Azərbaycan və Özbəkistan arasında cari il üçün jurnalistika sahəsində birgə əməkdaşlığa dair razılıq əldə olunub
Azərbaycan və Özbəkistan arasında cari il üçün jurnalistika sahəsində birgə əməkdaşlığa dair razılıq əldə olunub Azərbaycan və Özbəkistan arasında cari il üçün jurnalistika sahəsində birgə əməkdaşlığa dair razılıq əldə olunub
Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqının sədri Halmurad Salimov və Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli arasında görüş keçirilib.
Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqında qonaqları salamlayan Halmurad Salimov Prezident Şavkat Mirziyoyevin rəhbərliyi ilə ölkədə media sahəsində inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən, kütləvi informasiya vasitələri və jurnalistlərin qarşısında duran mühüm vəzifələrdən, nailiyyətlərdən və problemlərdən danışıb. Özbəkistan-Azərbaycan qardaşlıq münasibətləri haqqında danışan H.Salimov Bakıda nəşr olunan və Azərbaycan ziyalıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanan "Şavkat Mirziyoyev fenomeni" kitabının Azərbaycanda təqdimatını xatırladıb.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli səmimi qəbula görə sədrə təşəkkür edərək bildirib ki, iki ölkə liderləri cənab İlham Əliyev və cənab Şavkat Mirziyoyevin siyasi iradəsi və sıx dostluq münasibətləri sayəsində Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və strateji tərəfdaşlıq yeni səviyyəyə yüksəlib. Prezidentlərin qarşılıqlı səfərlərinin iki ölkə arasındakı strateji tərəfdaşlığın dərinləşməsinə təkan verib. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin mədəni əlaqələrin gücləndirilməsinə xüsusi önəm verdiyini vurğulayaraq, bunun iki ölkə arasında ortaq türk irsinin qorunması, təbliği və gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etmişdir.
Görüşdə milli media məkanının inkişaf tendensiyaları kimi mühüm məsələlər müzakirə olunmuş, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqı arasında birgə layihələrin həyata keçirilməsi barədə razılıq əldə olunmuşdur.

Между Азербайджаном и Узбекистаном достигнута договоренность о совместном сотрудничестве в области журналистики на текущий год
Между Азербайджаном и Узбекистаном достигнута договоренность о совместном сотрудничестве в области журналистики на текущий год Между Азербайджаном и Узбекистаном достигнута договоренность о совместном сотрудничестве в области журналистики на текущий год
Состоялась встреча председателя Союза журналистов Узбекистана Халмурада Салимова с директором Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Акифом Марифли.
Приветствуя гостей в Союзе журналистов Узбекистана Халмурад Салимов рассказал о работе, проводимой по развитию медиа-сферы в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева, а также о важных задачах, достижениях и проблемах, стоящих перед средствами массовой информации и журналистов. Говоря об узбекско-азербайджанских братских отношениях, Х.Салимов вспомнил о презентации в Азербайджане книги «Феномен Шавката Мирзиёева», изданной в Баку и встреченной с большим интересом азербайджанской интеллигенцией.
Директор Азербайджанского Культурного Центра Акиф Марифли поблагодарив председателя за теплый прием отметил, что благодаря политической воле и тесным дружеским отношениям лидеров двух стран господина Ильхама Алиева и господина Шавката Мирзиёева, политическое, экономическое, культурное и стратегическое партнерство между Азербайджаном и Узбекистаном вышло на новый уровень. Взаимные визиты президентов дали импульс углублению стратегического партнерства между двумя странами. Он подчеркнул, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев придает особое значение укреплению культурных связей, отметив, что это важно с точки зрения защиты, пропаганды и передачи будущим поколениям общего тюркского наследия между двумя странами.
На встрече были обсуждены такие важные вопросы, как тенденции развития национального медиапространства, а также достигнута договоренность о реализации совместных проектов между Азербайджанским Культурным Центром и Союзом журналистов Узбекистана.