https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_5b5548518bc43c4a7b92b6f9c_o.jpg
Azərbaycan Mərkəzi Bankının və Ümumdünya Banklararası Maliyyə Telekommunikasiya Cəmiyyətinin (SWIFT) birgə təşkilatçılığı ilə SWIFT istifadəçiləri qrupunun görüşü keçirilib.
Görüşdə ölkəmizdə fəaliyyət göstərən və SWIFT-in xidmətlərindən faydalanan bankların təmsilçiləri iştirak edib. Tədbir zamanı ABB-nin SWIFT-lə tərəfdaşlıq əsasında ABB Business İnternet Bankçılıq platforması üzərindən korporativ müştərilərin istifadəsinə verdiyi “G4C” xidməti təqdim olunub.
Bu, ABB-nin son illər ölkəmizin bank sektoruna gətirdiyi ilklərdəndir. “G4C” xidməti vasitəsilə korporativ müştərilər ölkə xaricindən onlara başqa dövlətlərin valyutalarında edilən köçürmələri İnternet Bankçılıqda izləyə, əməliyyatların statusunu mütəmadi nəzarətdə saxlaya bilirlər.
Qeyd edək ki, ABB-nin ilk dəfə yaratdığı bu imkana qədər yalnız ölkədən xaricə valyutada edilən köçürmələri bu şəkildə izləmək olurdu. İndi isə “G4C” xidməti vasitəsilə həm ölkəyə, həm də ölkədən edilən köçürmələrin statusunu nəzarətdə saxlamaq olar.
Görüş zamanı ABB-nin SWIFT-lə əməkdaşlıq çərçivəsində yaxın vaxtlarda müştərilərə təqdim edəcəyi “Pre-validation” və “Swiftref” məhsulları haqqında da məlumatlar verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_5b5548518bc43c4a7b92b6f9c_o.jpg
Состоялась встреча группы пользователей SWIFT, организованная по инициативе Центрального банка Азербайджана и Всемирного межбанковского финансово-телекоммуникационного сообщества (SWIFT). В мероприятии приняли участие представители банков, работающих в нашей стране и использующих услуги SWIFT.
На встрече банк АВВ представил услугу G4C, разработанную в партнерстве с SWIFT. Теперь корпоративные клиенты могут с помощью интернет-банкинга отслеживать переводы, поступающие из-за рубежа в иностранных валютах, и контролировать статус операций.
Это одно из инновационных решений, которые банк АВВ внедрил в банковский сектор страны. До появления этой возможности от банка АВВ, клиенты могли отслеживать только переводы, отправленные из Азербайджана за границу в иностранной валюте. Теперь благодаря запуску услуги G4C корпоративные клиенты могут контролировать статус переводов в страну и из страны с помощью Интернет-банкинга.
Во время встречи обсудили предстоящий запуск продуктов Pre-validation и Swiftref, которые банк ABB скоро представит своим клиентам в рамках сотрудничества со SWIFT.
Информацию о современных, полезных, универсальных продуктах и услугах АВВ можно получить в филиалах и отделениях банка, на официальном веб-сайте https://abb-bank.az/ , позвонив в информационный центр по короткому номеру 937, а также на официальной странице банка в Facebook.