https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_9c71b891d68dbb8ec994c5103_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Tailand Krallığının Nümayəndələr Palatasının sədr müavini Paradorn Prissananantakul ilə görüşüb.
Görüşdə APA-nın plenar sessiyasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğu, bu təşkilatın bir çox mühüm məsələlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli beynəlxalq platforma olduğu diqqətə çatdırılıb. Həmçinin bu cür tədbirlərin təşkilata üzv ölkələr arasında dialoqun gücləndirilməsi və əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından da vacib rolu qeyd edilib.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Tailand Krallığı arasında yaxşı əlaqələr olduğu, əməkdaşlığın inkişafı üçün müxtəlif imkanların mövcud olduğu da vurğulanıb. Bu mənada parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətinin dövlətlərimiz arasında əlaqələrin daha da inkişafına mühüm və müsbət təsir göstərə biləcəyi ifadə edilib.
Nümayəndələr Palatasının sədr müavini ölkəmizə səfəri ilə bağlı müsbət təəssüratlarını bölüşüb. O, Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyasının uğurla təşkil olunması ilə bağlı təbriklərini çatdırıb.
Görüşdə beynəlxalq parlament təşkilatlarında da əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Spiker Sahibə Qafarova qonağa Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti və həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın sədrliyi ilə Parlament Şəbəkəsinin yaradılması, onun mühüm beynəlxalq əməkdaşlıq platforması kimi institusional əsaslarının gücləndirilməsi istiqamətində vacib işlər görülüb. Eyni zamanda, Parlament Şəbəkəsinin digər beynəlxalq parlament təşkilatları ilə əməkdaşlığının genişləndirilməsi ilə bağlı da addımlar atılır.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_9c71b891d68dbb8ec994c5103_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Deputy Speaker of the House of Representatives of the Kingdom of Thailand Paradorn Prissananantakul who is in our country to join the 15th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly.
It was remarked at the meeting that the APA plenary session had been arranged to high standards and that the Organisation itself was a significant international forum for the discussion of many remarkable issues. Also, they underscored the tremendous role of such events in strengthening the dialogue and broadening the co-operation amongst the Member States.
The discussion broached the good relations between Azerbaijan and the Kingdom of Thailand as well as the various opportunities for developing co-operation. It was suggested to that end that interaction between the parliaments could have a significant and positive impact on the further strengthening of ties between the two states.
Deputy Speaker of the House of Representatives shared the positive impressions of his visit to Azerbaijan. He extended his congratulations on the successful organisation of the 15th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly.
The meeting addressed issues of co-operation within international parliamentary organisations. Speaker Sahiba Gafarova informed the guest about the activities and initiatives of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established on the initiative of the President of Azerbaijan.
It was noted that, under Azerbaijan's chairmanship, significant work has been done to establish the Parliamentary Network and strengthen its institutional foundations as an important international co-operation platform. At the same time, steps are being taken to expand the Parliamentary Network's collaboration with other international parliamentary organisations.