https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_882d74a203a96106b7bbb7875_o.jpg
“AzerGold” QSC-də müstəqil Azərbaycan tarixinin qəhrəmanlıq səhifələrindən biri olan 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə “AzerGold” QSC və onun törəmə cəmiyyəti “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin rəhbərliyi və kollektivi, həmçinin 20 Yanvar şəhidlərinin və əlillərinin Vətən müharibəsində iştirak etmiş övladları iştirak ediblər.
Tədbirdə 35 il öncə Bakıda insanlığa qarşı ən ağır cinayətlərdən birinin törədildiyi, qanlı faciənin həyata keçirilməsində əsas məqsədin ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanın təcavüzkarlıq siyasəti ilə üzləşdiyimiz illərdə bu haqsızlığa etiraz edən xalqımızı susdurmaq, demokratiya və milli azadlıq uğrunda mübarizədən çəkindirmək olduğu diqqətə çatdırılıb. Lakin 20 Yanvar hadisələrinin mərd, mübariz Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusunu, dəmir iradəsini daha da möhkəmləndirdiyi, Sovet İttifaqının dağılması şəraitində ölkəmizin yenidən öz müstəqilliyinə qovuşduğu və bu müstəqilliyi qorumaq üçün xalqımızın təkidli çağırışı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıtdığı qeyd olunub. 20 Yanvar şəhidlərinin başlatdığı bu mübarizənin atadan oğula miras keçərək, Ulu Öndərin layiqli davamçısı cənab Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Ordumuzun qələbəsi ilə tamamlandığı, düşmən üzərində parlaq zəfərin əldə edilməsində Silahlı Qüvvələrimizin sıralarında döyüşən qanlı Yanvar faciəsinin qurbanlarının övladlarının da payının olduğu vurğulanıb. Bildirilib ki, onların talelərinə ataları kimi düşmənlə mübarizədə qəhrəmanlıq göstərmək, öz atalarının qisasını torpaqlarımıza göz dikənlərdən almaq yazılıb.
Daha sonra çıxış edən 20 Yanvar şəhidlərinin Vətən müharibəsində iştirak etmiş övladları qanlı faciə barədə təəssüratlarını və Vətən müharibəsində keçdikləri döyüş yolu haqqında xatirələrini bölüşüblər. Xalqımızın cənab Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə ərazi bütövlüyünü və dövlət suverenliyini tam bərpa etdiyini qürurla qeyd edən müharibə iştirakçıları 20 Yanvar hadisələri ilə başlanan azadlıq, müstəqillik mübarizəsinin düşmən üzərində döyüş meydanında əldə edilmiş parlaq zəfərlə öz məntiqi nəticəsinə çatdığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.

B ЗАО "AzerGold" проведено мероприятие, посвященное 35-летию событий 20 Января
B ЗАО "AzerGold" проведено мероприятие, посвященное 35-летию событий 20 Января B ЗАО "AzerGold" проведено мероприятие, посвященное 35-летию событий 20 Января
В ЗАО "AzerGold" состоялось памятное мероприятие, посвященное 35-й годовщине трагедии 20 Января - одной из героических страниц истории независимого Азербайджана.
В мероприятии приняли участие руководство и коллектив ЗАО “AzerGold” и его дочернего общества ООО "Daşkəsən Dəmir Filiz", а также дети шехидов и инвалидов 20 Января, участвовавших в Отечественной войне.
На мероприятии было доведено до сведения, что 35 лет назад в Баку было совершено одно из самых тяжких преступлений против человечности, главной целью осуществления кровавой трагедии было заставить замолчать наш народ, протестующий против этой несправедливости в годы, когда мы сталкивались с агрессивной политикой Армении, предъявляющей территориальные претензии к нашей стране, и помешать борьбе за демократию и национальное освобождение. Однако было отмечено, что события 20 Января еще больше укрепили стремление храброго, борющегося азербайджанского народа к независимости, его железную волю, и что в условиях распада Советского Союза наша страна вновь обрела свою независимость, а также что с настойчивым призывом нашего народа защитить эту независимость общенациональный лидер Гейдар Алиев вновь вернулся к власти. Было подчеркнуто, что эта борьба, начатая шехидами 20 Января, передается по наследству от отца к сыну и завершается победой нашей армии в ходе 44-дневной Отечественной войны под руководством достойного преемника великого лидера, господина Президента Ильхама Алиева, и что в достижении блестящей победы над врагом есть доля детей жертв кровавой Январской трагедии, сражавшихся в рядах наших Вооруженных сил. Было сказано, что им как и их отцам было предначертано судьбой проявить героизм в борьбе с врагом, отомстить своим отцам за тех, кто хотел захватить наши земли.
Выступившие затем дети шехидов 20 Января, участвовавших в Отечественной войне, поделились впечатлениями о кровавой трагедии и воспоминаниями о своем боевом пути в Отечественной войне. Участники войны, с гордостью отмечавшие полное восстановление нашим народом территориальной целостности и государственного суверенитета под руководством Президента Ильхама Алиева, довели до сведения участников мероприятия, что борьба за свободу и независимость, начавшаяся с событий 20 января, достигла своего логического завершения благодаря блестящей победе над врагом на поле боя.