Fevralın 27-də “AzerGold” QSC-də ali və peşə təhsili müəssisələrinin tələbələri üçün elan edilən 4-cü Təqaüd proqramı müsabiqələrinin qaliblərinin mükafatlandırılması, "Mədən topoqrafiyası" dərs kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, Elm və təhsil nazirinin müavini Kənan Kərimzadə, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ceyhun Kərəmov, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin rektorları və tələbələr iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Təqaüd proqramlarının növbəti qaliblərini təbrik edib və onlara təhsil, gələcək karyera həyatlarında uğurlar arzulayıb.
Zakir İbrahimov Təqaüd proqramları haqqında ətraflı bəhs edərək, layihənin QSC-nin inkişafi strategiyası əsasında müəyyən edilmiş kadr ehtiyacları üzrə resursların zamanında cəlb olunması planı çərçivəsində 2021-ci ildən həyata keçirildiyini qeyd edib. Bildirilib ki, sənaye və dağ-mədən istiqaməti üzrə təhsil alan tələbələri əhatə edən layihənin əsas məqsədi təhsilə marağın daha da artırılması, istedadlı tələbələrin potensial bilik və bacarıqlarının təcrübə şəraitində inkişaf etdirilməsidir.
Layihə çərçivəsində, bugünədək, ümumilikdə 38 nəfərin ali təhsil və 37 nəfər peşə təhsili üzrə tələbənin təqaüd qalibi olduğunu, QSC-də istehsalat təcrübəsinə cəlb edildiyini qeyd edən Zakir İbrahimov Səhmdar Cəmiyyətinin ixtisaslı kadr ehtiyacına uyğun olaraq həmin tələbələrin məzun olduqdan sonra peşə fəaliyyətinə başlamasına da dəstək göstərildiyini diqqətə çatdırıb.
Təqaüd proqramlarını tələbələrin təhsil həyatına, onların bilik və bacarıqlarının artırılmasına mühüm töhfə hesab edən Elm və təhsil nazirinin müavini Kənan Kərimzadə “AzerGold” QSC-nin timsalında dövlət və özəl sahibkarlıq subyektlərinin korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti çərçivəsində reallaşdırdığı bu cür təşəbbüslərin milli təhsilin inkişafı ilə bağlı dövlətimizin başçısı tərəfindən qarşıya qoyulmuş məqsədlərə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Nazir müavini qalib tələbələri təbrik edərək, proqram müddəti ərzində tələbələrə istehsalat təcrübəsindən maksimum faydalanmağı, peşəkar hazırlıqlı mütəxəssis kimi yetişmələri üçün onlara təqdim olunan bütün imkanlardan yararlanmağı tövsiyyə edib.
Daha sonra peşə-ixtisas sahəsi üzrə təhsil alan tələbələr üçün nəşr olunan “Mədən topoqrafiyası” kitabı barədə məlumat verən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru dərs vəsaitinin Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü, “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə türk dilindən Azərbaycan dilinə tərcümə və nəşr etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, “Mədən topoqrafiyası” kitabının mədənçilikdə müasir topoqrafik ölçmə-hesablama növ və üsulları ilə bağlı peşə məktəbi tələbələrinin hazırlığına xidmət etdiyini qeyd edib. Bildirilib ki, 200 tirajla çap olunan kitab ölkəmizin əsas dağ-mədən sənaye rayonları hesab olunan Daşkəsən və Gədəbəy, eləcə də Gəncə şəhərində yerləşən peşə təhsili müəssisələrinə göndərilib.
Sonda Təqaüd proqramı müsabiqələrinin qaliblərinə təltifnamə və xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, 2024-2025-ci tədris ili üzrə ali təhsil müəssisələrindən “Geologiya”, “Dağ-mədən mühəndisliyi”, “Kimya mühəndisliyi”, ”Ekologiya” ixtisasları üzrə təhsil alan 10, peşə təhsili müəssisələrindən isə 2 tələbə “AzerGold” təqaüdünün qalibi olub. Proqram çərçivəsində tələbələrin sosial müdafiəsinə dəstək məqsədi ilə qaliblərin hər biri üçün aylıq təqaüdün verilməsinə başlanılıb.
