https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b68b18cd8414fcf7f5a290d41_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbələri Xəyalə Miriyeva və Fatimə Nəsirova Niderlandda beynəlxalq səviyyədə öz layihələrini təqdim ediblər.
“Startupbootcamp” akselerasiya proqramında ən yaxşı layihə seçilən “CLIMASEL” xarici mentorlar tərəfindən də müsbət rəylər alıb.
Səfər çərçivəsində tələbələrimiz təlimlərə qatılıb, digər startap müəllifləri ilə əlaqələr qurub, eləcə də təcrübə mübadiləsi aparıblar. Bundan başqa, biznes modellərini təkmilləşdirmək imkanı əldə ediblər.
2000 layihə arasından seçilən “CLIMASEL” üçün 25 min avro investisiya ayrılıb. Layihə binalarda enerji sərfiyyatını azaldan və sabit temperaturun qorunmasını təmin edən bioəsaslı faza dəyişən materiallar əsasında hazırlanan Climasel panelləri istehsal edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b68b18cd8414fcf7f5a290d41_o.jpg
Khayala Miriyeva and Fatima Nasirova, third-year students of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR, presented their projects at the international level in the Netherlands.
CLIMASEL, recognized as the best project in the Startupbootcamp Acceleration Program, also received positive feedback from foreign mentors.
During the trip, our students took part in trainings, established connections with other startup authors, and exchanged experiences. In addition, they had the opportunity to improve their business models.
An investment of 25 thousand euros was allocated to the CLIMASEL project, which was selected from 2000 projects.
The project produces Climasel panels made from phase-change biomaterials that reduce energy consumption and maintain stable temperatures in buildings.