https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_375cb74eb25056fba0cc536b2_o.jpg
2024-cü ildə Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) sifarişi ilə ölkədən kənarda Azərbaycanın 22 idmançısından test nümunəsi götürülüb. Rusiyada 11, Almaniyada 5, Fransada 2, Belçika, İtaliya, Malayziya və Serbiyada isə 1 idmançı antidopinq testindən keçib.
Testetmə AMADA-nın Rusiya Antidopinq Agentliyi (RUSADA) və PWC şirkəti ilə mövcud əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunub.
Ötən il AMADA 98 beynəlxalq sifariş əsasında test həyata keçirib. Belə ki, bunlardan 85-i Dünya Güləş Birliyi, 10-u Beynəlxalq Cüdo Federasiyası, 2-si Beynəlxalq Boks Assosiasiyası və 1-i isə Beynəlxalq Müasir Beşnövçülük İttifaqının sifarişi ilə reallaşıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_375cb74eb25056fba0cc536b2_o.jpg
In 2024, under the order of the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA), anti-doping samples were collected from 22 Azerbaijani athletes abroad. Eleven athletes were tested in Russia, five in Germany, two in France, and one athlete each in Belgium, Italy, Malaysia, and Serbia.
The testing was carried out within the framework of AMADA's existing cooperation with the Russian Anti-Doping Agency (RUSADA) and Professional Worldwide Controls (PWC).
Last year, AMADA conducted 98 international doping tests based on various orders. Of these, 85 tests were commissioned by United World Wrestling, 10 by the International Judo Federation, 2 by the International Boxing Association, and 1 by the International Modern Pentathlon Union.