https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_5c7776fc7713b80503a4d7890_o.jpg
“Hökumət buludu”nun (“G-cloud”) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu il 3 iyun tarixli 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
“AzInTelecom” MMC-dən innews.media bildirilib ki, Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatası olub.
Hesablama Palatası informasiya sistemləri və ehtiyatlarını qismən Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyindəki “AzlnTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirib. “AzInTelecom” MMC tərəfindən Hesablama Palatasına Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) “bulud” xidmətinin göstərilməsi təmin olunub. Bununla da qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Qeyd edək ki, RİNN tərəfindən həyata keçirilən “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısı “AzInTelecom” MMC-dir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_5c7776fc7713b80503a4d7890_o.jpg
Продолжается реализация Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева номер 718 от 3 июня 2019 года о создании «Правительственного облака» (G-cloud) и предоставлении «облачных» услуг.
Как сообщили innews.media в ООО AzInTelecom, в рамках реализации данного Указа завершен процесс миграции информационных систем и ресурсов в «Правительственное облако» для следующей государственной организации — Счетной палаты Азербайджанской Республики.
Счетная палата частично перенесла свои информационные системы и ресурсы в бакинский дата-центр, относящиеся к ООО AzInTelecom при Министерстве цифрового развития и транспорта. ООО AzInTelecom предоставило Счетной палате услугу виртуального сервера (IaaS — Infrastructure-as-a-Service) на базе «облачной» инфраструктуры. Таким образом, учреждение обеспечило высокую доступность критически важных систем.
Исполнителем проекта «Правительственное облако», реализуемого Министерством цифрового развития и транспорта, является ООО AzInTelecom. В ходе реализации перехода осуществляется полная или частичная миграция ИТ-систем государственных учреждений в дата-центры AzInTelecom, находящиеся в городах Баку и Евлах. Следует отметить, что данное решение не только снижает текущие затраты государственных учреждений на информационные технологии, но и значительно повышает производительность их информационных систем. Это способствует дальнейшему повышению их безопасности, созданию стабильной и устойчивой ИТ-инфраструктуры, а также качественному предоставлению услуг с оперативной координацией и круглосуточным мониторингом.
ООО AzInTelecom является первым учреждением в Азербайджане и регионе Южного Кавказа, получившим международный сертификат соответствия TIER III. Помимо этого, дата-центры, расположенные в Баку и Евлахе, соответствуют требованиям сертификатов ISO 20000, ISO 22301 и ISO 27001.