https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_cbf981476fe0404db6a0bc3a2_o.jpg
Sosial layihələri ilə cəmiyyətdə xüsusi dəyər yaradan “Nar” jest dilinin inkişafına yönəlmiş təşəbbüslərinin davamı olaraq, bu ildən etibarən Azərbaycanda jest dili tətbiqinin ərsəyə gəlməsinə öz töhfəsini verir. “Nar”ın dəstək göstərdiyi bu layihə çərçivəsində mobil tətbiqin yaradılmasına ADA Universiteti və ADA Universiteti Fondunun təşkilatçılığı, bp və onun tərəfdaşlarının dəstəyi ilə ötən ilin sentyabr ayında start verilib. Bu təşəbbüs inklüzivliyi təşviq edərək eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan şəxslərin cəmiyyətin digər üzvləri ilə ünsiyyətini asanlaşdırır və onların tamamilə ödənişsiz və heç bir müəllimə ehtiyac olmadan jest dilini öyrənməsinə imkan yaradır. Mobil tətbiq üçün məzmunun hazırlanması və metodikanın seçilməsi isə “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi tərəfindən icra edilir.
Tezliklə istifadəyə verilməsi planlaşdırılan tətbiqdə istifadəçilər jest dilini öyrənmək üçün müxtəlif imkanlardan yararlana biləcəklər. Jest dili tətbiqi dərs bölməsi vasitəsilə mövzular üzrə dərslər seçməyi təmin edəcək. Eyni zamanda, lüğət funksiyası istifadəçilərə jest dilində sözləri asanlıqla tapmağa, əlifba ilə işləmə funksiyası isə hərfləri öyrənməyə imkan yaradacaq. Tətbiqdə istifadəçi profilinin yaradılması, sevimli sözlərin seçilməsi və tədris prosesində irəliləyişin izlənməsi kimi əlavə funksiyalar da mövcud olacaq. Bununla yanaşı, video sürətini artırma, kamera funksiyası vasitəsilə jestləri təkrarlama və dərslərin öyrənilməsi üzrə irəliləyişləri göstərən tərəqqi çubuğu kimi innovativ funksionallıqlar tətbiqin əsas üstünlükləri olacaq.
Qeyd edək ki, “Nar” ölkəmizdə ilk dəfə vahid jestdili.az saytını ərsəyə gətirərək inklüziv cəmiyyətin qurulmasına töhfə verib və bu istiqamətdə dəstəyini jest dili tətbiqinin hazırlanması ilə davam etdirir. Mobil operator eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan şəxslərin bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün uzunmüddətli sosial layihələr həyata keçirir. Məhz bu məqsədlə “Nar” jestdili.az saytını yaradıb, bununla yanaşı, paytaxtda və regionlarda davamlı təşkil olunan “Təlim məktəbi” layihəsini gerçəkləşdirib. Eyni zamanda, jest dilində sözlərin izahını əks etdirən “Səssiz dünyaya körpü” kitabını nəşr edib və “Canlı kitab” təşəbbüsünü həyata keçirib. Jest dili tətbiqinin hazırlanmasına dəstək verməklə isə “Nar” texnologiyanın gücündən istifadə edərək daha inklüziv və bərabər imkanlara malik cəmiyyətin formalaşmasına töhfə verməyə davam edir.
“Nar” hazırda 2,2 milyon abunəçiyə yüksəkkeyfiyyətli rabitə xidmətləri göstərir. Mobil operator müştəriyönümlülük strategiyasına sadiq qalaraq sərfəli qiymət qarşılığında üstün xidmət

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_cbf981476fe0404db6a0bc3a2_o.jpg
Продолжая создавать значимую общественную ценность через свои социальные инициативы, «Nar» поддерживает развитие жестового языка и вносит вклад в запуск мобильного приложения для изучения жестового языка в Азербайджане. Реализация данного проекта, который поддерживает «Nar», была начата в сентябре прошлого года при содействии bp и его партнеров, а также при организационной поддержке Университета ADA и Фонда Университета ADA. Эта инициатива направлена на поддержку инклюзивности, облегчая коммуникацию между людьми с нарушениями слуха и речи и обществом в целом. Приложение также предоставляет возможность изучать жестовый язык абсолютно бесплатно и без необходимости привлечения преподавателя. Разработку методологии и учебного контента для приложения осуществляет Общественное объединение «Поддержка глухих».
Планируемое к запуску в ближайшее время мобильное приложение предложит пользователям широкий спектр инструментов для изучения жестового языка. Раздел с уроками позволит выбирать темы для изучения, а словарная функция поможет находить жестовые эквиваленты слов. Также будет доступен модуль для изучения алфавита. Приложение предложит дополнительные функции, такие как создание пользовательского профиля, сохранение любимых слов и отслеживание прогресса в обучении. Среди инновационных возможностей приложения – регулировка скорости видео, повторение жестов с помощью камеры и индикатор прогресса для оценки достигнутых результатов.
Следует отметить, что «Nar» стал первым в стране, кто запустил единый сайт jestdili.az, тем самым внес вклад в развитие инклюзивного общества. Продолжая поддержку в этом направлении, компания «Nar» теперь способствует созданию мобильного приложения для жестового языка. В рамках своих долгосрочных социальных инициатив мобильный оператор реализует различные проекты, направленные на расширение знаний и навыков людей с нарушением слуха и речи. С этой целью Nar разработал платформу jestdili.az и активно организует проект «Школа обучения» как в столице, так и в регионах. Кроме того, компания выпустила книгу «Мост в мир тишины», содержащую объяснения жестового языка, и запустила инициативу «Живая книга». Поддерживая разработку приложения для жестового языка, Nar продолжает использовать технологические возможности для формирования более инклюзивного и равноправного общества.
В настоящее время «Nar» предоставляет качественные услуги связи 2,2 миллионам абонентов. Мобильный оператор придерживается стратегии клиентоориентированности и предоставляет отличный сервис по доступной цене.