https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_cc59997aa8a72874f41e2efe9_o.jpg
Regionlarda sosial məsuliyyət təşəbbüsləri ilə tanınan “Nar”ın “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) ilə birgə həyata keçirdiyi Ümumdünya Uşaq Hüquqları Gününə həsr edilmiş layihə sona çatıb. Mobil operator layihənin yekunu olaraq, “Rəqəmsal təhlükəsizlik və uşaq hüquqlarının qorunması” mövzusunda genişmiqyaslı debat forum keçirilməsinə dəstək olub. Layihənin məqsədi rəqəmsal dövrdə uşaqların hüquqlarının qorunması məsələlərinə diqqət çəkmək və valideynləri bu sahədə maarifləndirməkdir.
Forumda şəxsi məlumatların qorunması, internetdə təhlükəsiz olmağın metodları və digər mövcud problemlər mövzusunda mütəxəssislərin iştirakı ilə valideynlər, uşaqlar və rəhbər şəxslər arasında fikir mübadiləsi aparılıb. Panel müzakirələrdə valideynlər suallarını rəhbər şəxslərə ünvanlayaraq çətinlikləri və həll yollarını müzakirə edib, uşaqlar isə kiberbullinq, onlayn oyunların təhlükələri kimi mövzulara aid təqdim olunan keyslərə fikir bildiriblər. Bu cür interaktiv panel diskussiyalar üç tərəf arasında açıq ünsiyyəti qoruyaraq birgə həll yollarını stimullaşdırıb.
Debat forumda çıxış edən “Nar”ın İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ ünsiyyət departamentinin direktoru Hökümə Kərimova bildirib: “Rəqəmsal dövrdə uşaqların hüquqlarının qorunması hər birimizin üzərinə düşən bir məsuliyyətdir. “Nar” olaraq, hədəfimiz uşaqların təhlükəsizliyini təmin etməklə yanaşı, valideynlərə və cəmiyyətə bu mühüm məsələlərdə dəstək olmaq və hər bir uşağın daha təhlükəsiz rəqəmsal gələcəyini təmin etməkdir”.
Sərfəliliklə yanaşı, sosial məsuliyyət prinsiplərini fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsi hesab edən “Nar” bu layihəyə dəstək göstərərək uşaqların hüquqlarının qorunmasına, valideynlərin maarifləndirilməsinə və təhlükəsiz rəqəmsal mühitin yaradılmasına töhfə verir. Mobil operator sosial layihələr çərçivəsində regionlarda maarifləndirmə fəaliyyətlərini davam etdirməyi və cəmiyyətin inkişafına yönəlmiş təşəbbüsləri dəstəkləməyi uzunmüddətli prioritet kimi görür.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_cc59997aa8a72874f41e2efe9_o.jpg
Проект, приуроченный ко Всемирному дню прав ребёнка, реализованный «Nar» совместно с Региональным объединением развития (РОР) и известный своими инициативами в области социальной ответственности в регионах, успешно завершён. В рамках проекта мобильный оператор поддержал организацию масштабного дебатного форума на тему «Цифровая безопасность и защита прав детей». Цель проекта — привлечь внимание к важности защиты прав детей в цифровую эпоху и просветить родителей по этим ключевым вопросам.
На форуме родители, дети и официальные лица приняли участие в обсуждениях с экспертами по темам защиты персональных данных, методов обеспечения безопасности в Интернете и другим актуальным вызовам. В ходе панельных обсуждений родители задавали вопросы официальным лицам, обсуждали проблемы и возможные решения, а дети делились своими взглядами на кейсы, связанные с кибербуллингом и угрозами онлайн-игр. Эти интерактивные панельные дискуссии способствовали открытой коммуникации и стимулировали совместное решение проблем среди всех участников.
Выступая на дебатном форуме, директор по связям с общественностью и корпоративным коммуникациям «Nar» Хокума Каримова отметила: «Защита прав детей в цифровую эпоху — это общая ответственность каждого из нас. В компании «Nar» наша цель не только обеспечить безопасность детей, но и поддерживать родителей и общество в решении этих важных вопросов, а также создать более безопасное цифровое будущее для каждого ребёнка».
Помимо предоставления доступных мобильных услуг, компания «Nar» считает принципы социальной ответственности неотъемлемой частью своей деятельности. Поддерживая этот проект, «Nar» вносит вклад в защиту прав детей, просвещение родителей и создание безопасной цифровой среды. В рамках социальных инициатив мобильный оператор планирует продолжать образовательную деятельность в регионах и рассматривает поддержку инициатив, направленных на развитие общества, в качестве долгосрочного приоритета.