https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_9107aab40eb7bf485db6da084_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Qazaxıstanın Kunaev Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandumu BDU rektoru Elçin Babayev və Qazaxıstanın Kunaev Universitetinin rektoru Jazira Ömürəli imzalayıblar.
BDU-nun regionun lider ali təhsil müəssisələrindən biri olduğunu vurğulayan rektor Elçin Babayev Universitetin tarixi, beynəlxalq əlaqələri, tədris və tədqiqat sahəsində son illərdə əldə etdiyi uğurları barədə ətraflı məlumat verib. O, iki ölkə arasında mövcud olan möhkəm əlaqələrin təhsildə və elmdə də dərinləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Bildirib ki, BDU ilə qardaş Qazaxıstanın ali məktəbləri arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlıq mövcuddur. BDU Qazaxıstanın 3 universiteti ilə ikili diplom proqramı həyata keçirir. Rektor imzalanan memorandumun hər iki universitetin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Qazaxıstanın Kunaev Universitetinin rektoru Jazira Ömürəli də BDU ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün imkanların böyük olduğunu deyib, xüsusilə hüquq, beynəlxalq münasibətlər, kibertəhlükəsizlik kimi sahələr üzrə əməkdaşlığa xüsus maraq göstərdiklərini vurğulayıb.
Memorandum çərçivəsində hər iki universitetdə tədris və təlim prosesinin təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində birgə layihələrin, tədbirlərin təşkili, ortaq elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi, akademik, elmi və mədəni mobilliyin inkişafı, tələbə, tədqiqatçıların, akademik və inzibati heyətin mübadiləsi də memorandumda əks olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_9107aab40eb7bf485db6da084_o.jpg
Подписан меморандум взаимопонимания по сотрудничеству между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Университетом Кунаева Казахстана.
Меморандум подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и ректор Университета Кунаева Жазира Омурали.
Подчеркнув, что БГУ является одним из ведущих высших учебных заведений региона, ректор Эльчин Бабаев предоставил подробную информацию об истории университета, международных связях, успехах в области преподавания и научных исследований. Он отметил важность углубления прочных связей между двумя странами и в сфере образования и науки. Эльчин Бабаев подчеркнул высокий уровень сотрудничества БГУ с вузами братского Казахстана. БГУ реализует программу двойного диплома с тремя вузами Казахстана. Ректор выразил уверенность, что подписанный меморандум будет способствовать развитию обоих университетов.
Ректор Университета Кунаева Жазира Омурали также отметила большие возможности для реализации совместных проектов с БГУ, подчеркнув, что они особенно заинтересованы в сотрудничестве в таких областях, как право, международные отношения и кибербезопасность.
Меморандум предусматривает проведение совместных мероприятий по совершенствованию преподавания и обучения и приведению их в соответствие с международными стандартами. Документ также касается организации совместных проектов и мероприятий в области науки, образования и культуры, проведения совместных исследований, развития академической, научной и культурной мобильности, обмена студентами, исследователями, научными и административными сотрудниками.