https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_6f257e0090bc8d7d31cbd3c58_o.jpg
2022-ci ilin yanvar-avqust ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 30,6 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 9 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 16,4 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 5,2 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 9,7 faiz, yəni 2,7 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 14,4 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 23 faiz çoxdur. 8 ay ərzində Avropaya 7,3 milyard kubmetr, Türkiyəyə 5,4 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,7 milyard kubmetr qaz satılıb. Qeyd edək ki, bu müddətdə Türkiyəyə TANAP-la 3,7 milyard kubmetrə yaxın qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən cari ilin 01 sentyabr tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 199 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 174 milyard kubmetrə yaxın qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 121 milyard kubmetr həcmi ixraca nəql edilib.
2022-ci ilin yanvar-avqust aylarında ölkədə 21,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft hasilatının 13,8 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,9 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı isə 5,1 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 17,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 16,6 milyon tona yaxını konsorsiumun, 1 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 sentyabr 2022-ci il tarixinədək 598,9 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 560,2 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 38,7 milyon ton kondensat çıxarılıb. Bundan cari ilin 01 sentyabr tarixinədək 597 milyon tonu ixraca nəql olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_6f257e0090bc8d7d31cbd3c58_o.jpg
According to operational data for January-August 2022, Azerbaijan produced 30.6 billion cubic meters of natural gas. 9 billion cubic meters of gas were produced from Azeri-Chirag-Gunashli, 16.4 billion cubic meters from Shah Deniz and 5.2 bcm from SOCAR. Gas was transported with an increase of approximately 2.7 bcm, namely 9.7 percent compared to the relevant period last year.
During the reporting period, gas sales abroad amounted to 14.4 bcm, which is 23 % more than in the same period last year. During 8 months, 5.4 bcm of gas was sold to Turkey, 1.7 billion cubic meters to Georgia and 7.3 billion cubic meters to Europe. It should be noted that, during this period nearly 3.7 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 September this year, about 199 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 174 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 121 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 21.8 million tons of oil (including condensate) in January-August 2022. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 13.8 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 2.9 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 5.1 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 17,6 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 16.6 million tons, SOCAR for 1 million tons.
Since its commissioning till 1 September 2022, nearly 598.9 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 560.2 million tons of oil were extracted from ACG, while 38.7 million tons condensate from Shah Deniz. 597 million tons out of this were exported since 1 September.