Layihə çərçivəsində Səhmdar Cəmiyyətinin ixtisaslı kadr ehtiyacına uyğun olaraq proqramda iştirak edən tələbələrin məzun olduqdan sonra peşə fəaliyyətinə başlamasına da dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulub.

Награждены победители стипендиального конкурса ЗАО "AzerGold" Награждены победители стипендиального конкурса ЗАО "AzerGold"
27 февраля в ЗАО “AzerGold” состоялась церемония награждения победителей конкурсов IV Стипендиальной программы, объявленной для студентов высших и средних специальных учебных заведений, а также презентация учебника "Горная топография".
В мероприятии приняли участие председатель правления ЗАО “AzerGold" Закир Ибрагимов, заместитель министра науки и образования Кенан Керимзаде, директор Государственного агентства по профессиональному образованию Джейхун Керимов, а также ректоры и студенты высших учебных заведений.
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель правления ЗАО “AzerGold” Закир Ибрагимов поздравил очередных победителей стипендиальных программ и пожелал им успехов в учебе и дальнейшей карьерной жизни.
Подробно рассказав о стипендиальных программах, Закир Ибрагимов отметил, что проект реализуется с 2021 года в рамках плана по своевременному привлечению ресурсов по кадровым потребностям, установленного на основе стратегии развития ЗАО.
Было отмечено, что основной целью проекта, охватывающего студентов промышленных и горнодобывающих специальностей, является дальнейшее повышение интереса к образованию, развитие потенциальных знаний и навыков одаренных студентов в условиях практики.
Отметив, что в рамках проекта на сегодняшний день 38 студентов получили стипендии по высшему образованию и 37 студентов по профессиональному образованию, а также были привлечены к производственной практике в ЗАО, Закир Ибрагимов подчеркнул, что также оказывается поддержка данным студентам для начала профессиональной деятельности после окончания вуза в соответствии с потребностью акционерного общества в квалифицированных кадрах.
Заместитель министра науки и образования Кенан Каримзаде, считающий стипендиальные программы важным вкладом в образовательную жизнь студентов, повышение их знаний и навыков, на примере ЗАО “AzerGold” подчеркнул, что такие инициативы, реализуемые в рамках деятельности по корпоративной социальной ответственности субъектов государственного и частного предпринимательства, служат целям, поставленным главой государства в связи с развитием национального образования.
Заместитель министра поздравил победителей и порекомендовал им максимально использовать свой производственный опыт в ходе программы и воспользоваться всеми предоставленными им возможностями для развития в качестве профессионально подготовленных специалистов.
Затем, предоставив информацию об изданной для студентов, обучающихся по профессионально-специальному направлению, книге “Горная топография”, директор Государственного агентства по профессиональному образованию, сообщил, что учебное пособие было переведено и издано с турецкого на азербайджанский язык по инициативе Министерства науки и образования при поддержке ЗАО “AzerGold”. Он отметил, что книга “Горная топография" служит для подготовки студентов профессиональных училищ по современным видам и методам топографических измерений и расчетов в горнодобывающей промышленности. Было отмечено, что книга, изданная тиражом 200 экземпляров, была отправлена ​​в профессиональные учебные заведения, расположенные в Дашкесане и Кедабеке, которые считаются основными горнодобывающими и промышленными регионами нашей страны, а также в город Гянджа.
В завершении победителям конкурсов стипендиальной программы были вручены награды и памятные подарки.
Отметим, что на 2024-2025 учебный год обладателями стипендии “AzerGold” стали 10 студентов, обучающихся по специальностям «Геология», “Горное дело”, “Химическая инженерия”, “Экология” высших учебных заведений, и 2 студента учреждений профессионального образования.
Отметим, что в 2024-2025 учебном году стипендиями “AzerGold” стали 10 студентов высших учебных заведений, обучающихся по специальностям “Геология”, “Горная инженерия”, ”Химическая инженерия”, “Экология”, и 2 студента профессиональных учебных заведений. В целях поддержки социальной защиты студентов в рамках программы начато предоставление ежемесячной стипендии каждому из победителей.
В рамках проекта предусмотрено оказание поддержки студентам, участвующим в программе, в начале профессиональной деятельности после ее окончания в соответствии с потребностями акционерного общества в квалифицированных кадрах.