https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_572913cc4b333980580337bc3_o.jpg
Dünyanın ən etibarlı və nüfuzlu universitet reytinqlərindən biri olan Webometrics (Ranking Web of Universities 2025 ) növbəti reytinq siyahısını açıqlayıb.
200-dən çox ölkədən, 32.000-dən çox ali təhsil müəssisəsinin reytinqini müəyyən edən Webometrics-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ölkə üzrə birinciliyini qorumaqla yanaşı, dünya sıralamasında 120 pillə irəliləyərək, 2840-cı yerə yüksəlib. Reytinqə Harvard Universiteti liderlik edir.
Qeyd edək ki, Webometrics dünya universitetlərinin akademik və rəqəmsal fəaliyyətlərini qiymətləndirən ən böyük reytinq sistemidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_572913cc4b333980580337bc3_o.jpg
The 2025 edition of the Webometrics Ranking of World Universities, regarded as one of the most reliable and esteemed university ranking systems worldwide, has released its latest results.
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has successfully maintained its position as the leading university in Azerbaijan. Competing among over 32,000 higher education institutions from more than 200 countries, UNEC has achieved significant progress, advancing 120 positions in the global rankings to secure the 2,840th spot. Harvard University continues to lead the rankings globally.
It is worth emphasizing that Webometrics is comprehensive ranking system that evaluates universities worldwide based on their academic and digital performance.