https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_410c3657cb8b1485b36f75f7d_o.jpg
“AzerGold” QSC Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi (ETSN) tərəfindən 2024-cü ildə “Korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində ətraf mühit layihələrində ən yaxşı tərəfdaş” nominasiyası üzrə təltif edilib.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev tərəfindən təqdim edilən mükafatı “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev qəbul edib.
QSC bu mükafata 2024-cü ildə icra etdiyi “Daşkəsən rayonunda bitən nadir bitkilərin reintroduksiyası” və “Təmiz Daşkəsən” layihələri ilə ətraf mühitin mühafizəsinə verdiyi töhfələrə görə layiq görülüb.
Tədbirdə, həmçinin təbiətin mühafizəsi və ətraf mühitin qorunmasına yönələn təşəbbüslərə qoşularaq ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına, ekoloji maarifləndirmə sahəsinə dəstək göstərən digər sahibkarlıq subyektləri, təşkilatlar və qeyri-hökumət təşkilatları müxtəlif nominasiyalar üzrə təltif edilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə ətraf mühitin mühafizəsi və sosial məsuliyyətlilik prinsiplərini daim diqqətdə saxlayır. Səhmdar Cəmiyyəti “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilən 2024-cü ildə hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirdiyi Daşkəsən rayonunda ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində ardıcıl və kompleks tədbirlərini davam etdirib.
Belə ki, 2021-2024-cü illərdə icra edilən “Daşkəsən rayonunda bitən nadir bitkilərin reintroduksiyası” layihəsi çərçivəsində ötən il Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsində olan bitki növlərinin “Çovdar” qızıl mədəni ətrafında çoxaldılması və reintroduksiyası işləri uğurla tamamlanıb.
“Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsi çərçivəsində isə ümumilikdə 10 hektara yaxın ərazi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər tərkibli tullantılardan təmizlənib, Daşkəsən şəhərinin müxtəlif küçələrinə yeni tullantı konteynerləri və zibil qutuları yerləşdirilib.
Bundan başqa, qış aylarında yem tapmaqda çətinlik çəkən quşların bəslənməsinə və mühafizəsinə dəstək məqsədilə “Çovdar” qızıl mədəninin ətrafındakı meşə ərazisində ekoloji təmiz quş yemlikləri quraşdırılıb, onların mövsümlük yem ehtiyacı qarşılanıb, ərazidə ağacəkmə və yaşıllaşdırma işləri davam etdirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_410c3657cb8b1485b36f75f7d_o.jpg
Министерство экологии и природных ресурсов Азербайджана наградило ЗАО “AzerGold” в номинации “Лучший партнер по поддержке экологических проектов в рамках корпоративной социальной ответственности”.
Награду, представленную министром экологии и природных ресурсов Мухтаром Бабаевым, принял заместитель председателя Правления, председатель комитета по корпоративной социальной ответственности Хайям Фарзалиев.
ЗАО было удостоено этой награды в 2024 году за вклад в охрану окружающей среды с проектами “Реинтродукция редких растений, произрастающих в Дашкесанском районе” и “Чистый Дашкесан”. На мероприятии также были награждены в различных номинациях другие субъекты предпринимательства, организации и неправительственные организации, которые, присоединившись к природоохранным и экологическим инициативам, оказывают поддержку в области оздоровления окружающей среды и экологического просвещения.
Отметим, что ЗАО "AzerGold" постоянно придерживается принципов охраны окружающей среды и социальной ответственности в регионах своей деятельности. В 2024 году, объявленном “Годом солидарности во имя зеленого мира” акционерное общество продолжило последовательные и комплексные мероприятия в области охраны окружающей среды в Дашкесанском районе, где осуществляет добывающую и производственную деятельность.
Так, в рамках проекта “Реинтродукция редких растений, произрастающих в Дашкесанском районе”, реализованного в 2021-2024 годах, успешно завершена работа по размножению и реинтродукции редких, находящихся под угрозой исчезновения видов растений, занесенных в “Красную книгу” Азербайджанской Республики, вокруг золотого рудника “Човдар”. В рамках экологического проекта “Чистый Дашкесан” в общей сложности было очищено около 10 гектаров территории от пластиковых, полиэтиленовых, металлических, стеклянных, бумажных, картонных и других отходов, на различных улицах города Дашкесан установлены новые контейнеры для отходов и мусорные баки. Кроме того, в целях поддержки питания и охраны птиц, испытывающих трудности с добычей корма в зимние месяцы, на лесной территории вокруг золотого рудника “Човдар” установлены экологически чистые кормушки для птиц, удовлетворены их сезонные потребности в корме, на территории продолжены работы по посадке деревьев и озеленению.