BANM-ın layihəsi Niderlandda ən yaxşı startaplar arasında...
BANM-ın layihəsi Niderlandda ən yaxşı startaplar arasında... BANM-ın layihəsi Niderlandda ən yaxşı startaplar arasında...
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “CLIMASEL” layihəsi Niderlandın “Startupbootcamp” akselerasiya proqramında ən yaxşı 30 layihə arasında yer alıb. Enerji və ətraf mühit kateqoriyasında 2000 layihə arasından seçilib.
“CarbonX” komandasına 25 min avro investisiya ayrılıb, eləcə də 3 aylıq akselerasiya proqramında iştirak etmək hüququ qazanıb.
Layihənin təqdimatını BANM-ın Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbələri Xəyalə Miriyeva və Fatimə Nəsirova ediblər. Həmçinin, layihədə Ali Məktəbin İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin böyük mühəndisi Elmar Əsgərzadə, Kimya kafedrasının müəllimi Aysel Məmmədova və SOCAR Türkiyə Strateji Planlaşdırma və Korporativ Performans üzrə Mütəxəssisi Güllü Hüseynli (BANM məzunu) yer alıblar.
“CLIMASEL” layihəsi binalarda enerji sərfiyyatını azaldan və sabit temperaturun qorunmasını təmin edən bioəsaslı faza dəyişən materiallar əsasında hazırlanan Climasel panelləri istehsal edir.

Проект CLIMASEL Бакинской высшей школы нефти (БВШН) SOCAR вошел в число 30 лучших проектов, представленных в рамках нидерландской программы акселерации Startupbootcamp. Он был выбран среди 2000 проектов в категории «Энергетика и окружающая среда».
Команда CarbonX получила инвестиции в размере 25 000 евро, а также право на участие в 3-месячной программе акселерации.
Презентацию проекта провели студентки третьего курса специальности «Химическая инженерия» БВШН Хаяла Мириева и Фатима Насирова. Также в проекте приняли участие старший инженер Инновационного и исследовательского центра БВШН Эльмар Аскерзаде, преподаватель кафедры химии Айсель Мамедова и специалист по стратегическому планированию и корпоративной эффективности SOCAR Türkiyə Гюллю Гусейнли.
Проект CLIMASEL производит панели Climasel, изготовленные на основе биоматериалов с фазовым переходом, которые снижают энергопотребление и поддерживают постоянную температуру в зданиях.