https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_8f085a3fc824f82fff6094504_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev “Huawei” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşdə şirkətin Orta Şərq və Mərkəzi Asiya regionu üzrə vitse-prezidenti Angela Lin, Orta Şərq və Mərkəzi Asiya regionu üzrə ictimai əlaqələr meneceri Kira Zhou, “Huawei” şirkətinin Azərbaycan üzrə proqram rəhbəri Nigar Əliyeva, BDU rektorunun rəqəmsallaşma və informasiya texnologiyaları üzrə müşaviri Şəbnəm Səfərova və rektorun keyfiyyət təminatı üzrə müşaviri Asiman İlyasov iştirak ediblər.
Görüşdə tərəflər arasında informasiya texnologiyaları və rəqəmsallaşma sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, təcrübə mübadiləsi və sözügedən sahədə tədrisin və infrastrukturun inkişafı üçün birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
BDU rektoru Elçin Babayev qonaqlara Universitetin tarixi, fəaliyyəti, strukturu, tədris və elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, BDU Çinin nüfuzlu universitetləri və tədqiqat institutları ilə sıx əməkdaşlıq edir. Universitetin 12 beynəlxalq ikili diplom proqramından biri Çinin Anhui Universiteti ilə həyata keçirilir. Dövlət-universitet-sənaye konsepsiyasını uğurla həyata keçirən BDU beynəlxalq şirkətlərlə də əməkdaşlıqda maraqlıdır.
“Huawei” şirkətinin vitse-prezidenti Angela Lin şirkətin təhsil sahəsindəki təcrübəsini və resurslarını BDU ilə paylaşmağa hazır olduqlarını bildirib.
Görüşün sonunda tərəflər gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə konkret addımlar atmaq qərarına gəliblər. Belə ki, yaxın zamanda BDU-da İKT sahəsi üzrə bir qrup müəllim və tələbə süni intellekt, 5G sahələri üzrə təlimlərə cəlb ediləcək. BDU-da “İKT istedadları” adlı proqram fəaliyyətə başlayacaq.
Universitet ilə “Huawei” şirkəti arasında İKT bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, tədqiqat, tədris, bilik və təcrübə mübadiləsi sahələrində konkret addımları əks etdirən fəaliyyət planı təsdiqlənəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_8f085a3fc824f82fff6094504_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с представителями компании Huawei.
Во встрече приняли участие вице-президент компании по региону Среднего Востока и Центральной Азии Анджела Линь, менеджер по связям с общественностью по региону Среднего Востока и Центральной Азии Кира Зхоу, руководитель программ по Азербайджану компании Нигяр Алиева, советники ректора БГУ Шабнам Сафарова и Асиман Ильясов.
На встрече обсуждались вопросы расширения сотрудничества в сфере информационных технологий и цифровизации, обмена опытом, реализации совместных проектов по развитию образования и инфраструктуры в этой сфере.
Эльчин Бабаев предоставил гостям подробную информацию об истории, деятельности, структуре, преподавательской и научной деятельности университета. Он отметил, что БГУ тесно сотрудничает с престижными вузами и научно-исследовательскими институтами Китая. БГУ также заинтересован в сотрудничестве с международными компаниями.
Вице-президент Huawei Анджела Линь выразила готовность поделиться с БГУ опытом и ресурсами компании в сфере образования.
В конце встречи принято решение предпринять конкретные шаги в направлениях сотрудничества. Так, группа преподавателей ИКТ и студентов в БГУ вскоре будет привлечена к обучению в области искусственного интеллекта и 5G. В вузе будет запущена программа «Таланты ИКТ». Стороны одобрят план действий, отражающий развитие навыков в области ИКТ, исследование, образование, обмен знаниями и опытом.