https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_6c5dcb2f3964780978cd509a6_o.jpg
Özbəkistanın Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyaları Universitetinin rektoru Azizxon Nodirov, rektorun gənclər məsələləri üzrə müşaviri Hasan Şaripov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Zarifjon Hatamov və Malayziyanın Asiya-Sakit Okean Texnologiya və İnnovasiya Universitetinin Keyfiyyət idarəetməsi üzrə direktoru, baş auditor, reytinq və peşəkar texnologiya mütəxəssisi Nur Zahdi Aldindən ibarət nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
BDU rektoru Elçin Babayev qonaqlara Universitetin tarixi, fəaliyyəti, strukturu, tədris və elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, BDU Özbəkistanın ən nüfuzlu universitetləri ilə sıx əməkdaşlığa malikdir. Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyaları Universiteti ilə də elm və təhsil sahəsində müxtəlif əməkdaşlıq imkanları mövcuddur.
Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyaları Universitetinin rektoru Azizxon Nodirov rəhbərlik etdiyi universitetin əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə danışıb. Universitetlər arasında qarşılıqlı maraq doğuran sahələr üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Görüşdə akademik əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün birgə tədris proqramlarının qurulması, tələbə mübadiləsi, beynəlxalq reytinqlər sahəsində əməkdaşlıq, yay və qış məktəblərinin təşkili kimi məsələlər müzakirə edilib.
Daha sonra iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memorandum birgə tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi, tələbə, tədqiqatçıların, akademik və inzibati heyətin mübadiləsini, ortaq akademik proqramların yaradılmasını, akademik mobilliyin artırılmasını nəzərdə tutur. Hər iki universitet müştərək konfranslar, seminarlar və digər elmi tədbirlər təşkil edərək, bilik və təcrübə mübadiləsini gücləndirəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_6c5dcb2f3964780978cd509a6_o.jpg
Делегация в составе ректора Ташкентского международного университета финансового управления и технологий Узбекистана Азизхона Нодирова, советника ректора Гасана Шарипова, заведующего отделом международных связей Зарифжона Хатамова и директора по управлению качеством Азиатско-Тихоокеанского университета технологий и инноваций Малайзии Нур Захди Алдина посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
Ректор БГУ Эльчин Бабаев предоставил гостям подробную информацию об истории, деятельности, структуре, преподавательской и научной деятельности вуза. Он отметил, что БГУ тесно сотрудничает с самыми престижными вузами Узбекистана. Также имеются возможности интеграции с Ташкентским международным университетом финансового управления и технологий.
Ректор Ташкентского международного университета финансового управления и технологий Азизхон Нодиров рассказал об основных направлениях деятельности руководимого им вуза. Обсуждались вопросы сотрудничества вузов по направлениям, представляющим взаимный интерес.
На встрече обсуждались такие вопросы, как создание совместных учебных программ для укрепления академической интеграции, обмен студентами, сотрудничество в области международных рейтингов, организация летних и зимних школ.
Затем между двумя вузами подписан меморандум о сотрудничестве. Меморандум предусматривает реализацию совместных исследовательских проектов, обмен студентами, исследователями, академическим и административным персоналом, создание совместных академических программ, а также повышение академической мобильности.
Оба университета будут укреплять обмен знаниями и опытом путем организации совместных конференций, семинаров и других научных мероприятий.