https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_b167af7b15cae5ad90f9e074e_o.jpg
Qazaxıstanın Ş.Yesenov adına Xəzər Texnologiya və Mühəndislik Universitetinin prorektoru Kayırbek Makulovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində olub.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev hər iki qardaş xalqın ortaq tarixə, kökə malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan dostluq münasibətləri elm, təhsil sahəsində də hərtərfli əməkdaşlığa imkan yaradıb. BDU Qazaxıstan universitetləri ilə məhsuldar əməkdaşlığa malikdir. BDU-nun 12 ikili diplom proqramından 4-ü Qazaxıstan universitetləri ilə həyata keçirilir. Onların sırasında 2022-ci ildə BDU ilə Ş. Yessenov adına Xəzər Dövlət Texnologiyalar və Mühəndislik Universiteti arasında "Beynəlxalq münasibətlər" ixtisası üzrə imzalanan bakalavriat səviyyəsində birgə ikili diplom proqramı özünəməxsus yer tutur.
Elçin Babayev bildirib ki, BDU hüquq, beynəlxalq münasibətlər, şərqşünaslıq, riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, filologiya üzrə güclü məktəblərə malikdir. Ş. Yessenov adına Xəzər Dövlət Texnologiyalar və Mühəndislik Universiteti ilə bu istiqamətlərdə, eləcə də humanitar sahələr üzrə əməkdaşlıq edilə, birgə elmi tədqiqatlar həyata keçirilə, ikili diplom proqramlarının sayı artırıla bilər.
Ş.Yesenov adına Xəzər Texnologiya və Mühəndislik Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru Kayırbek Makulov Azərbaycanın ən böyük ali məktəbi olan BDU ilə elmin müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığı daha da gücləndirməkdə maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_b167af7b15cae5ad90f9e074e_o.jpg
Делегация во главе с проректором Каспийского университета технологий и инжиниринга имени Ш. Есенова (Казахстан) Кайырбеком Макуловым посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что дружеские отношения между нашими странами создают возможности для всестороннего сотрудничества в сфере науки и образования. Из 12 программ двойного диплома БГУ 4 реализуются с казахстанскими вузами. Среди них особое место занимает программа двойного диплома с Каспийским университетом технологий и инжиниринга. Эльчин Бабаев отметил, что в БГУ сильные школы права, международных отношений, востоковедения, математики, физики, химии, биологии и филологии. Сотрудничество с Каспийским государственным университетом технологий и инжиниринга возможно в этих областях, а также в гуманитарных областях, может быть направлено на проведение совместных научных исследований, а также на увеличение числа программ двойных дипломов.
Проректор Каспийского университета технологий и инжиниринга Кайырбек Макулов отметил заинтересованность в дальнейшем укреплении сотрудничества с БГУ.