Yelo Bank 2024-cü ilin son rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Bankın əsas maliyyə göstəricilərində əhəmiyyətli artım müşahidə olunur. Xüsusilə xalis mənfəət üzrə rekord artım qeydə alınıb. Belə ki, Yelo Bank-ın 2024-cü ilin sonuna xalis mənfəəti 43 milyon manatı ötüb, bu da əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə iki dəfədən çox artım deməkdir. Digər maliyyə nəticələrinə gəldikdə isə:
- Bankın kredit portfeli böyüyüb: 2023-cü ilin sonu ilə müqayisədə 22% artımla 935 mln manata çatıb.
- Artımın mühüm hissəsini biznes kreditləri təşkil edib: biznes kredit portfeli 21,5% artımla 587 mln manat olub.
- Real sektor hər zaman prioritetlər arasında olub: il ərzində mikro bizneslərə Bank tərəfindən 364 mln manat vəsait ayrılıb. İlin sonuna mikrokredit portfelinin həcmi 347 mln manat təşkil edib, bu da 2023-cü ilin analoji dövründən 24.6% çoxdur.
- İstehlak kreditləri portfeli də əhəmiyyətli dərəcədə artıb: il ərzində 32 mindən çox istehlak krediti verilib, nəticədə bu istiqamət üzrə portfelin həcmi 23.5%-lik artımla 347 mln manata çatıb. Bu satışların 38%-i, eləcə də portfel artımının 50%-i onlayn kanallar vasitəsilə həyata keçirilib.
- Bank-ın əmanət təklifləri cəlbedici olmağa davam edib: fiziki şəxslərin müddətli depozitlərinin həcmi il ərzində 37% artaraq 652 mln manata yaxınlaşıb. Bu artım bankın müştərilər arasında etibarlı maliyyə tərəfdaşı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirdiyini göstərir.
- Faiz və qeyri-faiz gəlirləri də artıb: il ərzində Bankın faiz gəlirləri 34% artaraq 151 mln manat təşkil edib. Qeyri-faiz gəlirləri isə 32 mln manata çatıb.
- Bankın kapital mövqeyi xeyli güclənib: hesabat dövründə məcmu kapital 148,7 mln manat təşkil edir, bu da əvvəlki ilin eyni dövründən 36% çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 13,15%, birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı isə 7,05% olmaqla, hər iki göstərici üzrə tələb olunan normanı üstələyir. 2024-cü ilin sonuna Bankın aktivləri 1,280 mln manat təşkil edir.
Yelo Bank 2025-ci ildə də dinamik inkişafını davam etdirməyi planlaşdırır. Bank yeni filialların açılması, rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi və mövcud xidmətlərin müasirləşdirilməsi üzrə bir sıra layihələr həyata keçirəcək. Bu yeniliklərdə isə ESG yanaşması, dayanıqlılıq prinsipləri, müştərimərkəzli addımlar üstünlük təşkil edəcək. Xüsusilə bölgələrdə xidmət şəbəkəsini böyütməyi hədəfləyən Yelo Bank maliyyə inklüzivliyinə və sosial-iqtisafi inkişafa töhfə verməyə davam edəcək.
Bank xidmətləri, eləcə də onlayn kredit haqqında əlavə suallarınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya Facebook, Instagram, Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

Yelo Bank announced its financial results for the last quarter of 2024. A significant increase is observed in the main financial indicators of the bank. In particular, a record increase in net profit was recorded. Thus, the net profit of Yelo Bank by the end of 2024 exceeded 43 million manats, which means a more than two-fold increase compared to the same period of the previous year. As for other financial results:
- The bank's loan portfolio has grown: compared to the end of 2023, it reached 935 million manats, with an increase of 22%.
- An important part of the increase was business loans: the business loan portfolio increased by 21.5% to 587 million manats.
- The real sector has always been among the priorities: during the year, the Bank allocated 364 million manats to micro-businesses. By the end of the year, the volume of the microcredit portfolio was 347 million manats, which is 24.6% more than in the same period of 2023.
- The portfolio of consumer loans also increased significantly: more than 32,000 consumer loans were granted during the year. As a result, the volume of the portfolio in this direction reached 347 million manats, with an increase of 23.5%. 38% of these sales and 50% of portfolio growth were made through online channels.
- The Bank's deposit offers continued to be attractive: the volume of term deposits of individuals increased by 37% during the year and reached 652 million manats. This increase shows that the bank has further strengthened its position as a reliable financial partner among customers.
- Interest and non-interest income also increased: during the year, the Bank's interest income increased by 34%, amounting to 151 million manats. Non-interest income reached 32 million manats.
- The bank's capital position has significantly strengthened: in the reporting period, the total capital is 148.7 million manats, which is 36% more than the same period of the previous year. The total capital adequacy ratio is 13.15%, and the tier-one capital adequacy ratio is 7.05%, exceeding the required norm for both indicators. By the end of 2024, the Bank's assets amounted to 1,280 million manats.
Yelo Bank plans to continue its dynamic development in 2025. The bank will implement a number of projects to open new branches, expand digital services, and modernize existing services. In these innovations, the ESG approach, sustainability principles, and customer-centric steps will prevail. Yelo Bank, which aims to expand its service network, especially in the regions, will continue to contribute to financial inclusion and socio-economic development.