Doğma şəhərimiz Bakıdakı  Rus Evində qocaman bakılı jurnalist, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü, “Qızıl qələm” mükafatı laureatı Aleksandr Kostinin “Böyüklük və biliklərimizin və qələbələrimizin sirləri” kitabının təqdimatı olub.
Təqdimat tamaşaçıları keçmiş dövrə qaytaran, onları başqa bir reallığa qərq edən köhnə radio proqramı “Mayak”ın çağırışları ilə başladı. Təqdimat “Qatarda səyahət” adlanırdı və bütün dayanacaqlar, dönmə yollar və toqquşmalarla bir insanın həyatını xatırladırdı.
Çıxış edənlər arasında tanınmış yazıçılar, şairlər, jurnalistlər də olub: Yazıçılar Birliyinin üzvü, “Sodrujestvo” Ədəbi Birliyinin rəhbəri Paşa Yusufov, Bəstəkarlar İttifaqının üzvü, “Humay” Milli Mükafatının laureatı, jurnalist, pedaqoq Raya Abbasova, Yazıçılar Birliyinin üzvü, şair, tərcüməçi Fikrət Kazımov və b. Onlar kitabın müəllifini təbrik edib, ona uzun yaradıcılıq ömrü arzulayıblar.
Kitabın müəllifi bütün qonaqlara təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycana olan məhəbbətindən danışdı.
“Qatarda səyahət”I parlaq və yadda qalan edən konsert proqramının iştirakçıları Yelena Yakubovskaya-Naumenko (vokal), Emil Əhmədzadə (fortepiano), “Bakı ulduzları” xalq çalğı alətləri ansamblı (Məhəmməd Şərifzadə (qarmon), Nihad Mehdizadə (balaban), Nizami Mehdizadə (naqara), Rəvan Əhmədov (klarnet), Nihad Məmmədov (kamança), Rəsul Qayıbov (tar)) etdilər.
Ansamblın bədii rəhbəri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının dosenti Lalə Hüseynlidir. Konsertin aparıcısı Nigar Həsənzadə idi.
Sonra 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizin Qələbəsindən, Azərbaycanın müstəqillik əldə etdikdən sonra əldə etdiyi uğurlardan və bunlarda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rolundan danışılıb.
Təqdimatda elmi-mədəni ictimaiyyətin, yaradıcı ziyalıların, alimlərin, kitabxana ictimaiyyətinin nümayəndələri, kitabsevərlər iştirak etdilər.
Tədbirin sonunda A.Kostin təşəkkürünü bildirərək, yeni kitabını kitabxanalara və təqdimat iştirakçılarına hədiyyə etdi.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_a5754522c59eae124a8f842b6_o.jpg
В Русском Доме нашего родного города Баку состоялся творческий вечер, посвящённый презентации новой книги старейшего журналиста-бакинца, члена Союза журналистов Азербайджана, обладателя премии «Золотое перо» Александра Костина «Величие и тайны наших знаний и побед».
Концерт начался с позывных старой радиопрограммы «Маяк», которые словно вернули зрителя в давно отошедшую эпоху, погрузили в другую реальность. Презентация называлась «Путешествие в поезде» и напоминала жизнь человека со всеми остановками, объездами, столкновениями.
Среди выступающих были известные писатели, поэты, журналисты. Среди них член Союза писателей Азербайджана, руководитель литературного объединения «Содружество» Паша Юсуфов, член Союза композиторов Азербайджана, лауреат национальной премии «Хумай», журналист, педагог Рая Аббасова, член Союза писателей Азербайджана поэт, переводчик Фикрет Кязимов и др. Они поздравили автора книги, пожелав ему долгой творческой деятельности.
Путешествие в поезде помогли сделать ярким и музыкальным артисты Елена Якубовская-Науменко (вокал), Эмиль Ахмедзаде (фортепиано), ансамбль народных инструментов «Звезды Баку» (Мухаммед Шарифзаде (гармон), Нихад Мехдизаде (балабан), Низами Мехдизаде (нагара), Ряван Ахмедов (кларнет), Нихад Мамедов (кяманча), Расул Гаибов (тар)). Художественный руководитель ансамбля, доктор философии по искусствоведению, доцент Бакинской Хореографической Академии Лала Гусейнли. Вела концерт Нигяр Гасанзаде.
Затем состоялась дискуссия о Победе нашей страны в 44-х дневной Отечественной войне, о достижениях Азербайджана после обретения независимости и роли в них общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента страны Ильхама Алиева.
На презентации присутствовали представители научной и культурной общественности, творческой интеллигенции, ученые, представители библиотечного сообщества, книголюбы.
В заключение А.Костин поблагодарил участников мероприятия, подарил свою новую книгу библиотекам и участникам презентации.