https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_b539f1836ded057af503b941e_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 24-də Belarus Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Andrey Ravkovu Azərbaycandakı diplomatik fəaliyyətini başa vurması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə Andrey Ravkovun səfir kimi ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətində səmərəli fəaliyyəti qeyd olunub.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Belarus arasında münasibətlərin bütün sahələri əhatə etməklə, dostluq prinsiplərinə söykəndiyi ifadə edilərək, bu əlaqələrin inkişafında iki ölkənin dövlət başçıları arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin mühüm rolu qeyd edilib. Ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və geniş siyasi təmasların münasibətlərin inkişafına töhfələri vurğulanıb.
O cümlədən, ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda da səmərəli fəaliyyəti qeyd olunub.
Görüşdə parlamentlərimiz arasında münasibətlərin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın mühüm bir istiqamətini təşkil etdiyi, qanunverici orqanlarımızın həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurla əməkdaşlıq etdiyi qeyd olunub.
Səfir Andrey Ravkov diqqətə və ölkəmizdə fəaliyyət göstərdiyi müddətdə dəstəyə görə təşəkkür edərək, ölkələrimiz arasında münasibətlərin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə inamını ifadə edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_b539f1836ded057af503b941e_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 24 января приняла посла Республики Беларусь в Азербайджане Андрея Равкова в связи с завершением его дипломатической миссии в нашей стране.
На встрече упоминалось плодотворное участие Андрея Равкова как посланника в расширении связей между нашими странами.
Было отмечено, что отношения между Азербайджаном и Беларусью охватывают все сферы и основаны на принципах дружбы. Также было подчёркнуто большое значение высокоуровневых отношений между президентами двух стран в развитии этих связей. Говорилось и о роли встречных визитов на высшем и высоком уровнях, а также обширных политических контактов в содействии развитию двусторонних отношений.
В том числе, было отмечено эффективное сотрудничество наших стран в международных организациях.
Как подчеркнули собеседники, межпарламентские отношения составляют важный аспект сотрудничества между нашими странами, а законодательные органы обеих стран успешно сотрудничают как на двусторонней основе, так и в рамках международных парламентских организаций.
Посол Андрей Равков выразил благодарность за оказанное внимание и поддержку в период своей деятельности в нашей стране, отметив свою уверенность в дальнейшем развитии отношений между нашими странами.