https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a5d2d7fe89c6dd5c68dd4520a_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Niderland Krallığının Amersfoort şəhərində fəaliyyət göstərən uşaq musiqi məktəbində azyaşlı soydaşlarımızın Azərbaycan və xarici bəstəkarların əsərlərindən ibarət konsert proqramı baş tutub.
Konsert proqramı Azərbaycan Niderland Odlar Yurdu Cəmiyyətinin sədri Firəngiz Bağırovanın təşkilatçılığı ilə Musiqi Məktəblər Birliyinin müraciəti əsasında keçirilib.
Firəngiz Bağırova Azərbaycan musiqisi, bəstəkarları və onların yaradıcılığı haqqında geniş məlumat verib, Niderlandın müxtəlif şəhərlərində təşkil edilən konsert və tədbirlərdən söz açıb. O, Niderlandda yaşadığı 30 ilin 23 ilini məhz Azərbaycan musiqisinin təbliğinə həsr etdiyini və bundan xüsusi qürur duyduğunu bildirib.
Konsert zamanı Azərbaycanın dahi bəstəkarları Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Səid Rüstəmov, Tofiq Bakıxanov, Musa Mirzəyev və digərlərinin əsərləri səsləndirilib.
İştirakçılar Azərbaycan musiqilərini xüsusi rəğbətlə və alqışlarla qarşılayıb.
Sonda ifaçılara hədiyyələr təqdim olunub.
Qeyd edək ki, diaspor təşkilatlarının və fəallarının təşkilatçılığı ilə baş tutan bu cür tədbirlər Azərbaycan dövlətinin diaspor, gənclər və mədəniyyət siyasətinin, “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın həyata keçirilməsi baxımından olduqca faydalıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a5d2d7fe89c6dd5c68dd4520a_o.jpg
В детской музыкальной школе, функционирующей в городе Амерсфорт Королевства Нидерландов, при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой была организована концертная программа наших юных соотечественников, состоящая из произведений азербайджанских и зарубежных композиторов.
Председатель Общества Азербайджан-Нидерланды “Одлар Юрду” Фирангиз Багирова организовала концертную программу на основании обращения Объединения музыкальных школ.
Она подробно рассказала об азербайджанской музыке, композиторах и их творчестве, говорила о концертах и мероприятиях, проведенных в различных городах Нидерландов. Ф.Багирова отметила что 23 года из прожитых в Нидерландах 30 лет посвятила именно пропаганде азербайджанской музыки, и что это вызывает у нее чувство особой гордости.
В ходе концерта прозвучали произведения гениальных азербайджанских композиторов Кара Караева, Фикрета Амирова, Саида Рустамова, Тофига Бакиханова, Мусы Мирзоева и других.
Зрители с особой симпатией и аплодисментами встретили азербайджанскую музыку.
В заключение исполнителям были вручены подарки.
Отметим, что подобные мероприятия, проводимые диаспорскими организациями и активистами диаспоры, чрезвычайно полезны с точки зрения диаспорской, молодежной и культурной политики Азербайджанского государства, осуществления “Плана действий по реализации Стратегии в отношении детей на 2020–2025 годы”.