https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_bf3830e9a5f8c6614fc00997f_o.jpg
Azərbaycanda sahibkarlıq sahəsinin inkişafını daim dəstəkləyən AccessBank, qadın sahibkarlığının dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirdiyi Access2Success layihəsinin üçüncü dəfə uğurla başa çatdığını elan edir. Layihə, ölkəmizdə fərdi sahibkarlığın inkişafına böyük önəm verən Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Bu il Access2Success layihəsində 50 xanım iştirak edərək biznesin idarə edilməsi, satış və marketinq, emosional idarəetmə, liderlik bacarıqları və uğurlu biznesin hüquqi aspektləri kimi sahələrdə peşəkar bacarıqlarını genişləndirmək imkanı əldə etdilər. Təlimlər, öz sahələrində təcrübəli və yüksək ixtisaslı mütəxəssislər tərəfindən keçirilib.
"Biz, üçüncü dəfə uğurla həyata keçirdiyimiz və Azərbaycanda qadın sahibkarlara nəzərəçarpacaq faydalar gətirən Access2Success layihəsi ilə fəxr edirik. Qeyd etmək istərdim ki, AccessBank-ın kredit portfelinin təxminən 20%-i özünü etibarlı borcalan kimi sübut etmiş qadın sahibkarlara verilən kreditlərdən ibarətdir. Access2Success layihəsi hər il həyata keçirilir və məqsədimiz qadın sahibkarlığının inkişafını davam etdirmək və biznesin inkişafı üçün bərabər imkanların təmin edilməsidir. Biz əminik ki, bu layihə güclü sahibkarlıq mühitinin formalaşmasında mühüm rol oynayır və ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verir," - deyə AccessBank-ın İdarə Heyətinin Sədri Davit Tsiklauri bildirib.
"Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, 2025-ci il üzrə Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, rəqabətqabiliyyətli özəl sektorun inkişafı, “yaşıl” iqtisadiyyata keçid və regional əlaqələrin təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş Strategiyanı təsdiqləyib. Prioritet istiqamətlərdən biri qadınların və gənclərin rəhbərlik etdiyi bizneslərə dəstək verməkdir. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycanda sahibkarlıq subyektlərinin yalnız 23%-nə qadınlar rəhbərlik edir, onların iqtisadiyyata töhfəsini artırmaq üçün ciddi potensial görürük. Bu kontekstdə qadın sahibkarlar üçün biznes bacarıqlarının öyrədilməsi üzrə AccessBank ilə əməkdaşlığımız vacibdir," - deyə AYİB-in KOB-ların maliyyələşdirilməsi və inkişafı qrupu, Türkiyə və Azərbaycan üzrə Regional Rəhbəri Serpil Çetinçift bildirib.
İlk Access2Success layihəsinə 2022-ci ildə start verilib və iştirak üçün 250-ə yaxın namizəd müraciət etmişdir. Onlardan tələblərə cavab verən 53 nəfər təlimlərə qatıldı. Növbəti, Access2Success-2 layihəsi isə 2023-cü ildə həyata keçirilib. Bu layihədə 250-dən çox müraciət arasından seçilən 50 qadın qatılmışdır. İştirakçılar konsaltinq, turizm, təhsil, səhiyyə kimi sahələri təmsil edirdilər. 5 həftə davam edən Access2Success layihəsində qadın sahibkarlara biznesin strateji inkişafı, böhran zamanı idarəçilik, dövlət qurumlarına hesabatların təqdim edilməsi, satış, marketinq, elektron ticarət, kadrların idarə edilməsi və biznesə nəzarət mövzularında təlimlər keçirilib.
Access2Success qadınların maliyyə əlçatanlığı, məhdud biznes bilikləri və peşəkar inkişafa mane olan baryerləri aradan qaldırmağa kömək etmək məqsədi daşıyır. Proqram iştirakçılara biznesi uğurla idarə etmək və güclü biznes şəbəkələri qurmaq üçün lazım olan resursları və bilikləri hər il təmin etməyə davam edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_bf3830e9a5f8c6614fc00997f_o.jpg
AccessBank, a strong advocate for entrepreneurship development in Azerbaijan, announces the successful conclusion of its third Access2Success project, designed to support women entrepreneurs. The initiative was implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), which also emphasizes the importance of fostering private entrepreneurship in Azerbaijan.
This year, 50 carefully selected women entrepreneurs participated in the program, expanding their skills in business management, sales and marketing, emotional intelligence, leadership, and gaining valuable insights into the legal aspects of running a successful business. All training sessions were led by experienced and highly qualified professionals in their respective fields.
“We are proud to continue the Access2Success project for the third consecutive year, and we are pleased to see its tangible impact on women entrepreneurs in Azerbaijan. It is also worth noting that approximately 20% of AccessBank's loan portfolio is comprised of loans issued to women entrepreneurs, who have established themselves as reliable borrowers. The Access2Success project is conducted annually, and our goal is to continue supporting the growth of women-led businesses and ensuring equal opportunities for business expansion. We are confident that this initiative plays a key role in building a strong entrepreneurial ecosystem and contributes to the country's economic growth,” said Davit Tsiklauri, Chairman of the Board of AccessBank.
“The European Bank for Reconstruction and Development has approved a 2025 strategy for Azerbaijan focused on economic diversification, the development of a competitive private sector, a shift towards a ‘green’ economy, and improved regional connectivity. One of the priorities is to support businesses led by women and youth. Given that women lead only 23% of businesses in Azerbaijan, we see substantial potential to increase their contribution to the economy. Our collaboration with AccessBank in providing business skills training for women entrepreneurs is critical. I would like to congratulate the women who successfully completed the program,” - said Serpil Çetinçift, regional principal manager for Türkiye and Azerbaijan, SME finance & development, European Bank for Reconstruction and Development.
The first Access2Success project was launched in 2022, with around 200 candidates applying for participation. Of those, 53 individuals who met the eligibility criteria took part. The second Access2Success program was carried out in 2023, with 50 women selected from over 250 applicants. During the five-week Access2Success program, the participants were trained in strategic business development, crisis management, reporting to government authorities, sales, marketing, e-commerce, human resource management, and business control.
The Access2Success initiative aims to help women overcome barriers such as limited access to finance, a lack of business education, and obstacles to professional development. The program will continue to provide participants with the necessary resources and knowledge to successfully manage businesses and build robust business networks on an annual basis.