https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a914361dbeff7b69c15fe006a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsində Nanomaterialların kimyəvi fizikası kafedrasının müəllimi Sara Rəhimzadənin KOBİA-nın keçirdiyi 5-ci qrant müsabiqəsinin qalibi olan “Ağıllı suvarma texnologiyasının (SmAgTech) yaradılması” layihəsi üzrə elmi seminarı keçirilib.
BDU-nun Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiya Mərkəzinin müdiri, professor Mais Süleymanov bildirib ki, ağıllı suvarma texnologiyasından istifadə bütün dünya, xüsusilə Azərbaycan üçün çox aktualdır. Hazırda dünyanı gözləyən quraqlıq problemi keçən il Bakıda keçirilmiş COP29 tədbirində də ciddi müzakirə olunub. Azərbaycan bu baxımdan risk qrupuna daxil olan ölkələr sırasındadır. Ona görə də belə layihələr dəstəklənməlidir.
Fizika fakültəsinin dekanı Bəxtiyar Paşayev layihənin əhəmiyyətindən danışıb, eyni zamanda gənclərin belə innovativ layihələr üzərində işləməyinin faydalı olduğunu, problemlərin həlli istiqamətində geniş imkanlar aça biləcəyini vurğulayıb.
Sonra layihənin icrası ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirilib.
Layihə rəhbəri Sara Rəhimzadə qeyd edib ki, “Ağıllı suvarma texnologiyasının (SmAgTech) yaradılması” layihəsinin əsasında kiçik maliyyəli və yüksək keyfiyyətə malik ağıllı suvarma texnologiyasının yaradılması, onun praktiki fəaliyyətinin araşdırılması planlaşdırılıb. Bu sistem bitkilərə yalnız ehtiyac duyduqları qədər su verərək su israfını minimuma endirir və su istifadəsini daha səmərəli idarə edir. Layihənin əsas məqsədi suvarma proseslərini daha effektiv və sürətli həyata keçirmək və kənd təsərrüfatı sahəsində daha yüksək məhsuldarlıq əldə etməkdir. Layihədə əkin sahələri, tarla və istixanaların uzaqdan monitorinqinin təmin edilməsi nəzərdə tutulub. Mobil tətbiq vasitəsilə bir çox parametrin, o cümlədən torpaq nəmliyi, temperatur, torpaqdakı duzluluq səviyyəsi kimi göstəricilərin canlı izlənməsi mümkündür. “SmAgTech” vasitəsilə bitkilərin avtomatik gübrələnməsi də həyata keçirilə bilər. Hazırlanmış qurğuda zərərvericiləri əkin sahəsindən uzaqlaşdırmaq üçün xüsusi səs sistemi də yaradılıb.

В БГУ проведен семинар «Создание интеллектуальной технологии орошения»
В БГУ проведен семинар «Создание интеллектуальной технологии орошения» В БГУ проведен семинар «Создание интеллектуальной технологии орошения»
Состоялся научный семинар по проекту «Создание интеллектуальной технологии орошения (SmAgTech)» преподавателя физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Сары Рагимзаде. Сей проект стал победителем 5-го грантового конкурса, проводимого Агентством малого и среднего бизнеса.
Профессор Маис Сулейманов - руководитель Центра организации научной деятельности и инноваций БГУ, отметил, что применение технологий интеллектуального орошения очень актуально для всего мира, особенно для Азербайджана. Проблема засухи, с которой сталкивается мир, также серьезно обсуждалась на мероприятии COP29 в Баку. Азербайджан входит в группу стран риска, поэтому такие проекты необходимо поддерживать.
Декан физического факультета Бахтияр Пашаев рассказал о важности проекта и подчеркнул полезность работы молодых людей над такими инновационными проектами.
Затем показан видеоролик о проекте.
Сара Рагимзаде отметила, что проект «Создание интеллектуальной технологии орошения (SmAgTech)» направлен на создание недорогой, высококачественной технологии и изучение ее практического применения. Эта система сводит к минимуму потери воды и позволяет эффективнее управлять ее использованием, подавая растениям ровно столько воды, сколько им необходимо. Основная цель проекта — более эффективное и быстрое внедрение ирригационных процессов и достижение более высокой производительности в сельском хозяйстве. Целью проекта является обеспечение удаленного мониторинга пахотных земель, полей и теплиц. С помощью мобильного приложения можно в режиме реального времени отслеживать множество параметров, включая такие показатели, как влажность почвы, температура и уровень засоленности почвы. Автоматическое удобрение растений также может быть реализовано с помощью «SmAgTech». Устройство также оснащено специальной звуковой системой, которая отпугивает вредителей от зоны посадки.