https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_2aa3cc02b822c15bf0b80128f_o.jpg
Polşanın paytaxtı Varşavada Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyasının Uyğunluq üzrə Məsləhətçi Qrupunun (T-DO COMP) iclası keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin aparıcı hüquqşünası Nicat Əmiraslanlı təmsil edib.
Müxtəlif ölkələrdən mütəxəssislər və nümayəndələrin bir araya gəldiyi iclasda antidopinq sahəsindəki ən son məsələlər və gələcək fəaliyyətə dair vacib qərarların qəbul olunması müzakirə olunub.
Tədbirin ilk günü Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyasına tərəf olan dövlətlər tərəfindən həmin Konvensiyaya uyğunluğun təmin edilib-edilməməsinin yoxlanılması məqsədilə əvvəlki illərdə Gürcüstan, Bosniya və Herseqovina, Moldova və Avstriya kimi üzv dövlətlərdə həyata keçirilmiş qiymətləndirmə səfərlərinə dair tərtib olunmuş hesabatlar və 2025-ci il ərzində həyata keçiriləcək yeni yoxlamalara dair razılıq əldə edilməsi üçün fikir mübadiləsi aparılıb. Cari il ərzində Konvensiyaya qoşulmuş altı ölkəyə - Kanada, Türkiyə, Monako, Mərakeş, Lixtenşteyn, Şimali Makedoniyaya qiymətləndirmə səfərləri təşkil olunacağı təsdiqlənib. Həmçinin arzu edən dövlətlərin öz ekspertlərini növbəti illərdə təşkil olunacaq qiymətləndirmələrə cəlb edə biləcəyi elan edilib. Mövcud plana əsasən, Azərbaycan Respublikasının Konvensiyaya uyğunluğunun müəyyən edilməsi məqsədilə Avropa Şurası tərəfindən növbəti səfərin 2032-ci ildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Xatırladaq ki, bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasına son səfər 2018-ci ildə təşkil edilmişdir.
Tədbirin ikinci günündə Birləşmiş Krallığın milli antidopinq qurumu (UKAD) tərəfindən hazırlanmış və üzv dövlətlərin illik hesabatlarında əks olunmuş məlumatları özündə əks etdirən Dinamik Panel ekspertlərə təqdim edilib. Dinamik Panel sayəsində artıq istifadəçilər istənilən üzv dövlətin 2022-2023-cü illər üzrə həyata keçirdikləri antidopinq fəaliyyəti ilə əyani şəkildə tanış ola və istədikləri ölkələri seçməklə nəticələri müqayisə edə bilərlər.
Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (WADA) ilə əməkdaşlıq məsələləri, Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə Uyğunluq üzrə Beynəlxalq Standarta dəyişikliklərlə bağlı təkliflərin müzakirəsi ilə davam edən iclas öz işini milli antidopinq qurumlarının uyğunluq sahəsində üzləşdikləri problemlərin həlli məqsədilə texniki və hüquqi dəstək təklif edilməsi ilə yekunlaşdırıb.
İclasın beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına, antidopinq qanunlarına uyğunluğun təmin edilməsinə və təmiz idman mühitinin yaradılmasına böyük töhfə verməklə yanaşı, gələcək fəaliyyət üçün strategiyanın müəyyən edilməsinə yeni imkanlar açacağı gözlənilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_2aa3cc02b822c15bf0b80128f_o.jpg
The Advisory Group on Compliance with the Anti-Doping Convention (T-DO COMP) of the Council of Europe convened in Warsaw, Poland. Azerbaijan was represented at the meeting by Nijat Amiraslanli, a lead legal expert from the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA).
The gathering brought together experts and representatives from various countries to discuss key developments in the field of anti-doping and to adopt strategic decisions for future initiatives.
The first day focused on reviewing reports from evaluation visits conducted in recent years to assess member states’ compliance with the Anti-Doping Convention. These visits included assessments in Georgia, Bosnia and Herzegovina, Moldova, and Austria. Participants also deliberated on upcoming evaluations planned for 2025, confirming that assessment visits will be conducted this year in six Convention member states: Canada, Türkiye, Monaco, Morocco, Liechtenstein, and North Macedonia. Additionally, National Anti-Doping Organizations (NADOs) were invited to nominate their experts for participation in future evaluations.
Under the current plan, the next evaluation visit to Azerbaijan is scheduled for 2032. The last such visit took place in 2018.
On the second day, the United Kingdom Anti-Doping Agency (UKAD) introduced the Dynamic Dashboard, a data visualization tool designed to present insights from the annual reports of member states. This tool allows users to explore and compare anti-doping activities conducted by various countries during 2022–2023 in an interactive format.
The meeting also addressed cooperation with the World Anti-Doping Agency (WADA), proposed amendments to the International Standard for Code Compliance by Signatories (ISCCS), and the provision of technical and legal support to assist NADOs in meeting compliance requirements.
This high-level meeting is expected to strengthen international cooperation, enhance compliance with anti-doping regulations, promote clean sport, and create new opportunities for strategic planning in anti-doping efforts worldwide.