Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyası öz işinə başlayıb
Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyası öz işinə başlayıb Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyası öz işinə başlayıb
Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 15-ci plenar sessiyası öz işinə başlayıb. 35 nümayəndə heyətinin, o cümlədən, ümumilikdə 280 nəfərə yaxın nümayəndənin iştirak etdiyi tədbirdə bir sıra mühüm məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulur.
APA Asiya parlamentlərini birləşdirən mühüm parlament diplomatiyası platforması olmaqla yanaşı, bu cür tədbirlər həm də üzv ölkələrin qanunverici orqanları arasında müzakirələrin və dialoqun inkişafına xidmət edir.
Qeyd edək ki, artıq İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani, Oman Sultanlığı Şura Məclisinin sədri Xalid Hilal Nasir Al-Maavali, Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova, Özbəkistan Respublikası Ali Məclis Senatının sədri Tənzilə Narbayeva, Bəhreyn Krallığı Şura Məclisinin sədri Əli Saleh Abdulla Əlsaleh, Butan Milli Assambleyasının sədri Lunqten Dorci, İran İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf, Pakistan Senatının sədri Syed Yusuf Raza Gilani və Tacikistan Respublikası Ali Məclis Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzoda tədbirdə iştirak etmək məqsədilə Bakıya səfərə gəlib.
Tədbir çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani, Oman Sultanlığı Şura Məclisinin sədri Xalid Hilal Nasir Al-Maavali, Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova arasında görüşlər keçirilib. Spikerin həmçinin tədbirdə iştirak edən digər parlament sədrləri ilə görüşləri nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_db262b41fd9a0d139e5fac517_o.jpg
В Баку под председательством Азербайджана начала свою работу 15-я пленарная сессия Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА). В мероприятии принимают участие 35 делегаций, всего около 280 представителей, и запланировано обсуждение ряда важных вопросов.
АПА - значительная платформа парламентской дипломатии, объединяющая парламенты Азии, не только способствует проведению таких мероприятий, но и служит развитию дискуссий и диалога между законодательными органами стран-участниц.
Отметим, что в Баку для участия в мероприятии уже прибыли спикер Палаты представителей Республики Индонезия Пуан Махарани, спикер Консультативного совета Султаната Оман Халид Хилал Насир Аль-Маавали, спикер Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Наталья Кочанова, спикер Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, спикер Консультативного совета Королевства Бахрейн Али Салех Абдулла Аль-Салех, спикер Национальной ассамблеи Бутана Лунгтен Дорджи, спикер Исламского консультативного совета Ирана Мохаммад Багер Галибаф, спикер Сената Пакистана Сеид Юсуф Раза Гилани и спикер Палаты представителей Высшего собрания Республики Таджикистан Махмадтоир Зокирзода.
В рамках мероприятия состоялись встречи спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой со спикером Палаты представителей Республики Индонезия Пуан Махарани, спикером Консультативного совета Султаната Оман Халидом Хилалом Насером Аль-Маавали и спикером Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Натальей Кочановой. Также запланированы встречи спикера с другими председателями парламентов, принимающими участие в мероприятии.