https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b26921430310eba2ddf3a5729_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Murad Şərifov Şimali Karolina Universitetində təhsil alır. Təxminən 28,000 ABŞ dolları təqaüd qazanıb. Tələbəmiz 1 semestr təhsil aldıqdan sonra Vətənə dönərək BANM-da təhsilini davam etdirəcək.
Təqaüd proqramı çərçivəsində akademik biliklərini artırmaqla yanaşı, Azərbaycanla bağlı təqdimat hazırlayıb. Əcnəbi tələbə və müəllim heyətinə Azərbaycanın tarixi və mədəniyyəti barədə məlumatlandırıb.
Murad habelə, Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) təqaüd proqramının və Latviyanın dövlət təqaüd proqramının qalibi olub. Almaniyanın Martin Luther Universitetində alman dili kursunda iştirakı çərçivəsində Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini beynəlxalq tələbə və müəllimlərə tanıdaraq ölkəmizin milli mətbəxini və ənənələrini təqdim edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b26921430310eba2ddf3a5729_o.jpg
Murad Sharifov, a fourth-year student of the Process Automation Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR, is studying at the University of North Carolina.
He was awarded a scholarship of approximately $28,000. After studying 1 semester, our student will return to his home country and continue his studies at BHOS.
In addition to improving his academic knowledge within the scholarship program, Murad prepared a presentation about Azerbaijan. He told foreign students and teachers about the history and culture of Azerbaijan.
Murad also won the German Academic Exchange Service (DAAD) scholarship program and the Latvian State Scholarship Program.
As part of his participation in the German Language Course at Martin Luther University in Germany, he introduced foreign students and teachers to the rich culture of Azerbaijan, presenting the national cuisine and traditions of our country.
Murad Sharifov participated in the Summer School of Riga Technical University and won the 4th ABB “Hackathon Startup Challenge”.