https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_650ede00bcfaf29da68219f91_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), “Bayramlı Group” MMC və Almaniyanın “AnalytikJena” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Qida və su təhlükəsizliyinin təkmilləşdirilməsində müasir avadanlıq və metodların tətbiqi” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirilir.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, bu mühüm tədbir qlobal miqyasda aktual olan qida və su təhlükəsizliyi məsələlərinin müzakirəsi üçün imkan yaradır və ölkədə dövlət-özəl tərəfdaşlığının uğurla həyata keçirildiyini göstərir. Azərbaycanda qida və su təhlükəsizliyinin təmin edilməsi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu sahədə müasir texnologiyaların tətbiqi, qida təhlükəsizliyi standartlarının beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılması və monitorinq mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. BDU da bu proseslərin bir parçası kimi sənaye və biznes tərəfdaşları ilə birlikdə ölkəmizin inkişafına töhfə verir.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, BDU-da yaradılan “Ekoməkan” və ECOLEAD Klinikası qida və su təhlükəsizliyi, ekoloji problemlərin həlli və təbii resurslardan səmərəli istifadə sahələrində yeni yanaşmaların tətbiqinə xidmət edir: “BDU-da qida təhlükəsizliyi ilə bağlı müxtəlif tədqiqatlar aparılır, müasir laboratoriyalar qurulur və gənc mütəxəssislərin hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilir. Bu məqsədlə BDU-nun elmi-tədqiqat mərkəzlərində ən son texnologiyalar tətbiq olunur. Bu konfransın təşkilində tərəfdaşımız olan “Bayramlı Group” MMC və “AnalytikJena” şirkətləri ilə əməkdaşlığımız qida və su təhlükəsizliyi sahəsində biliklərin paylaşılması və yeni texnologiyaların tətbiqi baxımından əhəmiyyətlidir. Hər iki şirkətin mütəxəssislərinin təqdim edəcəyi müasir analitik avadanlıqlar və qabaqcıl metodlar barədə çıxışlar iştirakçılara bu sahədə innovativ həlləri və tətbiq imkanlarını yaxından tanımaq imkanı verəcək”.
“Bayramlı Group” MMC-nin təsisçisi və direktoru Cavid Bayramlı dövlət-özəl tərəfdaşlığının uğurlu nümunəsi olan konfransın ölkəmizdə qida və su təhlükəsizliyinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb. O qeyd edib ki, “Bayramlı Group” Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Orta Asiya və Ərəb ölkələrində molekulyar bioloji laboratoriyalarının qurulması, layihələndirilməsi və təchizatını həyata keçirir. Şirkət dövlət-özəl işbirliyi çərçivəsində bir sıra qurumlarla, o cümlədən BDU ilə uğurlu layihələr həyata keçirir.
Konfransın elmi sessiyasında “AnalitykJena“ şirkətinin regional meneceri Marina Muxinanın “AnalitykJena - analitik avadanlıqlar sahəsində innovativ inkişafın lideri”, “Fasiləsiz spektr mənbəyi ilə atom absorbsiyası: ContrAA seriyasının atom absorbsiya spektrometrləri. Bərk nümunələrin eyni vaxtda fon korreksiyası və təhlili”, “Bayramlı Group”un analitik avadanlıqlar üzrə mütəxəssisi Aynur Ömərlinin “Atom absorbsiya üsulu ilə laboratoriya analizlərinin həlləri (NovAA800, Zeenit)”, “AnalitykJena“ şirkətinin əməkdaşı Oliver Büttelin “Əsas komponentlərin ICP-MS və ICP-OES fonunda ultra-iz konsentrasiyalarının təhlili üçün yüksək ayırdetmə qabiliyyətinə malik optik emissiya spektroskopiyası” adlı məruzələri dinlənilib.
Konfransda atom absorbsiya spektroskopiyası, ICP-MS və TOC/TN analizləri kimi metodların tətbiqi, qida keyfiyyətinə nəzarət, tullantıların idarə olunması və ekoloji problemlərin həlli kimi sahələrdə innovativ yanaşmalar müzakirə olunur. Konfrans elmi məruzələrlə davam edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_650ede00bcfaf29da68219f91_o.jpg
При совместной организации Бакинского государственного университета (БГУ), ООО «Bayramlı Group» и Германской компании «AnalytikJena» проводится международная научная конференция на тему «Применение современного оборудования и методов в повышении продовольственной и водной безопасности».
Выступая на церемонии открытия конференции, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что данное мероприятие создает возможность для обсуждения вопросов продовольственной и водной безопасности и демонстрирует успешную реализацию государственно-частного партнерства в стране. Обеспечение продовольственной и водной безопасности в Азербайджане является одним из приоритетных направлений государственной политики. В этой сфере проводятся реформы, направленные на внедрение современных технологий, приведение стандартов безопасности пищевых продуктов в соответствие с международными требованиями, совершенствование механизмов контроля.
В рамках этих процессов БГУ совместно со своими промышленными и деловыми партнерами вносит свой вклад в развитие нашей страны. Ректор отметил, что созданные в БГУ «Экопространство» и Клиника ECOLEAD служат реализации новых подходов в сферах продовольственной и водной безопасности, решения экологических проблем, эффективного использования природных ресурсов: «БГУ проводит исследования в области безопасности пищевых продуктов, создает лаборатории и уделяет особое внимание подготовке специалистов. Для этого в научно-исследовательских центрах БГУ применяются новейшие технологии. Сотрудничество с Bayramlı Group и AnalytikJena важно с точки зрения обмена знаниями и применения новых технологий в области безопасности пищевых продуктов и воды. Презентации оборудования и методов экспертами обеих компаний предоставят участникам возможность познакомиться с инновационными решениями и возможностями их применения в этой области».
Основатель и директор ООО «Bayramli Group» Джавид Байрамлы отметил, что ООО занимается строительством, проектированием и оснащением лабораторий молекулярной биологии в Азербайджане, Турции, Грузии, странах Центральной Азии и арабских странах. Компания в рамках государственно-частного сотрудничества реализует успешные проекты с рядом учреждений, в том числе с БГУ.
В научной сессии конференции с докладами выступили региональный менеджер AnalytkJena Марина Мухина, специалист по аналитическому оборудованию ООО «Bayramli Group» Айнур Омерли и сотрудник AnalytkJena Оливер Бюттель.
На конференции обсуждаются инновационные подходы в таких областях, как атомно-абсорбционная спектроскопия, применение методов анализа ICP-MS и TOC/TN, контроль качества продуктов питания, управление отходами и решение экологических проблем. Конференция продолжается научными докладами.