https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_bf3830e9a5f8c6614fc00997f_o.jpg
Azərbaycanda sahibkarlıq sahəsinin inkişafını daim dəstəkləyən AccessBank, qadın sahibkarlığının dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirdiyi Access2Success layihəsinin üçüncü dəfə uğurla başa çatdığını elan edir. Layihə, ölkəmizdə fərdi sahibkarlığın inkişafına böyük önəm verən Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Bu il Access2Success layihəsində 50 xanım iştirak edərək biznesin idarə edilməsi, satış və marketinq, emosional idarəetmə, liderlik bacarıqları və uğurlu biznesin hüquqi aspektləri kimi sahələrdə peşəkar bacarıqlarını genişləndirmək imkanı əldə etdilər. Təlimlər, öz sahələrində təcrübəli və yüksək ixtisaslı mütəxəssislər tərəfindən keçirilib.
"Biz, üçüncü dəfə uğurla həyata keçirdiyimiz və Azərbaycanda qadın sahibkarlara nəzərəçarpacaq faydalar gətirən Access2Success layihəsi ilə fəxr edirik. Qeyd etmək istərdim ki, AccessBank-ın kredit portfelinin təxminən 20%-i özünü etibarlı borcalan kimi sübut etmiş qadın sahibkarlara verilən kreditlərdən ibarətdir. Access2Success layihəsi hər il həyata keçirilir və məqsədimiz qadın sahibkarlığının inkişafını davam etdirmək və biznesin inkişafı üçün bərabər imkanların təmin edilməsidir. Biz əminik ki, bu layihə güclü sahibkarlıq mühitinin formalaşmasında mühüm rol oynayır və ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verir," - deyə AccessBank-ın İdarə Heyətinin Sədri Davit Tsiklauri bildirib.
"Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, 2025-ci il üzrə Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, rəqabətqabiliyyətli özəl sektorun inkişafı, “yaşıl” iqtisadiyyata keçid və regional əlaqələrin təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş Strategiyanı təsdiqləyib. Prioritet istiqamətlərdən biri qadınların və gənclərin rəhbərlik etdiyi bizneslərə dəstək verməkdir. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycanda sahibkarlıq subyektlərinin yalnız 23%-nə qadınlar rəhbərlik edir, onların iqtisadiyyata töhfəsini artırmaq üçün ciddi potensial görürük. Bu kontekstdə qadın sahibkarlar üçün biznes bacarıqlarının öyrədilməsi üzrə AccessBank ilə əməkdaşlığımız vacibdir," - deyə AYİB-in KOB-ların maliyyələşdirilməsi və inkişafı qrupu, Türkiyə və Azərbaycan üzrə Regional Rəhbəri Serpil Çetinçift bildirib.
İlk Access2Success layihəsinə 2022-ci ildə start verilib və iştirak üçün 250-ə yaxın namizəd müraciət etmişdir. Onlardan tələblərə cavab verən 53 nəfər təlimlərə qatıldı. Növbəti, Access2Success-2 layihəsi isə 2023-cü ildə həyata keçirilib. Bu layihədə 250-dən çox müraciət arasından seçilən 50 qadın qatılmışdır. İştirakçılar konsaltinq, turizm, təhsil, səhiyyə kimi sahələri təmsil edirdilər. 5 həftə davam edən Access2Success layihəsində qadın sahibkarlara biznesin strateji inkişafı, böhran zamanı idarəçilik, dövlət qurumlarına hesabatların təqdim edilməsi, satış, marketinq, elektron ticarət, kadrların idarə edilməsi və biznesə nəzarət mövzularında təlimlər keçirilib.
Access2Success qadınların maliyyə əlçatanlığı, məhdud biznes bilikləri və peşəkar inkişafa mane olan baryerləri aradan qaldırmağa kömək etmək məqsədi daşıyır. Proqram iştirakçılara biznesi uğurla idarə etmək və güclü biznes şəbəkələri qurmaq üçün lazım olan resursları və bilikləri hər il təmin etməyə davam edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_bf3830e9a5f8c6614fc00997f_o.jpg
AccessBank, активно поддерживающий развитие предпринимательства в Азербайджане, объявляет о завершении третьего проекта Access2Success, направленного на поддержку женского предпринимательства. Проект реализовался при поддержке Европейского Банка Реконструкции и Развития, который также уделяет важное значение развитию частного предпринимательства в Азербайджане.
В этом году в проекте приняли участие 50 выбранных женщин-предпринимателей, которые смогли расширить свои профессиональные навыки в области бизнес-управления, продаж и маркетинга, управления эмоциями, лидерских качеств, а также ознакомиться с юридическими аспектами ведения успешного бизнеса. Все тренинги были проведены опытными и высококвалифицированными специалистами в своих областях.
"Мы гордимся проектом Access2Success, который успешно реализуется в третий раз и приносит ощутимую пользу женщинам-предпринимателям в Азербайджане. Хочу отметить, что около 20% кредитного портфеля AccessBank составляют кредиты, выданные женщинам-предпринимателям, которые зарекомендовали себя как надежные заемщики. Проект Access2Success проводится ежегодно, и наша цель — продолжать поддерживать развитие женского предпринимательства и обеспечивать равные возможности для роста бизнеса. Мы уверены, что этот проект играет ключевую роль в создании сильной предпринимательской среды и способствует экономическому развитию страны", — заявил председатель правления AccessBank Давит Циклаури.
«Европейский банк реконструкции и развития утвердил стратегию для Азербайджана на 2025 год, направленную на экономическую диверсификацию, развитие конкурентоспособного частного сектора, переход к «зеленой» экономике и улучшение региональной связности. Одним из приоритетов является поддержка предприятий, возглавляемых женщинами и молодежью. Учитывая, что только 23% предпринимательской деятельности в Азербайджане возглавляют женщины, мы видим значительный потенциал для увеличения их вклада в экономику. В этом контексте важно наше сотрудничество с AccessBank по обучению бизнес-навыкам для женщин-предпринимателей. Поздравляю женщин, успешно завершивших программу», - сказала региональный менеджер ЕБРР по Турции и Азербайджану, группы финансирования и развития МСП Серпил Четинчифт.
Первый проект Access2Success был запущен в 2022 году. На участие в проекте подали заявки около 200 кандидатов, из них 53 человека, соответствующие требованиям, приняли участие. Второй проект Access2Success был реализован в 2023 году. В этом проекте приняли участие 50 женщин, отобранных из более чем 250 заявок. В рамках 5-недельного проекта Access2Success женщины-предприниматели прошли обучение по стратегическому развитию бизнеса, антикризисному управлению, отчетности перед государственными органами, продажам, маркетингу, электронной коммерции, управлению персоналом и контролю бизнеса.
Access2Success направлен на помощь женщинам в преодолении таких барьеров, как ограниченный доступ к финансированию, нехватка бизнес-образования и возможности для профессионального роста. Программа на ежегодной основе продолжит предоставлять участникам необходимые ресурсы и знания для успешного ведения бизнеса и создания прочных бизнес-сетей.