https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_802dd9b11656ce1ded30fe065_o.jpg
Azərbaycanın milli komandası 2024-cü ildə İnformatika fənni üzrə beynəlxalq olimpiadalarda yüksək nəticələr nümayiş etdirərək ölkəmizə 9 medal qazandırıb. Şagirdlər nüfuzlu müsabiqələrdə 1 qızıl, 3 gümüş və 5 bürünc medala layiq görülüblər.
Məktəblilərimiz informatika fənni üzrə yarışlara Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsil İnstitutu və “Azercell”in 2017-ci ildən etibarən təşkil etdiyi xüsusi təlimlərdə hazırlaşırlar. Eyni zamanda, gənc qızların bu sahəyə marağını artırmaq üçün son üç ildə qızlardan ibarət milli komandamızın da Avropa Qızlar İnformatika Olimpiadasına hazırlığı təşkil edilir. Qeyd edək ki, ötən il Niderlandda baş tutan bu yarışda qızlarımız 2 medal qazanmağa müvəffəq olublar.
Bundan əlavə, tərəfdaşlar yeni nəsil İT/İKT mütəxəssislərinin yetişdirilməsi üçün intensiv təlim düşərgələri də təşkil edib. Təlimlərə Bakı ilə yanaşı respublikanın müxtəlif bölgələrindən fərqli yaş qrupundan şagirdlər qatılıblar. İştirakçılar beynəlxalq olimpiada formatında təşkil olunan bu sessiyalarda alqoritmik məsələləri həll edib, yeni trendlərə dair müzakirələr aparıb və nəzəri biliklərin praktiki tətbiqinə yönəlmiş tapşırıqlar yerinə yetiriblər.
Məktəblilərimiz ötən il Beynəlxalq Jautikov Olimpiadası (Qazaxıstan), “Info(1)Cup” proqramlaşdırma müsabiqəsi (Rumıniya), İnformatika fənni üzrə beynəlxalq payız turniri (Bolqarıstan), Mərkəzi Avropa İnformatika Olimpiadası (Çexiya), Yeniyetmələrin Avropa İnformatika Olimpiadası (Moldova), Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası (Misir), Beynəlxalq Süni Intellekt Olimpiadası (Səudiyyə Ərəbistanı) kimi nüfuzlu yarışlarda iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, müxtəlif yaş qrupları üzrə proqramlaşdırma olimpiadalarında Azərbaycan komandası indiyədək ümumilikdə 84 medal qazanıb.
“Azercell Telekom” MMC və şirkətin fəaliyyəti haqqında daha ətraflı məlumat əldə etmək üçün rəsmi “Azercell” səhifəsinə daxil olun.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_802dd9b11656ce1ded30fe065_o.jpg
In 2024, Azerbaijan’s national team demonstrated outstanding results in the International Informatics Olympiads, earning a total of nine medals. Competing in prestigious global competitions, students showcased advanced programming and problem-solving skills, securing one gold, three silver, and five bronze medals.
Since 2017, within the collaboration framework established between the Ministry of Science and Education, the Institute of Education, and Azercell, the schoolchildren have been receiving specialized trainings in preparation for the Informatics Olympiads. Also, for the past three years, the national team of young female students has been receiving targeted training for the European Girls’ Informatics Olympiad with an aim to further encourage female participation in IT. Notably, in 2024, at the competition held in the Netherlands, Azerbaijani female participants secured two medals.
The program also includes intensive training camps designed to support the next generation of IT and ICT specialists. These camps provide students from Baku and various regions of the country with hands-on experience in algorithmic problem-solving, exposure to advanced trends, and opportunities to apply theoretical knowledge in a practical setting. Structured in alignment with international Olympiad standards, these sessions ensure participants across different age groups are well-prepared for global competitions.
In 2024, Azerbaijani students competed in several high-profile events, including the International Zhautykov Olympiad (Kazakhstan), Info(1)Cup Programming Contest (Romania), International Autumn Tournament in Informatics (Bulgaria), Central-European Olympiad in Informatics (Czech Republic), European Junior Olympiad in Informatics (Moldova), International Olympiad in Informatics (Egypt), and International Olympiad in Artificial Intelligence (Saudi Arabia).
It should be noted that to date, the Azerbaijani national team has won 84 medals in various international programming Olympiads across different age groups.
For more information about “Azercell Telecom” LLC and its activities, please visit the official Azercell website.