https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_378d7afc849258b9e3b921a8c_o.jpg
Təhsil İnstitutunun təşəbbüsü və “Azercell”in dəstəyi ilə İT üzrə beynəlxalq olimpiadalara hazırlaşan milli komandamız üçün növbəti “Qış kampı” təşkil olunub. Bu dəfə düşərgə çərçivəsində məktəblilərimiz “Oxford” Universitetinin Avtonom maşınların idarə olunması üzrə məzunu Tərlan Süleymanov və “Google” Texnologiya şirkətinin Proqram təminatı mühəndisi Rəhim Məmmədli ilə görüşmək, onların dəyərli təcrübəsindən faydalanmaq imkanı əldə ediblər. Qonaqlar iştirakçılara müasir proqramlaşdırma dilləri və texnologiyaları barədə master-klas keçiblər.
Ümumilikdə 6 gün davam edən təlim boyunca məktəblilər beynəlxalq olimpiada formatında keçirilən yarışlara qoşulub, məsələlərin ətraflı izahı və yeni mövzuların müzakirəsi yer alan sessiyalarda iştirak ediblər.
Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasına (IOI) hazırlaşan iki məktəblimiz 2025-ci il yanvarın 27-dən fevralın 4-dək Serbiyada təşkil edilən düşərgədə də iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, 2017-ci ildən etibarən “Azercell Telekom” MMC-nin Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə əməkdaşlığı çərçivəsində informatika olimpiadalarına hazırlıq prosesi təşkil olunur. Bu müddət ərzində gənclərimiz mütəmadi olaraq ölkəmizi beynəlxalq səviyyəli müsabiqələrdə təmsil ediblər. Müxtəlif yaş qrupları üzrə proqramlaşdırma olimpiadalarında Azərbaycan komandasının bu günədək qazandığı ümumi medal sayı 84-ə çatıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_378d7afc849258b9e3b921a8c_o.jpg
По инициативе Института образования и при поддержке Azercell состоялся «Зимний лагерь» для национальной сборной, готовящейся к международным олимпиадам по информатике. В рамках лагеря школьники встретились с инженером по разработке программного обеспечения в компании Google Рагимом Маммадли и выпускником Оксфордского университета в области управления автономными машинами Тарланом Сулеймановым. Эксперты провели мастер-класс по современным языкам программирования и технологиям, а также поделились своими знаниями и практическим опытом.
На протяжении шести дней школьники участвовали в соревнованиях, моделирующих формат международных олимпиад, а также посещали сессии, включающие разбор заданий и изучение новых тем.
Кроме этого, двое школьников, готовящихся к Международной олимпиаде по информатике (IOI), приняли участие в учебно-тренировочном лагере, организованном с 27 января по 4 февраля 2025 года в Сербии.
Отметим, что с 2017 года подготовка к международным Олимпиадам по информатике осуществляется в рамках сотрудничества ООО Azercell Teleсom с Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Институтом образования. За это время учащиеся из регионов и столичных школ нашей страны завоевали в общей сложности 84 медали на различных соревнованиях по программированию в разных возрастных категориях.