https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_fbcac8073e054c877e3849962_o.jpg
Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın kreditləşməsi bazarının lideri olan AccessBank, 2024-cü il üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayır.
Bank, 2024-cü il nəticələrinə görə 54.1 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Eyni göstərici 2023-cü ildə 39.8 milyon manat təşkil edib. Nəticədə, Bankın kapital dayanıqlığı göstəricisi daha da möhkəmlənmiş və məcmu kapitalı ötən illə müqayisədə 29.0% və ya 41.5 milyon manat artaraq 185.0 milyon manata yüksəlmişdir ki, bu da requlyativ tələbdən 3.7 dəfə çoxdur.
Sözügedən artımın drayverləri kimi kredit portfelinin, xüsusən biznes kreditlərinin artımı, depozitorların banka inamının artması, habelə yeni beynəlxalq kreditlərin cəlb edilməsi qeyd oluna bilər. Belə ki, ötən il ərzində:
- Kredit portfeli 13.6% və ya 137.8 milyon manat artıb və hesabat dövrünün sonuna cəmi kredit portfeli 1 151.5 milyon manat təşkil edib.
- Kredit portfelinin 78.3%-i biznesə ayrılmış kreditlər təşkil edir ki, biznes portfelinin həcmi 901.9 milyon manatdır. Hesabat dövrü ərzində biznes portfeli 15.6% və ya 121.8 milyon manat artıb. İl ərzində verilmiş biznes kreditlərinin 59.5%-i regionların payına düşür.
- Depozit portfelinin həcmi 1 milyard manatdan yüksəkdir və 2024-cü ilin sonuna 1 026.5 milyon manat təşkil edir.
- AccessBank 2024-cü ildə beynəlxalq nüfuzlu xarici kreditorlardan 73.1 milyon manat həcmində kredit cəlb etmişdir.
- Bankın aktivləri 1.5 milyard manata çatır, bu da 2023-cü illə müqayisəsədə 6.7% çoxdur.
- Faiz gəlirləri 2023-cü il ilə müqayisədə 14.9% artaraq 224.4 milyon manat təşkil edib. Xalis faiz gəlirləri isə 2023-cü il ilə müqayisədə 18.2 milyon artaraq 140.2 milyon manata yüksəlib.
- Qeyri-faiz gəlirləri 18.1 milyon manat təşkil edir.
- Xalis əməliyyat mənfəəti 2024-cü ildə 69.1 milyon manata çatıb. 2023-cü ildə eyni göstərici 56.3 milyon manat təşkil edib.
- Bankın likvidlik mövqeyi dayanıqlıdır və likvidlik əmsalı 70.6% təşkil edir ki, bu da AMB-ın tələb etdiyi minimum normadan 2.4 dəfə yüksəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_fbcac8073e054c877e3849962_o.jpg
AccessBank, a leader in micro, small, and medium business lending, has announced its financial results for the year 2024.
AccessBank generated 54.1 million manats of net income in 2024, compared to 39.8 million manats in 2023. As a result, capital position was strengthened, and total regulatory increased by 29.0%, or 41.5 million manats, and accounted to 185.0 million manats, which is 3.7 times higher than the regulatory minimum.
Key drivers of the growth were expansion of the loan portfolio, particularly in business lending, increased depositor trust in the bank, and borrowings from international financial institutions. Below are the financial highlights for the past year:
- Total loan portfolio increased by 13.6%, or 137.8 million manats, and accounted to 1,151.5 million manats by the end of the reporting period.
- Share of business loans in total portfolio is 78.3%with amount of 901.9 million manats. During the reporting period, business loan portfolio increased by 15.6%, or 121.8 million manats. Regional lending outside of Baku accounts for 59.5% of total business loans issued during the year.
- Deposit portfolio exceeds 1 billion manats, and total outstanding volume was 1,026.5 million manats by the end of 2024.
- During 2024, AccessBank successfully attracted financing from international financial institutions with the total volume of 73.1 million manats.
- Total assets of the Bank increased to 1.5 billion manats, reflecting a 6.7% growth compared to 2023.
- Interest income increased by 14.9% compared to 2023, reaching 224.4 million manats. As a result net interest income increased by 18.2 million manats year-over-year, reaching 140.2 million manats.
- Non-interest income amounted to 18.1 million manats.
- Net operating income for 2024 accounted for 69.1 million manats, compared to 56.3 million manats in 2023.
- The bank’s liquidity position remains stable, with a liquidity ratio of 70.6%, which is 2.4 times higher than the minimum requirement set by the Central Bank of Azerbaijan Republic (CBAR).