https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_cc59997aa8a72874f41e2efe9_o.jpg
Regionlarda sosial məsuliyyət təşəbbüsləri ilə tanınan “Nar”ın “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) ilə birgə həyata keçirdiyi Ümumdünya Uşaq Hüquqları Gününə həsr edilmiş layihə sona çatıb. Mobil operator layihənin yekunu olaraq, “Rəqəmsal təhlükəsizlik və uşaq hüquqlarının qorunması” mövzusunda genişmiqyaslı debat forum keçirilməsinə dəstək olub. Layihənin məqsədi rəqəmsal dövrdə uşaqların hüquqlarının qorunması məsələlərinə diqqət çəkmək və valideynləri bu sahədə maarifləndirməkdir.
Forumda şəxsi məlumatların qorunması, internetdə təhlükəsiz olmağın metodları və digər mövcud problemlər mövzusunda mütəxəssislərin iştirakı ilə valideynlər, uşaqlar və rəhbər şəxslər arasında fikir mübadiləsi aparılıb. Panel müzakirələrdə valideynlər suallarını rəhbər şəxslərə ünvanlayaraq çətinlikləri və həll yollarını müzakirə edib, uşaqlar isə kiberbullinq, onlayn oyunların təhlükələri kimi mövzulara aid təqdim olunan keyslərə fikir bildiriblər. Bu cür interaktiv panel diskussiyalar üç tərəf arasında açıq ünsiyyəti qoruyaraq birgə həll yollarını stimullaşdırıb.
Debat forumda çıxış edən “Nar”ın İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ ünsiyyət departamentinin direktoru Hökümə Kərimova bildirib: “Rəqəmsal dövrdə uşaqların hüquqlarının qorunması hər birimizin üzərinə düşən bir məsuliyyətdir. “Nar” olaraq, hədəfimiz uşaqların təhlükəsizliyini təmin etməklə yanaşı, valideynlərə və cəmiyyətə bu mühüm məsələlərdə dəstək olmaq və hər bir uşağın daha təhlükəsiz rəqəmsal gələcəyini təmin etməkdir”.
Sərfəliliklə yanaşı, sosial məsuliyyət prinsiplərini fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsi hesab edən “Nar” bu layihəyə dəstək göstərərək uşaqların hüquqlarının qorunmasına, valideynlərin maarifləndirilməsinə və təhlükəsiz rəqəmsal mühitin yaradılmasına töhfə verir. Mobil operator sosial layihələr çərçivəsində regionlarda maarifləndirmə fəaliyyətlərini davam etdirməyi və cəmiyyətin inkişafına yönəlmiş təşəbbüsləri dəstəkləməyi uzunmüddətli prioritet kimi görür.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_cc59997aa8a72874f41e2efe9_o.jpg
The project dedicated to World Children’s Rights Day, implemented by Nar in collaboration with the Regional Development Public Union (RDIU) and recognized for its social responsibility initiatives in the regions, has successfully concluded. As part of the project, the mobile operator supported the organization of a large-scale debate forum on the topic "Digital Security and Protection of Children's Rights". The project aimed to draw attention to the importance of protecting children’s rights in the digital age and to educate parents on these critical issues.
During the forum, parents, children, and officials engaged in discussions with experts on topics such as protecting personal data, methods for staying safe online, and other current challenges. In the panel discussions, parents addressed their questions to officials, discussing problems and solutions, while children shared their perspectives on case studies related to cyberbullying and the dangers of online games. These interactive panel discussions fostered open communication and encouraged collaborative problem-solving among all participants.
Speaking at the debate forum, Hokuma Karimova, Director of Public Relations and Corporate Communications at Nar, noted: "Protecting children’s rights in the digital age is a shared responsibility for all of us. At Nar, our goal is not only to ensure the safety of children but also to support parents and society in addressing these important issues and to create a safer digital future for every child".
In addition to affordability, Nar considers social responsibility principles as an integral part of its operations. By supporting this project, Nar contributes to protecting children’s rights, educating parents, and fostering a safe digital environment. As part of its social initiatives, the mobile operator plans to continue awareness-raising activities in the regions and views supporting community development initiatives as a long-term priority.