https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_afe61f86fdd221d4a7663a703_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdən əvvəl Ümummilli Lider Heydər Əliyevin, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin və “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus təyyarənin qəzaya uğraması nəticəsində həlak olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bu əlamətdar günün ölkəmizin tarixinin ən şərəfli günlərindən biri olduğunu deyib. O qeyd edib ki, 1991-ci il dekabrın 16-da Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, Ulu Öndər Heydər Əliyev dünya azərbaycanlılarının birliyini yaratmağın əhəmiyyətini nəzərə alaraq, dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü elan edib. Bundan sonra elə həmin il bayramın bütün ölkədə rəsmi qeyd edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Ali Sovetində qərar qəbul edilib. 1992-ci ildə bu bayram ilk dəfə dövlət səviyyəsində rəsmən qeyd olunub. Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımızın müstəqil Azərbaycan Respublikası ilə əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi, onların birliyinin və həmrəyliyinin təmin olunması məqsədilə 2001-ci il mayın 23-də Ulu Öndərin imzaladığı Sərəncamla 2001-ci il noyabrın 9-10-da Bakıda Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayı keçirilib. Qurultayda dərin məzmunlu nitq söyləyən Ulu Öndər Heydər Əliyev dünya azərbaycanlılarının milli birliyinin və həmrəyliyinin təmin edilməsi, Azərbaycan dövləti və dünya azərbaycanlılarının əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, qarşıya çıxan problemlərin həllində səylərin birləşdirilməsı zərurəti, o cümlədən, ana dilinin, milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılması, inkişaf etdirilməsi haqqında fikirlərini bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə 2006-cı ildə Dünya Azərbaycanlılarının II, 2011-ci ildə III, 2016-cı ildə IV, 2022-ci ildə V Qurultayının keçirilməsi həmrəyliyimizin möhkəmləndirilməsi və diaspor quruculuğu işinə əsaslı töhfələr verib. Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü dünyanın 70-dən çox ölkəsində yaşayan 50 milyondan artıq azərbaycanlı ilə əlaqələr qurmaq, onlar arasında birlik və həmrəylik yaratmaq işində mühüm rol oynayır. 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycanda formalaşdırılmış milli ideologiyanın, baş qaldırmış milli mənlik şüurunun, dirçəlmiş ənənələrin, möhkəmlənmiş dövlətçiliyin, milli həmrəyliyin bariz nümunəsidir. Heç bir gün çəkməyən lokal antiterror əməliyyatı ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi, suverenliyimizin bərpa olunması ən müasir tariximizə daha bir zəfər kimi yazıldı. Bütün bu qələbələrimiz məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev ideyalarının yaşadılması, Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xalqımızın bir yumruq kimi birləşməsi, milli həmrəylik nümayiş etdirməsinin nəticəsidir.
Milli Məclisin (MM) Elm və təhsil komitəsinin sədri, BDU-nun Tarix fakültəsinin Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika fakedrasının müdiri Anar İsgəndərov, MM-in Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə komitəsinin sədri, BDU-nun İctimai Nəzarət Şurasının sədri Arzu Nağıyev, millət vəkilləri Pərvin Kərimzadə və Naqif Həmzəyev, Tarix fakültəsinin dosenti Səidə Quliyeva çıxışlarında Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün tarixi əhəmiyyətindən söz açıb, qələbələrimiz üçün əsas zəmin olduğunu bildiriblər. Qeyd olunub ki, 1993-cü ilin 15 iyunundan başlayaraq Azərbaycan milli qurtuluşdan Zəfərə qədər böyük bir yol keçib. Bu müddətdə xalqımızın milli həmrəyliyi daha da güclənərək, sonunda “Dəmir yumruğ”a çevrilib və düşmənin başını əzib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_afe61f86fdd221d4a7663a703_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие по случаю 31 декабря – Дня солидарности азербайджанцев мира.
Выступивший на церемонии ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что этот знаменательный день является одним из самых славных дней в истории страны. Он отметил, что 16 декабря 1991 года председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, великий лидер Гейдар Алиев объявил день 31 декабря Днем солидарности азербайджанцев мира. После этого в том же году в Верховном Совете Азербайджанской Республики было принято решение официально отмечать этот праздник во всей стране. В 1992 году этот праздник впервые был официально отмечен на государственном уровне. 9-10 ноября 2001 года в Баку состоялся I съезд азербайджанцев мира. Выступая на съезде, великий лидер Гейдар Алиев выразил свои взгляды на обеспечение единства и солидарности азербайджанцев мира, укрепление связей между Азербайджанским государством и азербайджанцами мира, необходимость объединения усилий в решении проблем, сохранения и развития родного языка, национально-моральные ценности.
Проведение II съезда азербайджанцев мира в 2006 году, III съезда - в 2011 году, IV съезда - в 2016 году и V съезда - в 2022 году внесло существенный вклад в укрепление нашей солидарности и строительство диаспоры. День солидарности азербайджанцев мира играет важную роль в установлении связей с более чем 50 миллионами азербайджанцев, проживающих в более чем 70 странах мира, создании единства и солидарности между ними. 44-дневная Отечественная война является ярким примером сформировавшейся в Азербайджане национальной идеологии, возросшего национального самосознания, возрождения традиций, укрепленной государственности и национальной солидарности. Обеспечение территориальной целостности страны и восстановление ее суверенитета с помощью антитеррористической операции записано как еще одна победа в нашей новейшей истории. Все эти победы являются результатом воплощения идей великого лидера Гейдара Алиева, единства нашего народа под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, проявления солидарности.
На мероприятии также выступили председатель комитета по науке и образованию Милли Меджлиса (ММ), заведующий кафедрой исторического факультета БГУ Анар Искендеров, председатель комитета по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией ММ, председатель Совета общественного контроля БГУ Арзу Нагиев, депутаты Первин Керимзаде и Нагиф Хамзаев, доцент исторического факультета Саида Гулиева.