https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_40da996ae7dd8a88e41d52acd_o.jpg
Sentyabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov ilə Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri cənab Hulusi Akar arasında telefon danışığı olub.
General-polkovnik Z.Həsənov Ermənistan tərəfinin Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribatı nəticəsində baş verən döyüş toqquşması barədə həmkarını məlumatlandırıb və qarşı tərəfin bu addımlarının qarşısının qətiyyətlə alındığını bildirib.
Cənab H.Akar öz növbəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribat nəticəsində hərbi qulluqçularımızın şəhid olması ilə bağlı başsağlığı verib, yaralılara şəfa diləyib.
H.Akar Türkiyənin həmişə olduğu kimi, bu gün də Azərbaycanın yanında olduğunu xüsusi qeyd edib.
Telefon danışıqları zamanı hər iki qardaş ölkənin müdafiə nazirləri yaranmış vəziyyətlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_40da996ae7dd8a88e41d52acd_o.jpg
13 сентября состоялся телефонный разговор между министром обороны Азербайджанской Республики генерал-полковником Закиром Гасановым и министром национальной обороны Турецкой Республики Хулуси Акаром.
Генерал-полковник З.Гасанов проинформировал своего коллегу о боестолкновении, произошедшем в результате широкомасштабной провокации армянской стороны в Дашкесанском, Кяльбаджарском и Лачинском направлениях, на азербайджано-армянской государственной границе, и отметил, что действия противника были решительно пресечены.
Господин Х.Акар, в свою очередь, выразил соболезнования в связи с гибелью азербайджанских военнослужащих в результате провокации, совершенной вооруженными силами Армении, и пожелал скорейшего выздоровления раненым.
Х.Акар особо отметил, что Турция и сегодня, как и во все времена, рядом с Азербайджаном.
В ходе телефонного разговора министры обороны братских стран провели обстоятельный обмен мнениями по сложившейся обстановке.