https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_515569b1308427da9adef4f00_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan İran İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Baqer Qalibaf ilə görüşüb.
Görüşdə tədbirin Bakının evsahibliyi ilə yüksək səviyyədə təşkil olunduğu vurğulanaraq, bu cür tədbirlərin həm bir sıra ciddi qlobal məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm platforma olduğu, eyni zamanda təşkilata üzv ölkələr arasında münasibətlərin də müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdığı qeyd edilib.
Söhbət zamanı bu səfərin Məhəmməd Baqer Qalibafin ölkəmizə ilk səfəri olduğu və bu səfərin münasibətlərimizin inkişafına töhfə verəcəyi ilə bağlı inam ifadə edilib. Bildirilib ki, Azərbaycan və İran xalqları ortaq tarixi, dini və mədəni dəyərləri bölüşür. Bu, ölkələrimiz arasındakı bugünkü münasibətlərin əsasını təşkil edir və münasibətlərin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı təməldir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanın xarici siyasətinin prinsiplərinə, müasir beynəlxalq münasibətlər sisteminə dair baxışları ilə bağlı Prezident İlham Əliyevin fikirlərini xatırladaraq, deyib ki, bu prinsiplər dostluq, bir-birinin daxili işlərinə qarışmamaq, beynəlxalq öhdəliklərə riayət etmək, qarşılıqlı hörmət nümayiş etdirmək kimi prinsiplərdir. Spiker Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, dövlət başçımız Azərbaycanla qonşuları arasında mehriban qonşuluq və qarşılıqlı anlaşma şəraitində birgə fəaliyyətə, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verir. Eyni regionda yerləşən, qonşu olan ölkələrin bir-birinə qarşılıqlı etimadı, əməkdaşlığı yalnız onların hər birinə fayda gətirər. Elə Azərbaycan-İran münasibətlərinin hazırki vəziyyəti də bunu təsdiq edir. Vurğulanıb ki, təxminən son bir ayda həyata keçirilmiş səfərlərə, görüşlərə, danışıqlara nəzər yetirsək, iki ölkə arasında əməkdaşlıq gündəliyinin çox zəngin olduğunu görərik. Bütün bu təmaslar, danışıqlar ikitərəfli əlaqələrin inkişafına böyük təkan verir.
İran İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Baqer Qalibaf qəbula və göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. O, APA-nın Milli Məclisin ev sahibliyi ilə Bakıda keçirilən 15-ci plenar sessiyasının önəmini vurğulayaraq, müzakirəyə çıxarılan qərarların əhəmiyyətindən danışıb. Qonaq, ölkəsinin bütün qonşu dövlətlərlə əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu, bu siyasətdə Azərbaycanın xüsusi yer tutduğunu qeyd edib, gələcəkdə iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün səylərin artırılacağına əminliyini ifadə edib.
Görüşdə dövlətlərarası münasibətlərin mühüm bir istiqaməti kimi parlamentlərimiz arasında da əlaqələrin genişləndirilməsi, beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq məsələləri də nəzərdən keçirilib.
Söhbət zamanı, həmçinin bu gün Cənubi Qafqaz regionunda mövcud olan yeni imkanlar və perspektivlər barədə də danışılıb. Bu baxımdan, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə yaradılan "3+3" əməkdaşlıq formatının əhəmiyyəti qeyd edilib. Bildirilib ki, regiondan kənar xarici qüvvələrin regiona cəlb edilməsi isə yaxşı heç nə vəd etmir. Məhəmməd Baqer Qalibaf da İranın "3+3" platformasını tam dəstəklədiyini, bu formatın regionda sülhə və sabitliyə, həmçinin siyasi-iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Qeyd olunub ki, regiona kənar ölkələrin cəlb olunması qəbuledilməzdir.
Görüşdə, həmçinin regiondakı nəqliyyat bağlantılarının, o cümlədən Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin və Şərqi Zəngəzuru Naxçıvanla birləşdirəcək yol bağlantısının əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_515569b1308427da9adef4f00_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Исламского консультативного совета Ирана Мухаммадом Багером Галибафом, прибывшим к нам в страну с визитом для участия в 15-м пленарном заседании Азиатской Парламентской Ассамблеи.
На встрече было сказано, что мероприятие в Баку организовано на высоком уровне. Отмечалось, что подобные события не только служат важными площадками для обсуждения ряда серьезных глобальных вопросов, но и предоставляют хорошие возможности для обсуждения отношений между государствами-членами организации.
Также в ходе беседы было отмечено, что это – первый визит Мухаммада Багера Галибафа в нашу страну, и была выражена уверенность в том, что этот визит внесёт вклад в развитие двусторонних отношений.
Говорилось, что народы Азербайджана и Ирана разделяют общие исторические, религиозные и культурные ценности. Это составляет основу нынешних отношений между нашими странами и служит прочной основой для их дальнейшего расширения.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, напомнив о мнении Президента Ильхама Алиева о принципах внешней политики Азербайджана и его взгляде на современную систему международных отношений, отметила, что эти принципы включают дружбу, невмешательство во внутренние дела друг друга, соблюдение международных обязательств и демонстрацию взаимного уважения. По словам спикера Сагибы Гафаровой, глава нашего государства придаёт большое значение добрососедству и взаимопониманию с соседними странами, а также совместной деятельности и взаимовыгодному сотрудничеству. Взаимодоверие и сотрудничество расположенных в одном регионе государств полезны каждой из них. Именно нынешнее состояние азербайджано-иранских отношений подтверждает этот факт. Затем подчёркивалось, что анализ визитов, встреч и переговоров за последний месяц указывает на то, насколько насыщена повестка двустороннего сотрудничества. Все эти контакты и переговоры дают мощный импульс развитию двусторонних связей.
Глава Исламского консультативного совета Ирана Мухаммад Багер Галибаф поблагодарил за приём и оказанное ему гостеприимство. Он отметил важность 15-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи в Баку под эгидой Милли Меджлиса, и говорил о значимости принятых на ней решений. Гость заметил, кроме того, что его страна заинтересована в развитии отношений со всеми соседними государствами, и что Азербайджан занимает особое место в этом подходе. Он также выразил уверенность в будущих дополнительных усилиях по расширению сотрудничества двух стран в различных сферах.
На встрече обсуждались и вопросы расширения контактов между нашими парламентами и сотрудничества в международных парламентских организациях, как одно из важных направлений межгосударственных отношений.
Обсуждались также новые возможности и перспективы, существующие сегодня в регионе Южного Кавказа. В этом контексте была отмечена важность формата сотрудничества «3+3», созданного по инициативе Азербайджана. Подчеркивалось, что привлечение внешних сил из-за пределов региона не сулит ничего хорошего.
Мохаммад Багер Галибаф, в свою очередь, заявил о полной поддержке Ираном платформы «3+3», заявив о своей уверенности в том, что этот формат внесёт вклад в укрепление мира и стабильности в регионе, а также в развитие политико-экономического сотрудничества. Было подчеркнуто, что вовлечение внешних государств в дела региона является неприемлемым.
Собеседники также особо отметили значимость транспортных связей в регионе, включая транспортный коридор Север-Юг и трассу, которая соединит Восточный Зангезур с Нахчываном.