Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyası öz işinə başlayıb
Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyası öz işinə başlayıb Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyası öz işinə başlayıb
Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 15-ci plenar sessiyası öz işinə başlayıb. 35 nümayəndə heyətinin, o cümlədən, ümumilikdə 280 nəfərə yaxın nümayəndənin iştirak etdiyi tədbirdə bir sıra mühüm məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulur.
APA Asiya parlamentlərini birləşdirən mühüm parlament diplomatiyası platforması olmaqla yanaşı, bu cür tədbirlər həm də üzv ölkələrin qanunverici orqanları arasında müzakirələrin və dialoqun inkişafına xidmət edir.
Qeyd edək ki, artıq İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani, Oman Sultanlığı Şura Məclisinin sədri Xalid Hilal Nasir Al-Maavali, Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova, Özbəkistan Respublikası Ali Məclis Senatının sədri Tənzilə Narbayeva, Bəhreyn Krallığı Şura Məclisinin sədri Əli Saleh Abdulla Əlsaleh, Butan Milli Assambleyasının sədri Lunqten Dorci, İran İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf, Pakistan Senatının sədri Syed Yusuf Raza Gilani və Tacikistan Respublikası Ali Məclis Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzoda tədbirdə iştirak etmək məqsədilə Bakıya səfərə gəlib.
Tədbir çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani, Oman Sultanlığı Şura Məclisinin sədri Xalid Hilal Nasir Al-Maavali, Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova arasında görüşlər keçirilib. Spikerin həmçinin tədbirdə iştirak edən digər parlament sədrləri ilə görüşləri nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_db262b41fd9a0d139e5fac517_o.jpg
The 15th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly (APA) has commenced in Baku under Azerbaijan’s chairmanship. The event is attended by 35 delegations, with a total of around 280 representatives, and is set to discuss a number of important issues.
As a significant platform for parliamentary diplomacy uniting the parliaments of Asia, the APA not only facilitates such events but also fosters discussions and dialogue between the legislative bodies of its member states.
It should be mentioned that several high-ranking parliamentary officials have already arrived in Baku to participate in the event. These include Speaker of the House of Representatives of the Republic of Indonesia Puan Maharani; Speaker of the Consultative Council of the Sultanate of Oman Khalid Hilal Nasir Al Maawali; Speaker of the Council of the Republic of the National Assembly of the Republic of Belarus Natalya Kochanova; Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva; Speaker of the Consultative Council of the Kingdom of Bahrain Ali Saleh Abdullah Al-Saleh; Speaker of the National Assembly of Bhutan Lungten Dorji; Speaker of the Islamic Consultative Assembly of Iran Mohammad Bagher Ghalibaf; Speaker of the Senate of Pakistan Syed Yusuf Raza Gilani; and Speaker of the House of Representatives of the Supreme Assembly of the Republic of Tajikistan, Mahmadtoir Zokirzoda
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had meetings on the margins of the event with Speaker of the House of Representatives of the Republic of Indonesia Puan Maharani, Speaker of the Consultative Council of the Sultanate of Oman Khalid Hilal Nasir Al Maawali and Speaker of the Council of the Republic of the National Assembly of the Republic of Belarus Natalya Kochanova. Further meetings of the Speaker with other Presidents of Parliament attending the event are planned to take place as well.