https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_aa14e54ee98524fb537d73806_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin təsis etdiyi “Acta Botanica Caucasica” jurnalı Elmi Kitabxananın təşəbbüsü və koordinasiyası ilə EBSCO beynəlxalq elmi məlumat bazasına daxil edilib. EBSCO dünyanın ən böyük akademik resurs təminatçılarından, elmi mənbələrin beynəlxalq səviyyədə yayılmasını və tədqiqatçılar üçün əlçatanlığını təmin edən əsas platformalardan biridir.
Jurnalın AGRIS, “Google Scholar”, “ResearchGate” kimi nüfuzlu elmi məlumat bazaları ilə yanaşı, EBSCO bazasına da daxil edilməsi onun elmi nüfuzunu daha da artırır, dərc olunan məqalələrin qlobal elmi auditoriyaya əlçatanlığını təmin etməklə istinad göstəricilərinin yüksəlməsinə, maksimum geniş istifadə edilməsinə şərait yaradır.
“Acta Botanica Caucasica” jurnalı həmçinin “Index Copernicus International” (ICI Journals Master List) bazasında indekslənmiş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının biologiya və aqrar elmlər sahəsi üzrə tövsiyə edilən elmi nəşrlər siyahısına daxil edilib. Jurnalda dərc edilən bütün məqalələr “Digital Object Identifier” (DOI) sistemi vasitəsilə unikal rəqəmsal identifikatorla təmin olunur ki, bu da onların elmi dövriyyədə izlənməsi və istinad edilə bilməsini asanlaşdırır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_aa14e54ee98524fb537d73806_o.jpg
Журнал «Acta Botanica Caucasica», учредителем которого является Бакинский государственный университет (БГУ), по инициативе и при координации Научной библиотеки вуза включен в международную научную базу данных EBSCO.
Включение журнала в базу данных EBSCO, а также в такие базы данных, как AGRIS, Google Scholar и ResearchGate, еще больше повышает его репутацию, обеспечивает доступность публикуемых статей для глобальной аудитории, создает условия для повышения показателей цитирования и максимально широкого использования.
Журнал «Acta Botanica Caucasica» также индексируется в базе данных Index Copernicus International и включен в перечень рекомендуемых изданий по биологическим и аграрным наукам Высшей аттестационной комиссии. Статьям журнала присваивается уникальный цифровой идентификатор, что позволяет легко отслеживать их и ссылаться на них.