил, что в холодные месяцы чаще встречается недостаточное употребление жидкости: «В праздничные дни в рационе преобладают газированные и сладкие напитки, что вызывает нарушение водного баланса в организме. Питание по погодным условиям и сбалансированная диета во время праздников — это не просто правило здорового образа жизни, а очень важно для здоровья в долгосрочной перспективе».