https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_113e3878a28aa888d6749ab44_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru Fərhad Quliyev, Yaponiyanın Sapporo Tibb Universitetinin Tibb Elmləri Məktəbinin professoru Hirofumi Matsumura, Türkiyənin Hacettepe Universitetinin Antropologiya bölümünün rəhbəri, Hacettepe skelet biologiyası laboratoriyasının Hacettepe molekulyar antropologiya laboratoriyasının qurucusu Yılmaz Selim Erdalla görüşüb.
Görüşdə BDU ilə birgə müştərək laboratoriyanın, müvafiq struktur bölmənin yaradılması, onların arxeologiya sahəsi üzrə geniş tədqiqatlara imkan verən maddi-texniki cihaz və avadanlıqlarla təmin edilməsi, tələbələrin çöl ekspedisiyalarının genişləndirilməsi, Qarabağda arxeoloji tədqiqatlarda birgə iştirak kimi məsələlər müzakirə olunub.
Görüşdə qeyd olunub ki, BDU-da arxeoloji qazıntılardan əldə edilən sümük nümunələrinin genetik DNT analizi istiqamətində işlərə başlanılması planlaşdırılır. Bu təşəbbüs qədim insanların genetik irsinin, miqrasiyalarının və həyat tərzinin öyrənilməsi ilə yanaşı, Azərbaycanın zəngin tarixi və mədəni irsinin daha dərindən araşdırılmasına töhfə verəcək.
BDU-da qurulacaq müasir laboratoriya və mövcud elmi potensial bu sahədə beynəlxalq standartlara uyğun tədqiqatların aparılmasına imkan yaradacaq. Xüsusi metodologiyalar əsasında sümük və diş nümunələrindən DNT çıxarılması, mitoxondrial DNT və tam genom analizləri həyata keçiriləcək. Bu tədqiqatlar qədim miqrasiyalar, genetik xəstəliklər və mədəni əlaqələr barədə yeni elmi məlumatlar əldə etməyə şərait yaradacaq.
BDU bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirməyi və tədqiqat nəticələrini qlobal elmi ictimaiyyətlə paylaşmağı hədəfləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_113e3878a28aa888d6749ab44_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с генеральным директором Института археологии и антропологии НАНА Фархадом Гулиевым, профессором Медицинского университета Саппоро (Япония) Хирофуми Мацумурой и руководителем отделения антропологии Университета Хаджеттепе Турции Йылмазом Селимом Эрдалом.
На встрече обсуждались такие вопросы, как создание совместной лаборатории и соответствующего отделения с БГУ, оснащение их приборами и оборудованием в области археологии, расширение полевых экспедиций студентов, совместное участие в археологических исследованиях в Карабахе. Отмечено, что в БГУ планируется проведение генетического ДНК-анализа образцов костей, полученных в ходе археологических раскопок.
Данная инициатива помимо изучения генетического наследия, миграций и образа жизни древних людей, будет способствовать углубленному изучению исторического и культурного наследия Азербайджана. Создаваемая в БГУ лаборатория и имеющийся научный потенциал позволят проводить исследования в этой области в соответствии с международными стандартами.
Будет проводиться извлечение ДНК из образцов костей и зубов, митохондриальная ДНК и полный геномный анализ. Эти исследования предоставят информацию о древних миграциях, генетических заболеваниях и культурных связях. БГУ ставит своей целью расширение международного сотрудничества в этой области и распространение результатов исследований.