https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_4cd4fcec63dd46c6284897283_o.jpg
İnnovasiya və sürət lideri “Bakcell” inklüzivliyə dəstək strategiyası çərçivəsində “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi tərəfindən yaradılan “Kaşalata” kafedə “İnnovasiyalarla Müxtəlifliyə Doğru” adlı tədbir təşkil edib. Tədbirin məqsədi “Bakcell” ilə “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi arasındakı tərəfdaşlığın qeyd olunması və kafedə çalışan gənclərlə görüş olub.
Tədbir çərçivəsində “Bakcell”in baş icraçı direktoru Klaus Müller, Korporativ kommunikasiyalar üzrə direktoru Aysel Süleymanova, “Birgə və Sağlam” İB-nin sədri Aytən Eynalova, İB-in Valideyn Məşvərət Şurasının sədri Natəvan Məmmədova və millət vəkili Nigar Arpadarai çıxış ediblər. Tədbirə diplomatik nümayəndəliklərdən, qeyri-hökumət təşkilatlarından (QHT) və media sektorundan olan nümayəndələr də qatılıb və ümumilikdə 40-a yaxın qonaq iştirak edib.
“Bakcell”in baş icraçı direktoru Klaus Müller çıxışında bu təşəbbüsün innovasiya və inklüzivlik baxımından şirkət üçün əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb: “İnnovasiya yalnız texnologiyalarla deyil, həm də cəmiyyətimizin hər bir üzvünə yeni fürsətlər yaratmaqla bağlıdır. “Kaşalata” kimi layihələr neyro-müxtəlifliyi olan gənclərin potensialını ortaya çıxararaq onların cəmiyyətə bərabərhüquqlu inteqrasiyasına və parlaq gələcəyinə zəmin yaradır. “Bakcell” olaraq innovativ həllərlə dayanıqlı və inklüziv cəmiyyətin qurulmasında töhfə verməkdən qürur duyuruq və gələcəkdə də bu kimi təşəbbüsləri dəstəkləməyə davam edəcəyik”.
“Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin məqsədi neyro-müxtəlifliyi olan şəxslərin və onların ailələrinin sosial rifahını dəstəkləməkdir. Bu məqsədlə autizmli şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyasını, inklüziv təhsili və məşğulluq imkanlarının artırılmasını hədəfləyən tədbirlər həyata keçirilir. Hazırda birliyin nəzdində 2 Autizm Mərkəzi fəaliyyət göstərir. “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə təsis edilmiş “Kaşalata” kafe xüsusi qayğıya ehtiyacı olan gənclərin məşğulluğunu dəstəkləyən mühüm bir sosial layihədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_4cd4fcec63dd46c6284897283_o.jpg
В рамках своей стратегии поддержки инклюзивности Bakcell, лидер в области инноваций и скорости, организовал мероприятие под названием «Инновации на пути к разнообразию» в кафе Kaşalata, созданном общественным объединением «Birgə və Sağlam». Мероприятие было посвящено партнерству Bakcell с общественным объединением, а также предоставило возможность пообщаться с молодыми сотрудниками кафе.
В рамках мероприятия выступили Клаус Мюллер, генеральный директор Bakcell; Айсель Сулейманова, директор по связям с общественностью и корпоративным коммуникациям компании Bakcell; Айтен Эйналова, председатель общественного объединения «Birgə və Sağlam»; Натаван Мамедова, председатель Родительского консультативного совета объединения; и депутат Милли Меджлиса Нигяр Арпадараи. На мероприятии присутствовали представители дипломатических миссий, неправительственных организаций (НПО) и медиа, всего около 40 гостей.
В своём выступлении генеральный директор Bakcell Клаус Мюллер подчеркнул важность этой инициативы с точки зрения инноваций и инклюзивности: «Инновации - это не только технологии, но и создание новых возможностей для каждого члена нашего общества. Такие проекты, как Kaşalata, раскрывают потенциал нейроразнообразной молодежи, способствуют их равноправной интеграции в общество и создают основу для светлого будущего. Мы в Bakcell гордимся тем, что вносим вклад в создание устойчивого и инклюзивного общества с помощью инновационных решений, и намерены продолжать поддерживать подобные инициативы в будущем».
Общественное объединение «Birgə və Sağlam» направлено на поддержку социального благополучия нейроразнообразных людей и их семей. Его деятельность включает интеграцию людей с аутизмом в общество, продвижение инклюзивного образования и расширение возможностей трудоустройства. В настоящее время при объединении работают два центра по аутизму.
Кафе Kaşalata, инициатива объединения, является важным социальным проектом, поддерживающим трудоустройство молодежи с особыми потребностями, что делает его значимым шагом на пути к инклюзивности и созданию реальных возможностей для нейроразнообразных людей.