Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Butan Krallığı Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Butan Krallığı Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Butan Krallığı Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Butan Krallığı Milli Assambleyasının sədri Lunqten Dorci ilə görüşüb.
Görüşdə bu səfərin Butan Krallığından parlament sədri səviyyəsində ölkəmizə ilk səfər olduğu diqqətə çatdırılaraq, səfərin parlamentlərimiz arasında əlaqələrə töhfə verəcəyinə inam ifadə edilib.
Görüşdə xalqlarımızın sülhpərvər ideyaları dəstəklədikləri, dünyada sülh və sabitliyin bərpa olunması ilə bağlı təşəbbüslərin vacibliyi qeyd edilib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün imkanlar olduğu vurğulanıb.  Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, o cümlədən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsində daha fəal əməkdaşlıq etmək niyyəti ifadə edilib və bu istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
Butan Milli Assambleyasının sədri Lunqten Dorci bu səfərin onun üçün yaddaqalan səfər olduğunu bildirib və paytaxt Bakı ilə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşüb. O, 15-ci plenar sessiyanı ən uğurlu sessiya kimi qiymətləndirib. Assambleyanın sədri, ölkəsinə geri qayıtdıqdan sonra hökumətlə görüşəcəyini və Azərbaycanla əlaqələrin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı təkliflərini hökumətə çatdıracağını qeyd edib.
Söhbət zamanı APA-nın 15-ci plenar sessiyasının uğurla təşkil olunduğu, ölkəmizin sədrliyi ilə təşkilatın institusional inkişafı istiqamətində mühüm qərarlar qəbul olunduğu bildirilib.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər, o cümlədən, parlamentlər arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_540162db4f4c7dbfee8e86759_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Национальной ассамблеи Королевства Бутан Лунгтеном Дорджи, прибывшим в нашу страну для участия в 15-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи.
В ходе встречи было отмечено, что это первый визит в нашу страну на уровне главы парламента Королевства Бутан, и выражена уверенность в том, что этот визит внесет вклад в развитие связей между нашими парламентами.
Также была подчеркнута поддержка нашими народами мирных идей, и особенная важность инициатив, нацеленных на восстановление мира и стабильности в глобальном масштабе.
В ходе беседы было подчёркнуто наличие возможностей для дальнейшего расширения связей между нашими странами.
Была выражена готовность к более активному сотрудничеству в рамках международных организаций, включая Парламентскую сеть Движения Неприсоединения, созданную по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Последовали обсуждения в этом направлении.
Спикер Национальной ассамблеи Бутана Лунгтен Дорджи отметил, что текущий его визит оставил у него незабываемые впечатления; он поделился своими благоприятными впечатлениями о столице страны – Баку. Он также расценивает 15-ю пленарную сессию как весьма успешную.
Глава Ассамблеи подчеркнул своё намерение провести встречу со своим правительством и представить свои предложения по развитию связей с Азербайджаном после возвращения на родину.
В ходе беседы было отмечено, что 15-я пленарная сессия Азиатской Парламентской Ассамблеи была организована успешно, а под председательством Азербайджана в организации были приняты важные решения, направленные на её институциональное развитие.
Собеседники также обменялись мнениями о прочих вопросах, вызывающих обоюдный интерес, в том числе, о дальнейшем расширении двусторонних межпарламентских связей.