https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b928e462c2f7f268b26339123_o.jpg
Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü və Təhsilin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə icra olunan ikinci “Maarifçi” tələbə-məzun təcrübə proqramını başa vuraraq, nazirlik və tabe qurumların strukturlarında əmək fəaliyyətinə başlayan 10 nəfərdən 2-si Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) məzunudur.
Belə ki, BDU-nun Coğrafiya fakültəsinin “Davamlı inkişafın idarə edilməsi” ixtisası üzrə məzunu Cavid Bağırov nazirliyin Strateji planlaşdırma və təhlil şöbəsində, həmin fakültənin SABAH qruplarının “Coğrafiya müəllimliyi” ixtisası üzrə məzunu Nəzrin Manafova isə Təhsil İnstitutunun Təhsilverənlərin peşəkar inkişafı mərkəzinin Əlavə təhsil xidmətlərinin keyfiyyətinə nəzarət şöbəsində işlə təmin olunub.
Elm və Təhsil Nazirliyində və qurumlarında təcrübə imkanları yaradan, 3 ay davam edən ikinci “Maarifçi” proqramını 35 nəfər müvəffəqiyyətlə bitirib. Onlardan 12-si BDU məzunudur. Proqramın təşkilində məqsəd elm və təhsil sahəsində insan resurslarının formalaşdırılması, praktiki fəaliyyətlə tələbə və məzunların sahəvi bilik, bacarıqlarının artırılması, onların təhsil sahəsində müasir yanaşmaları öyrənmələri, həmçinin təhsil islahatlarının həyata keçirilməsi prosesinə dəstək göstərməkdir.
Qeyd edək ki, ötən il keçirilən birinci “Maarifçi” tələbə-məzun təcrübə proqramını uğurla bitirən və Elm və Təhsil Nazirliyinin strukturlarında əmək fəaliyyətinə başlayan 9 “Maarifçi”dən 3-ü BDU məzunu olub.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b928e462c2f7f268b26339123_o.jpg
2 из 10 человек, приступившие к работе в Министерстве науки и образования и его подведомственных учреждениях и прошедших программу студенческо-выпускной стажировки «Просветитель», реализуемую по инициативе ведомства и при поддержке Фонда развития образования, являются выпускниками Бакинского государственного университета (БГУ).
Так, выпускник географического факультета БГУ Джавид Багиров принят на работу в Отдел стратегического планирования и анализа министерства, а выпускница того же факультета Назрин Манафова - в Отдел контроля качества дополнительных образовательных услуг Института образования.
Вторую программу «Просветитель», которая предоставляет возможность прохождения стажировки в Министерстве науки и образования и его учреждениях, успешно завершили 35 человек и 12 из них являются выпускниками БГУ.
Отметим, что из девяти человек, окончивших первую программу «Просветитель» в прошлом году и приступивших к работе в структурах Министерства науки и образования, трое – выпускники БГУ.