Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Butan Krallığı Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Butan Krallığı Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Butan Krallığı Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Butan Krallığı Milli Assambleyasının sədri Lunqten Dorci ilə görüşüb.
Görüşdə bu səfərin Butan Krallığından parlament sədri səviyyəsində ölkəmizə ilk səfər olduğu diqqətə çatdırılaraq, səfərin parlamentlərimiz arasında əlaqələrə töhfə verəcəyinə inam ifadə edilib.
Görüşdə xalqlarımızın sülhpərvər ideyaları dəstəklədikləri, dünyada sülh və sabitliyin bərpa olunması ilə bağlı təşəbbüslərin vacibliyi qeyd edilib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün imkanlar olduğu vurğulanıb.  Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, o cümlədən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsində daha fəal əməkdaşlıq etmək niyyəti ifadə edilib və bu istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
Butan Milli Assambleyasının sədri Lunqten Dorci bu səfərin onun üçün yaddaqalan səfər olduğunu bildirib və paytaxt Bakı ilə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşüb. O, 15-ci plenar sessiyanı ən uğurlu sessiya kimi qiymətləndirib. Assambleyanın sədri, ölkəsinə geri qayıtdıqdan sonra hökumətlə görüşəcəyini və Azərbaycanla əlaqələrin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı təkliflərini hökumətə çatdıracağını qeyd edib.
Söhbət zamanı APA-nın 15-ci plenar sessiyasının uğurla təşkil olunduğu, ölkəmizin sədrliyi ilə təşkilatın institusional inkişafı istiqamətində mühüm qərarlar qəbul olunduğu bildirilib.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər, o cümlədən, parlamentlər arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_540162db4f4c7dbfee8e86759_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has held a meeting with Speaker of the National Assembly of the Kingdom of Bhutan Lungten Dorji, currently in our country for the 15th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly.
It was remarked as their conversation went on that that was the first visit to our country being paid by Head of Parliament of the Kingdom of Bhutan; it was said confidently that the visit would be instrumental in broadening our inter-legislature relations.
Furthermore, our peoples’ advocacy of peaceful ideas and the outstanding essentiality of the global peace and stability initiatives were underscored during the meeting.
The two Speakers also stressed the availability of opportunities to continue expanding the links between our countries.
There was an expression of readiness for more active co-operation within international organisations, including the Non-Aligned Movement Parliamentary Network established on the initiative of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and discussions were held in this regard.
The Speaker of the National Assembly of Bhutan Lungten Dorji said that his visit had left an unforgettable impression on him. He shared his positive experiences with Azerbaijan’s capital, Baku, and also emphasised that he viewed the 15th plenary session as an extremely successful one.
The Head of the Assembly voiced his emphatic intention to call a meeting with his Government and table his proposals for broadening the connexions with Azerbaijan upon his return to his home country.
It was remarked as the conversation went on that the 15th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly had been arranged successfully and that the organisation had passed important decisions under the Azerbaijani chairmanship – the decisions targeting its institutional development.
Then, the two Heads of Parliament exchanged thoughts about other matters of shared interest, including about a continued expansion of the bilateral inter-parliamentary connexions.