https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b68b18cd8414fcf7f5a290d41_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbələri Xəyalə Miriyeva və Fatimə Nəsirova Niderlandda beynəlxalq səviyyədə öz layihələrini təqdim ediblər.
“Startupbootcamp” akselerasiya proqramında ən yaxşı layihə seçilən “CLIMASEL” xarici mentorlar tərəfindən də müsbət rəylər alıb.
Səfər çərçivəsində tələbələrimiz təlimlərə qatılıb, digər startap müəllifləri ilə əlaqələr qurub, eləcə də təcrübə mübadiləsi aparıblar. Bundan başqa, biznes modellərini təkmilləşdirmək imkanı əldə ediblər.
2000 layihə arasından seçilən “CLIMASEL” üçün 25 min avro investisiya ayrılıb. Layihə binalarda enerji sərfiyyatını azaldan və sabit temperaturun qorunmasını təmin edən bioəsaslı faza dəyişən materiallar əsasında hazırlanan Climasel panelləri istehsal edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b68b18cd8414fcf7f5a290d41_o.jpg
Студентки третьего курса специальности «Химическая инженерия» Бакинской высшей школы нефти (БВШН) SOCAR Хаяла Мириева и Фатима Насирова представили свои проекты на международном уровне в Нидерландах.
CLIMASEL, признанный лучшим проектом в акселерационной программе Startupbootcamp, также получил положительные отзывы от зарубежных менторов.
Во время поездки наши студенты приняли участие в тренингах, наладили связи с другими авторами стартапов и обменялись опытом. Кроме того, у них появилась возможность усовершенствовать свои бизнес-модели.
Инвестиции в размере 25 тысяч евро были выделены на проект CLIMASEL, который был отобран из 2000 проектов. В рамках проекта производятся панели Climasel, изготовленные из биоматериалов с изменяющейся фазой, которые снижают потребление энергии и поддерживают стабильную температуру в зданиях.